همفکران
1400/11/04
16:41
گزارش بازار / ریزش ناتمام بورس!

شاخص کل بورس تهران چهارمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰ را با افت حدود ۲۲ هزار واحدی (معادل ۱.۷۴ درصد) به پایان رساند و تا ارتفاع ۱ میلیون و ۲۳۴ هزار واحد عقب نشینی کرد. این شاخص بورسی در مدار نزولی استارت زد و در یکساعت ابتدایی بیش از ۱۲ هزار واحد را از دست داد. در واپسین لحظات نیمه اول، به موجب بهبود تقاضا خط روند شاخص حدودی صعودی شد اما این صعود دوامی نداشت...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران چهارمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰ را با افت حدود ۲۲ هزار واحدی (معادل ۱.۷۴ درصد) به پایان رساند و تا ارتفاع ۱ میلیون و ۲۳۴ هزار واحد عقب نشینی کرد. این شاخص بورسی در مدار نزولی استارت زد و در یکساعت ابتدایی بیش از ۱۲ هزار واحد را از دست داد. در واپسین لحظات نیمه اول، به موجب بهبود تقاضا خط روند شاخص حدودی صعودی شد اما این صعود دوامی نداشت و مجددا تا به راهش در این مسیر نزولی ادامه داد و روزی تماما منفی را رقم زد. با توجه به نزول شاخص به زیر کف کانال نزولی، فردا روز مهمی برای آن می باشد و انتظار می رود سطوح حمایتی فعلی را از دست ندهد.


خودرو، شتران و خساپا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هیچ کدام به صف خرید نرسیدند روندی متعادل مثبت داشتند. خودرو در آخرین لحظات خود را تا محدوده مثبت ۱.۳ درصد بالا کشید و سپس با یک افشا "ب" متوقف شد. دو نماد دیگر در مرز صفر معاملاتی و اما سبزپوش روزشان را به پایان رساندند. فملی، فارس و کچاد بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. کچاد با صف فروش به خط آخر امروز رسید اما دو نماد دیگر افت بالغ بر ۳ درصدی قیمت پایانی را تجربه کردند.


شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای شگویا، مارون و شاوان ۱۱۲ واحد افت کرد و در عدد ۱۷ هزار و ۲۴۲ کار خود را به پایان رساند. سرچشمه و وهور نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۴۱۶ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۲ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۲۳ میلیارد دلار کاهش یافت.
خبرهای موثر

بلاتکلیفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مجلس


«قادری» عضو کمیسیون تلفیق:


موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مجلس فعلا بلاتکلیف است و مشخص نیست که این موضوع در کمیته تعیین تکلیف ‌می‌شود یا اینکه موکول به صحن کمیسیون ‌می‌شود.


زیر صمت: قیمت تمام شده خودرو باید ۱۵ درصد در سال ۱۴۰۱ کاهش یابد


فاطمی امین گفت: سال آینده هر چقدر تورم وجود داشته باشد خودرو نه تنها بیش از تورم و اندازه تورم افزایش قیمت نخواهد داشت بلکه ۱۵ درصد زیر تورم افزایش دارد و حتی در برخی از خودروها این افزایش قیمت، کمتر هم می شود.خطیب‌زاده: بدهی کره جنوبی به ایران همچنان پرداخت نشده است


سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری: متاسفانه بدهی کره جنوبی به ایران همچنان پرداخت نشده و باقی مانده است و میزان گفت‌وگوها لاک‌پشتی است.


خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه: ایران این امکان را دارد که در زمینه آزادی اتباع آمریکایی به توافق برسدمذاکرات پیشرفت خوبی داشته است


آنچه که در وین شاهدیم، پیشرفت گفت و گوها هست و در چهار حوزه پیشرفت خوبی داشتیم و پرانتزها کم شده است.


توافق موقت هیچ وقت در دستور کار ایران نبوده است و ما ضرورت جدی برای رسیدن برای توافق کیفی و محتوایی داریم و امیدوارم واشنگتن این ضرورت را متوجه شده باشد.


ترین های معاملات بورس

محصولات شیمیایی، خودرویی ها و فلزات اساسی سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، سرمایه گذاری و فرآورده های نفتی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نیز نمادهای خودرو، خساپا و شتران نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیطی امروز صندوق های قابل معامله صدرنشین جذب پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بود. در بین نمادها نیز صندوق کارا باز هم بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی و تاپیکو بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران امروز را با برتری فروشندگان آغاز بکار کرد، به طوری که در همان دقایق ابتدایی بیش از ۴۹۰ نماد در مدار منفی قرار گرفتند و نمای بازار یکدست سرخپوش شد. پس از گذشت یکساعت، همزمان با رنج کشی های مثبت در لیدرهای خودرویی و شتران تا حدودی تقاضا در میان بزرگان بهبود یافت تا جایی که شپنا سبزپوش شد، شبندر و شبریز به صفر تابلو رسیدند، خگستر در یک قدمی سقف قیمتی قرار گرفت و لیدرهای بانکی به مدار مثبت بازگشتند. البته این رنج کشی ها و این مثبت ها دوامی نداشت و مجددا فروشندگان برنده میدان شدند. به این ترتیب:


فولادی که به صفر تابلو رسیده بود تا محدوده منفی ۲.۳ درصد پایین آمد. فملی در قیمت ۶۲۹ تومان حوالی کف قیمتی روزانه به کارش پایان داد. فسرب، فخوز و کاوه از پرعرضه ترین نمادهای صنعت فلزات اساسی بودند.


لیدرهای بانکی هم توانستند محدوده های مثبت را تجربه کنند ولی در ادامه، سوار بر موج عرضه، روندی نزولی گرفتند. وبصادر تا ۲- پایین آمد، وبملت در مرز صفر معاملاتی باقی ماند و سبزپوش به خط پایان رسید و وتجارت نیز در قیمت ۱۶۶ تومان بدون تغییر به نسبت روز گذشته متوقف شد.


به موجب خبر مشمول مالیات شدن صادرات متانول و اوره و پلی اتیلن که دیروز منتشر شد، صنعت محصولات شیمیایی عمدتا روندی نزولی داشتند و بیشتر نمادهای این گروه با صف فروش به خط پایان رسیدند.


لیدرهای خودرویی هم در ادامه با افت تقاضا مواجه شدند اما توانستند خود را در محدوده های مثبت نگه دارند.


در مجموع امروز شاهد بازاری تماما منفی بودیم که تنها خریدارانی که به چشم می آمد، در میان لیدرهای خودرویی رفت و آمد داشتند و مابقی بازار را فروشندگان احاطه کرده بودند.ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه نمادهای شتولی، سنوین و خبنیان و در بازه ۳۰ روزه نمادهای حرهشا، شتولی و پدرخش بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را وسکرمان با ۴.۲۸ درصد، سپید با ۳.۱۵ درصد و خلنت با ۳.۰۸ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، سیلام با ۹.۵۵ درصد و حفارس با ۵.۲ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار به نسبت روز گذشته افزایش ۲۰۰ تومانی داشته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۴۴ درصد افزایش داشت و به ۱۲ میلیون و ۴۲۳ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۲۱ درصد افزایش ارزش داشته و به محدوده ۱۸۳۸ دلار رسیده است.


انتهای خبر

0
0