همفکران
1400/11/23
16:26
گزارش بازار / درجا زدن شاخص

شاخص کل بورس تهران ۲۳امین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰ را با افت ناچیز ۳۸ واحدی به پایان رساند و در ارتفاع ۱ میلیون و ۲۸۴ هزار واحد باقی ماند. این شاخص بورسی نیمه اول را صعودی پشت سر گذاشت و تا حدود ۱۷۰۰ واحد رشد را رقم زد اما در نیمه دوم روندی نزولی داشت، به طوری که تمام راه رفته در مسیر سبز را برگشت و در نهایت ...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران ۲۳امین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰ را با افت ناچیز ۳۸ واحدی به پایان رساند و در ارتفاع ۱ میلیون و ۲۸۴ هزار واحد باقی ماند. این شاخص بورسی نیمه اول را صعودی پشت سر گذاشت و تا حدود ۱۷۰۰ واحد رشد را رقم زد اما در نیمه دوم روندی نزولی داشت، به طوری که تمام راه رفته در مسیر سبز را برگشت و در نهایت سرخپوش و بدون تغییر (به نسبت روز چهارشنبه) روز را به پایان رساند.


روند معاملات در کوچک های بازار متعادل و همراه با گرایشات نسبتا مثبت بود. اگرچه عرضه های نیمه دوم معاملات از رشد شاخص هم‌وزن نیز کاست، آنا در نهایت این شاخص سبزپوش ماند و رشد ۵۱ واحدی را رقم زد.


فارس، فملی و ومعادن بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هیچ کدام صف خرید را تجربه نکردند و معاملاتی متعادل داشتند. هرسه با رشد بیش از ۱ درصدی به خط پایان رسیدند، اما در این میان ومعادن از تقاضای بیشتری برخوردار بود. فولاد، وبملت و نوری بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرسیدند. وبملت و نوری افت حدود ۳ درصدی قیمت را تجربه کردند. شدت عرضه ها در فولاد کمتر بود و به کاهش ۱ درصدی قیمت اکتفا کرد.


شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای زاگرس و غصینو با افت ۱۳ واحدی مواجه شد و در عدد ۱۷ هزار و ۵۶۷ کار خود را به پایان رساند. شراز و بپاس نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۶۵ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۴ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۴۱ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر


خاندوزی: سال آینده تورم بسیار کمتری را تجربه خواهیم کرد


وزیر اقتصاد: دولت در مرحله کنترل کسری بودجه و تورم بسیار جدی است و در سال آینده تورم بسیار کمتری را تجربه خواهیم کرد.


ما به دنبال کاهش ۵ درصدی مالیات بنگاه‌های معاملاتی هستیم و نتایج این نوع تغییر رویکرد به اخذ مالیات را در سال آینده شاهد خواهیم بود.


در دولت جدید اصلاح بازار سرمایه را در پیش گرفته‌ایم که در این زمینه پیشنهادی را به هیئت دولت ارائه کرده و منتظر تصویب آن هستیم


نظر شورای نگهبان درباره طرح ساماندهی خودرو


سخنگوی شورای نگهبان: ما در ابتدا ابهاماتی درباره این طرح داشتیم که در مرحله آخر و پس از رفع ایرادات اعلام کردیم که هیچ مغایرت و ابهامی ندارد.


در این زمینه ایرادات نهایی را به مجلس اعلام کردیم که ایرادات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت بود اما شورای نگهبان خود هیچ ایرادی ندارد اما هیات عالی باید نظر خود را اعلام کرده و ما هم موظفیم این ایرادات را به مجلس انتقال دهیم.


معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برای شرکت در مذاکرات رفع تحریم‌ها به وین بازگشت


مهدی صفری در دور هفتم مذاکرات حضور داشت و در حاشیه مذاکرات با رئیس بانک مرکزی، رئیس بیمه و قائم مقام وزیر اقتصاد اتریش دیدار و گفت و گو کرده بود.


دور هشتم گفت‌وگوها از ۶ دی ماه در وین آغاز شده و یکی از طولانی‌ترین دورهای مذاکرات است. شرکت‌کنندگان این روزها سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی هستند.ترین های معاملات بورس


خودرویی ها، فلزات اساسی ها و بانکی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، سرمایه گذاری و بانک به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نمادهای خپارس، خودرو و وسکرد نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول های حقیقیامروز صنعت سرمایه گذاری پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از بانک ها و صندوق های قابل معامله صورت گرفت. در بین نمادها نیز صندوق کارا و نماد تجلی بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و وبملت و ومعادن بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران امروز را متعادل و با گرایشات نسبتا منفی به ویژه در بزرگان آغاز کرد. رفته رفته با رنج کشی های مثبت در پالایشی ها، حال هوای بازار مثبت شد به طوری که خودرویی ها نیز رو به بالا معامله شدند. اما این مثبت ها خیلی دوامی نداشت و در نیمه دوم کاملا کمرنگ شدند. به این ترتیب هرچه به پایان روز نزدیکتر شدیم شدت عرضه ها نیز بیشتر شد و در نهایت شاخص کل سرخ پوش امروز را به پایان برد.


در صنعت خودرویی به دنبال صف خرید شدن خپارس، موجی از تقاضا در کلیت گروه شکل گرفت تا جایی که عمده نمادهای این صنعت به مدار مثبت آمدند و رو به بالا معامله شدند. اما در ادامه با غلبه فروشندگان بر خریداران، صف خرید خپارس از هم پاشید و نماد مذکور تا محدوده مثبت ۱.۶ درصد پایین آمد. ایران خودرو و خساپا نیز به مدار منفی رفتند و با افت حدود ۴ درصدی، به ترتیب به قیمت ۲۰۰ تومان و ۱۶۲ تومان رسیدند.


بانکی ها تمام روز در مدار منفی معامله شدند. وبملت با افت حدود ۳ درصدی به قیمت ۳۱۴ تومان رسید. وبصادر ۳.۶ درصد افت قیمت را تجربه کرد. وتجارت در آخرین لحظات تا یک قدمی کف قیمتی نزول کرد و در نهایت در قیمت ۱۸۶ تومان متوقف شد.


فلزات اساسی ها امروز را عمدتا با گرایشات مثبت سپری کردند. فایرا و کویر رشد حداکثری قیمت را تجربه کردندو با صف خرید بستند. کاوه و فملی در محدوده مثبت ۱ متوقف شدند. قیمت پایانی فاسمین و ذوب در محدوده مثبت به ثبت رسید. فولاد که کل روز را سبزپوش بود، در یکساعت پایانی به موجب افزایش عرضه ها، -۱ خورد و در قیمت ۱۰۲۱ تومان روز را به پایان برد.


در پالایشی ها روند معاملات متعادل و با نوسانات منفی بود. رنج کشی های مثبت نیمه اول در این گروه، موجب شد عمده نمادها تا محدوده مثبت ۱ بالا بیایند. اما چون این رنج های مثبت پایدار نبود، ناچار به مدار منفی رفتند. شپنا با افت ۱.۲ درصدی به ۵۷۳ تومان رسید. شبریز ۲- خورد و در قیمت ۳۴۰۰ تومان متوقف شد. شتران و شبندر در مرز صفر معاملاتی باقی ماندند و با قیمت پایانی مثبت به کارشان خاتمه دادند.


در صنایع حمل و نقلی، کانی های فلزی، سرمایه گذاری های استانی و انبوه سازی ها... شاهد برتری خریداران در برخی از نماد ها بودیم.


در مجموع طی نخستین روز از چهارمین هفته معاملاتی بهمن ماه، شاهد درجا زدن نماگر ها و همچنین قیمت ها در اکثر نمادها بودیم و خبری از خریدار یا فروشنده عجیب غریبی در بازار نبود.
نمادهای مشکوک


در بازه ۷ روزه نمادهای وسالت، تپکو و شسم و در بازه ۳۰ روزه نمادهای شسم، تکنار و فجام بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه


بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را غنوش با ۴.۷۳ درصد، وساشرقی با ۴.۶۲ درصد و وسگیلا با ۴.۳۳ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، کسعدی با ۶.۲۵ درصد و لپارس با ۵.۳۵ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش


دلار به نسبت روز گذشته چهارشنبه تغییر چشمگیری نداشته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۶ هزار و ۷۱۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۲.۵۷ درصد افزایش داشت و به ۱۱ میلیون و ۹۲۸ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۲۲ درصد کاهش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۵۸ دلار رسیده است.


انتهای خبر

0
0