همفکران
1400/10/11
16:24
گزارش بازار / برخلاف انتظارات!

شاخص کل بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته جاری، با افت بیش از ۱۸ هزار واحدی معادل ۱.۳۲ درصد تا سطح ۱ میلیون و ۳۷۸ هزار واحدی عقب نشینی کرد. این شاخص بورسی از همان لحظه ای که سوت آغاز معاملات زده شد، در مسیر نزولی شروع به حرکت کرد و بدون لحظه ای توقف به پایین ۱۳۸۰ هزار واحد سقوط کرد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته جاری، با افت بیش از ۱۸ هزار واحدی معادل ۱.۳۲ درصد تا سطح ۱ میلیون و ۳۷۸ هزار واحدی عقب نشینی کرد. این شاخص بورسی از همان لحظه ای که سوت آغاز معاملات زده شد، در مسیر نزولی شروع به حرکت کرد و بدون لحظه ای توقف به پایین ۱۳۸۰ هزار واحد سقوط کرد.


امروز کوچک های بازار نیز در حال دست و پنجه نرم کردن با فروشندگان بودند که به موجب آن، شاخص هموزن افت ۴۶۰۰ واحدی را تجربه کرد.


برکت، کالا و وامید بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هیچ کدام با صف خرید روز را به پایان نبردند و به نوسانات مثبت در محدوده صفر تابلو بسنده کردند. فولاد، فارس و شپدیس بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و متعادل منفی، در محدوده های ۲- و ۳-، امروز را به پایان بردند. برتری فروشندگان در شپدیس مشهودتر بود.


فرابورس نیز امروز با بیشترین تاثیر پذیری منفی از آریا و بپاس و زاگرس، روندی نزولی را سپری کرد و با افت ۱۷۴ واحدی به ۱۸ هزار ۶۶۲ واحد رسید. در مقابل فجهان و اتکای بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۴۵۹ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی های بازار صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۸ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۵ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر

توضیحات وزیر صمت درباره کمیته مشترک با بانک مرکزی در خصوص تعهد ارزی


فاطمی امین : بر اساس تفاهمنامه مشترک وزارت صمت و بانک مرکزی، رفع تعهدات برخی صادرکنندگان تسهیل خواهد شد.معاون نظارت بازار فرابورس ایران خبر داد: پیگیری برای احیای قوانین بازار سوم


معاون نظارت بازار فرابورس ایران موضوع موثر بازار را احیای مجدد قوانین بازار سوم دانست و گفت: در حال حاضر صنایع مختلفی وجود دارد که با تغییر مالکیت کنترلی یا مدیریتی می‌توانند ارتقای چشمگیری داشته باشد، زمانی در فرابورس، بازار سوم فعال بود و شرکت‌های سهامی خاص هم می‌توانستند وارد شوند تا در قالب یک حراج کنترلی و مدیریتی بخشی از سهام را به افراد دیگر واگذار کنند و در مسیر این واگذاری افزایش شفافیت هم داشته باشند.برنامه های مجلس برای بررسی بودجه ۱۴۰۱


رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱:


فردا شاخص های کلان اقتصادی کشور، سیاست های ارزی ، نحوه پرداخت یارانه ها در مجلس بررسی می شود. روز چهارشنبه برای کلیات بودجه رای گیری می شود. بررسی بودجه ۱۴۰۱ به مدت ۳ هفته طول خواهد کشید.


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و شیمیایی ای ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز هم نمادهای خودرو، خپارس و خساپا نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیامروز هیچ صنعتی شاهد ورود پول نبود. در این میان تنها انبوه سازی ها بودند که زیر سایه معاملات ثاباد توانستند نقدینگی ناچیزی را جذب کنند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های حقیقی از دو صنعت فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بود. در بین نمادها نیز بهپاک بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فولاد و فملی بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران امروز را تماما منفی و با قدرتنمایی فروشندگان سپری کرد. اکثریت نمادها به ویژه بزرگان، افت قیمت را تجربه کردند. به این ترتیب معاملات نخستین روز هفته نیز بی رمق تر از همیشه و یکپارچه سرخ پوش به پایان رسید.


این بازار بیش از هرچیز تشنه پول است و «پول» سوزنی شده در انبار کاه ...


خودرویی ها از جمله صنایعی بودند که شدت عرضه ها در آنها بیشتر از باقی گروه ها بود. خگستر، خودرو، خساپا، خزامیا و خشرق بیشترین افت قیمتی را تجربه کردند و با صف فروش به خط پایان رسیدند. در این میان خریداران خپارس تلاش زیادی کردند تا این گروه را از زیر تیغ فروشندگان نجات دهند، به طوری که این نماد تا محدوده مثبت ۳ درصد نیز بالا آمد اما در نهایت ناکام ماند و خودش هم تا صفر تابلو عقب نشینی کرد و در قیمت ۱۰۸ تومان روز را به پایان برد.


فلزات اساسی ها نیز متعادل بودند اما کل روز را در مدار منفی سپری کردند. تک ستاره امروز این گروه فملی بود که اگرچه رشد قیمتی خاصی شامل حالش نشد ولی در این وضعیت نامطلوب توانست مرز صفر تابلو را با اقتدار نگه دارد و در قیمت ۷۲۴ تومان امروز را به پایان برد.


ریشمک، دسانکو، داوه و دلر از سبزپوش های گروه دارو بودند. گفتنی است که ریشمک از کف قیمتی خود را به صف خرید رساند.


صنایعی نظیر بانک، پالایش، محصولات شیمیایی، کانی های فلزی و... نیز شرایط متفاوتی نداشتند و اگرچه برخی از آنها در نیمه دوم کمی خود را جمع و جور کردند، اما یکپارچه افت قیمتی را تجربه کردند.


حقیقت امر بازار امروز انتظار این شدت منفی را نداشت، ولی شد...


در مجموع طی روز جاری بزرگان خیلی طرفداری نداشتند و به نظر می رسید اگر کسی هم دل و جرئت خرید دارد به سوی کوچکتر ها کوچ کرده است. چرا که چراغ سبز تنها در نماد هایی چون تلیسه، زدشت، زشریف، قچار، غبهار، کیسون، حفارس، خاور و.... جلب توجه می کرد.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه تلیسه، غبهار و غمهرا و در بازه ۳۰ روزه نمادهای غمهرا، غبهار و خاور بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


تلیسه که از اوایل دی ماه با اقبال خریداران همراه شده، توانسته تنها در طی یکهفته بیش از ۱۱ درصد بازدهی برای سهامدارانش به ارمغان بیاورد. نکته حائز اهمیت، حجم خوبی است که این نماد طی روز جاری به ثبت رسانده. در این نماد زراعتی امروز بیش از ۶۰ میلیون برگه سهم جا به جا شد که بیشترین حجم معاملاتی آن در شش ماه اخیر است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را قلرست با ۴.۶۳ درصد، قشهد با ۳.۷۹ درصد و قهکمت با ۳.۶۱ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۴.۹۸ درصد، وسرضوی با ۴.۹۷ درصد و وسصفا با ۴.۹۴ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار در کانال ۲۹ تومانی نوسان می کند و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۹ هزار و ۸۱۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۰۳ درصد نسبت به روز قبل افزایش داشت و به ۱۳ میلیون و ۱۴۱ هزار تومان رسید.


انس طلا ۱.۰۹ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۳۰ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0