همفکران
1400/10/18
16:44
گزارش بازار / روز برجامی بازار

شاخص کل بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته جاری، با افت محدود ۷۵۰ واحدی معادل ۰.۰۶ درصد در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۶۲ هزار واحدی متوقف شد. این شاخص بورسی امروز را در مسیر صعودی آغاز به کار کرد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از ۴ هزار واحد رشد را رقم زد. سپس نیم ساعتی را در محدوده ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار واحد درجا زد و در دقایق پایانی نیمه اول...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در نخستین روز معاملاتی هفته جاری، با افت محدود ۷۵۰ واحدی معادل ۰.۰۶ درصد در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۶۲ هزار واحدی متوقف شد. این شاخص بورسی امروز را در مسیر صعودی آغاز به کار کرد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از ۴ هزار واحد رشد را رقم زد. سپس نیم ساعتی را در محدوده ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار واحد درجا زد و در دقایق پایانی نیمه اول، همزمان با به میدان آمدن فروشندگان، روندی نزولی گرفت. بنابراین با اینکه تا آخرین لحظات سعی کرد در مدار مثبت باقی بماند اما در نهایت سرخ پوش روز را به پایان رساند.


شاخص هموزن نیز از عرش به فرش آمد و در حالی که رشد بیش از هزار واحدی را تجربه می کرد، به موجب اصابت ترکش فروشندگان، با افت ۳۳۷ واحدی به خط آخر رسید.


خودرو، وبملت و وبصادر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. وبملت به رشد ۳.۸ درصدی قیمت پایانی بسنده کرد ولی دو نماد دیگر با صف خرید روز را به پایان بردند. فارس، فولاد و نوری بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و روز را با نوسان در حوالی صفر تابلو سپری کردند، به این ترتیب در نهایت بدون تغییر قیمت امروز را به اتمام رساندند.


فرابورس نیز نتوانست روند صعودی یکساعت ابتدایی خود را حفظ کند و با بیشترین تاثیر پذیری منفی از غصینو و زاگرس و هرمز، به مدار منفی رفت و با افت ۲۹ واحدی، به ۱۸ هزار ۳۷۴ واحد رسید. در مقابل وملل و آریا بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۵۹ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی های بازار صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۸ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۴ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر

محسن علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس: حمایت خوبی از بورس در بودجه ۱۴۰۱ خواهد شد


این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رویکردها و موارد حمایتی خوب رئیس جمهور و وزیر اقتصاد از بورس، در بودجه ۱۴۰۱ آورده شده است.


حساسیت حمایت از بازار سرمایه در تمام نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس وجود دارد.


از سوی مجلس کمترین تنش در بودجه ۱۴۰۱ برای بازار سرمایه وجود دارد و حمایت خوبی از بورس انجام خواهد شد.بلینکن: با روسیه برای بازگرداندن ایران به برجام همکاری می‌کنیم


وزیر امورخارجه آمریکا در اظهاراتی درباره روابط کشورش با روسیه مدعی شد، با مسکو برای بازگرداندن ایران به پایبندی به برجام همکاری می کنیم.بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۱؛ فردا در صحن مجلس


فردا ابتدا گزارش کمیسیون تلفیق درباره کلیات لایحه بودجه در صحن مجلس قرائت خواهد شد و نمایندگان نظر خود را درباره کلیات این لایجه اعلام خواهند کرد.


در صورت تصویب کلیان لایجه ی بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی کمیسیون تلفیق، بررسی جزئیات را آغاز خواهد کرد.


کلیات لایحه بودجه سه شنبه گذشته در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید.پول فروش نفت ایران به‌طور کامل وصول می‌شود


محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: یکی از برنامه‌های جدی وزارت نفت بازگرداندن ظرفیت تولید نفت خام به دوران قبل از تحریم‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ است.


ظرفیت تولید نفت کشور در دولت گذشته کاهش پیدا کرد اما در این مدت با تلاش‌هایی که صورت گرفته است، تقریبا ظرفیت تولید به رقم قبل از تحریم‌ها نزدیک شده است.


در دولت سیزدهم هم صادرات نفت خام و هم صادرات میعانات گازی افزایش خوبی پیدا کرده است.درآمدهای حاصل از صادرات نفت هم به کشور برمی‌گردد، یعنی وصول مطالبات انجام می‌شود.


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و بانک ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، سرمایه گذاری و بانک به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز هم نمادهای خودرو، خساپا و وسکرد نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیامروز نقدینگی محسوسی جذب هیچ یک از صنایع نشد، در این میان تنها کاغذی ها بودند که در سایه معاملات لطیف توانستند شاهد ورود اندکی پول باشند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از صندوق های قابل معامله و فلزات اساسی بود. در بین نمادها نیز لطیف بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی و فولاد بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.سومین هفته معاملاتی دی ماه ۱۴۰۰، متعادل شروع شد...


امروز نیز روند بازار خیلی متمایز از روزهای قبل نبود، به طوری که همچنان کم حجم و بی رمق بود و علیرغم اینکه شروعی متعادل و مثبت داشت، در ادامه با فروشندگان گریبانگیر شد و تا پایان در مسیری نزولی حرکت کرد.


همسو با روند هفته گذشته، امروز نیز عمده نمادهای بزرگ و شاخص ساز در محدوده صفر تابلو معاملاتشان را پیش بردند.


بازار بورس تهران در شرایطی کار خود را آغاز کرد که در انتهای هفته قبل اخبار متعددی در خصوص مذاکرات برجامی به گوش رسید و نرخ های جهانی نظیر نفت، مس و روی روندی رو به رشد داشتند. دلار اما امروز روندی نزولی را پیش گرفت و انتظار می رود از دست دادن سطح ۲۸ هزار تومانی امری غیر ممکن نباشد، چرا که با عازم شدن دیپلمات های کره جنوبی و عربستان به وین، نزدیک شدن به توافق بیش از پیش پررنگ تر شده است و قدم اول این توافقات می تواند در خصوص صادرات نفت و آزادسازی منابع ارزی و غیر ارزی ایران در کشورهای دیگر باشد.


در مجموع در معاملات امروز گروه های برجامی نظیر بانکی ها و خودرویی ها از جمله پرتقاضاترین ها بودند.


عمده نمادهای صنعت خودرو رشد حداکثری قیمت را تجربه و خریداران را صف نشین کردند. خودرو به ۱۹۲ تومان رسید و بیشتر روز را در صف خرید سپری کرد. امروز ۸۲۳ میلیون برگه سهم در این غول خودرویی جا به جا شد، تا بازهم پرچمدار بیشترین حجم معاملات شود.


قطعاتی ها نیز که این روزها تحرکات سهامدارانشان در جبهه خرید بیشتر است، امروز نیز صعودی بودند.


در صنعت بانک ، وبملت برای دقایقی تشکیل صف خرید داد اما این صف پایدار نبود و در آخر در محدوده ۳+ به کارش پایان داد. وتجارت در قیمت ۱۹۱ تومان رشد بیش از ۲ درصد را تجربه کرد. وبصادر که از تقاضای بیشتری برخوردار بود، رشد حداکثری را رقم زد و با صف خرید به خط پایان رسید.


دیگر صنایع چون پتروشیمی ها، فلزی ها و پالایشی ها خیلی روز خوبی نداشتند و اکثر نمادهای این صنایع ترجیح دادند در مرز صفر معاملاتی باقی بمانند.


افزایش سرمایه شپنا امروز به ثبت رسید. در مجموع پالایشی ها ، همسو با رشد قیمت نفت برنت، اوضاع با ثباتی داشتند. پالایش نفت اصفهان به ۶۱۰ تومان و پالایش نفت بندر عباس به ۶۵۰ تومان رسید.


پتروشیمی زاگرس در آستانه ۲۰ هزار تومان قرار گرفته و شپدیس همزمان با کاهش قیمت اوره، به ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. باقی پتروشیمی ها نیز وضعیت مطلوبی نداشتند.


به نظر می رسد در معاملات فردا هم سهام بزرگ خیلی پرطرفدار نباشند و در مقابل کوچکترها و یا صنایع برجامی پرتقاضاتر دنبال شوند.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه نماد خعمرا و در بازه ۳۰ روزه نماد های سنوین، سخواف و خعمرا بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


خعمرا که مدتی است در مدار صعودی سیر می کند، از اوایل دی ماه با اقبال بیشتری از سوی خریداران همراه شده، به طوری که طی یکماه اخیر بیش از ۳۸ درصد بازدهی نصیب سهامدارانش کرده است. نکته حائز اهمیت دیگر، حجم خوب معاملات نماد مذکور طی روز جاریست. چرا که بیش از ۱۳ میلیون برگه سهم در آن جا به جا شده که حجم قابل توجهی برای آن محسوب می شود.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را پدرخش با ۴.۳۱ درصد، ولغدر با ۳.۹۲ درصد و سپ با ۳.۲۵ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، سیلام با ۴.۹۷ درصد و وسرضوی با ۴.۹۷ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۸ هزار و ۳۷۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۲.۴۷ درصد نسبت به روز چهارشنبه کاهش داشت و به ۱۲ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان رسید.


انس طلا ۱.۳۴ افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۷۹۷ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0