همفکران
1400/10/29
21:48
گزارش بازار / پالایشی ها; در نقش "ناجی"

شاخص کل بورس تهران در ۲۹امین روز از دی‌ماه ۱۴۰۰، با رشد بیش از ۳۵۰۰ واحدی معادل ۰.۲۸ درصد در سطح ۱ میلیون و ۲۷۹ هزار واحد متوقف شد. این شاخص بورسی در ۴۰ دقیقه ابتدایی روندی نوسانی داشت و حتی افت هزار واحدی را نیز تجربه کرد. اما پس از بهبود تقاضا در بزرگان و برتری خریداران به ویژه در نفتی ها...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در ۲۹امین روز از دی‌ماه ۱۴۰۰، با رشد بیش از ۳۵۰۰ واحدی معادل ۰.۲۸ درصد در سطح ۱ میلیون و ۲۷۹ هزار واحد متوقف شد. این شاخص بورسی در ۴۰ دقیقه ابتدایی روندی نوسانی داشت و حتی افت هزار واحدی را نیز تجربه کرد. اما پس از بهبود تقاضا در بزرگان و برتری خریداران به ویژه در نفتی ها، شاخص کل به مدار صعودی بازگشت و سبز پوش به استقبال بهمن ۱۴۰۰ رفت.


شبندر، شپنا و کگل بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در این میان تنها دو غول پالایشی بودند که بیشتر روز را در صف خرید سپری کردند و کگل به رشد ۳ درصدی بسنده کرد. فملی، فخوز و ذوب بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام با صف فروش به خط پایان نرسیدند، در این میان ذوب و فخوز با فروشندگان بیشتری مواجه بودند و در واپسین لحظات تا محدوده منفی ۴ درصد پایین آمدند.


شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای ارفع، کگهر و زاگرس ۱۳ واحد افت کرد و در عدد ۱۷ هزار و ۶۴۲ کار خود را به پایان رساند. شاوان، غصینو و شبصیر نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۴۳ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۴ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۳۴ میلیارد دلار کاهش یافت.ترین های معاملات بورس

فلزات اساسی ها، فرآورده های نفتی و خودرویی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، فلزات اساسی و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نیز نمادهای خودرو، ذوب و فملی نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیبرای چندمین روز متوالی، صندوق های قابل معامله صدر نشین جذب نقدینگی حقیقی ها بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از فلزات اساسی ها و بانک ها بود. در بین نمادها نیز صندوق کارا بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بود.اولین ماه از زمستان ۱۴۰۰ نیز با تمام تلخی ها و شیرینی هایش گذشت ، البته این هفته آخر جوری کام همه را تلخ کرد که اگر قبل از آن شیرینی هم بود از یادها رفت. شاخص کل دی ماه سال جاری را در محدوده ۱ میلیون ۳۵۹ هزار واحد آغاز کرد و پس از طی کردن پستی ها و بلندی های فراوان، با افت حدود ۶ درصدی در محدوده ۱ میلیون و ۲۸۰ هزار واحد به استقبال بهمن ماه رفت.


همچون تمام ماه های گذشته، در دی ماه هم خبری از پول های تازه نفس نشد و بیشتر پول های در گردش نیز مجددا به پارکینگ صندوق ها هجوم بردند.


آخرین روز معاملاتی دی ماه، متعادل و با نمایی به رنگ سبز ملایم آغاز شد. دقایقی نگذشته بود که بالاخره رکورد شکنی های نفت برنت به چشم این بازار آمد و عمده نمادهای صنعت فرآورده های نفتی با استقبال گرمی از سوی خریداران همراه شدند.


غول های پالایشی یکی پس از دیگری به صف خرید نشستند. شبندر بیش از ۱۴۰ میلیون حجم خورد و به ۶۴۵ تومان رسید و شپنا با رشد حداکثری در قیمت ۵۴۳ تومان امروز را به پایان برد.


عمده نمادهای بزرگ و شاخص ساز سوار بر این موج تقاضا شدند، تا جایی که خگستر به ۲۴۳ تومان رسید و خساپا و خودرو تا بالغ بر از ۲+ بالا آمدند. در بانکی ها نیز وبملت به ۲۹۰ تومان رسید و وتجارت و وبصادر با رشد بیش از ۲ درصدی همراه شدند.


اما در دقایق ابتدایی نیمه دوم بودیم که دست فروشنده قویتر ظاهر شد و عمده نماد های مذکور به مدار منفی نزول کردند و صف خرید پالایشی ها نیز کمی متزلزل شد.


در نهایت در واپسین لحظات، خریداران برنده این جدال شدند. به این ترتیب غول های پالایشی با صف خرید بستند و عمده لیدرهای خودرویی و بانکی و فلزی خود را به صفر تابلو رساندند و سبز پوش به تعطیلات رفتند.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه نمادهای خفناور، نتوس، قشرین و در بازه ۳۰ روزه نمادهای خفناور، کصدف و دلقما بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را پدرخش با ۴.۰۲ درصد، فاذر با ۳.۹۱ درصد و ولصنم با ۳.۴ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخوز با ۹.۹۴ درصد، غدشت با ۴.۹۹ درصد و وسخراج با ۴.۹۸ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش


دلار به نسبت روز قبل افزایش ۲۳۰ تومانی داشت و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۷ هزار و ۹۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۹۳ درصد افزایش داشت و به ۱۲ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۱۸ افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۱۸ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0