همفکران
1400/11/12
16:03
گزارش بازار / عقب نشینی خودرویی ها، جولان بانکی ها

شاخص کل بورس تهران در دوازدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با جهش بیش از ۶.۶ هزار واحدی (معادل ۰.۵۲ درصد) به کارش پایان داد و به سطح ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد صعود کرد. این شاخص بورسی امروز را هم در مدار مثبت استارت زد و توانست با تکیه بر قدرت خریداران برای چندمین بار در چند ماه اخیر مجددا کانال ۱.۳ میلیونی را پس بگیرد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در دوازدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با جهش بیش از ۶.۶ هزار واحدی (معادل ۰.۵۲ درصد) به کارش پایان داد و به سطح ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد صعود کرد. این شاخص بورسی امروز را هم در مدار مثبت استارت زد و توانست با تکیه بر قدرت خریداران برای چندمین بار در چند ماه اخیر مجددا کانال ۱.۳ میلیونی را پس بگیرد. شاخص کل در همان نیمه اول خود را به بالای این ابر کانال رساند و در ادامه تلاش کرد آهسته و پیوسته به حرکت در این مسیر صعودی ادامه دهد و در همین محدوده ها خود را حفظ کند.


روند معاملات در کوچک های بازار همچون روزهای گذشته متعادل و همراه با نوسانات مثبت و منفی سپری شد و در نهایت شاخص هموزن قبای سبزپوشش را حفظ کرد و رشد بالغ بر ۲۵۰۰ واحدی را رقم زد.


وبملت، خودرو و وتجارت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در این میان دو غول بانکی مذکور با صف خرید آمدند و با صف خرید هم رفتند. خودرو در سقف قیمتی آغاز بکارکرد اما به موجب افزایش عرضه در محدوده ۱.۵+ به کارش پایان داد. شپنا، شبندر و تاپیکو بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و بدون تغییر محسوسی در قیمت پایانی به خط آخر رسیدند.


شاخص فرابورس تحت تاثیر افزایش قیمت نمادهای بپاس، هرمز و اتکای ۶۶ واحد رشد کرد و در عدد ۱۷ هزار و ۶۸۳ کار خود را به پایان رساند. وملل و آریا نمادهایی بودند که بیشترین اثر منفی بر این شاخص داشتند و مانع از رشد بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز حدود ۳۴۴ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۵ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۲۷ میلیارد دلار رسید.خبرهای موثر

مصوبه هیات مدیره سازمان بورس مبنی بر مجاز بودن دریافت وجه حاصل از فروش سهامداران اعتباری از کارگزار ابلاغ شد.امکان انتشار قرارداد اختیار خرید و اوراق اختیار فروش تبعی برای صندوق های بازارگردانی فراهم شد. این امر موجب حمایت از بازار به با ابزار مناسب برای بازارگردانها خواهد شد.آمریکا یک نفتکش مرتبط با ایران را رفع تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری آمریکا نفتکش «عمان پراید» با پرچم لیبریا را که چندی پیش به بهانه حمل نفت ایران در لیست تحریم قرار داده بود، از این لیست خارج کرد.مذاکرات وین فعلا شروع نخواهد شد


لورنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال با اصلاح توییت قبلی خود نوشت مذاکره‌کنندگان ارشد احتمالا تا پایان هفته (یکشنبه) به وین بازنخواهند گشت.تمدید زمان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق


سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: با توجه به اینکه این لایحه در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است طبق برنامه‌ریزی‌های که انجام شده اوایل اسفند کار بررسی گزارش کمیسیون در صحن علنی قوه مقننه آغاز می‌شود.


زمان بررسی قانونی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق نیز به اتمام رسیده بود که این زمان با مصوبه هیئت رئیسه تمدید شده است.محدودیت‌های برق صنایع بزرگ برطرف شد


مشهدی؛ سخنگوی صنعت برق: اکنون برق مورد نیاز کشور تامین شده است و بر این اساس محدودیت‌هایی که برای برخی مشترکان بزرگ صنعتی لحاظ شده بود برطرف شده و مشکلی وجود ندارد.


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و نفتی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و فرآورده های نفتی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نیز نمادهای خودرو، خساپا و خگستر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیامروز دارویی ها و بانکی ها پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از فلزات اساسی ها و شیمیایی ها صورت گرفت. در بین نمادها نیز وبملت و دتماد بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و فولاد و فملی بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران امروز را با لیدری بانکی ها و خودرویی ها، مثبت و پرتقاضا آغاز کرد. اگرچه در حوالی نیمه دوم معاملات، حجم عرضه ها کمی شدت گرفت اما بازار توانست تا حدود زیادی از پس این عرضه ها بربیاید و بی چون و چرا از مرز ۱.۳ میلیون واحد گذر کند.


لیدرهای بانکی از همان پیشگشایش با صفوف خرید پرحجمشان در چشم بازار بودند. خریداران وبصادر پس از چندروز رالی صعودی امروز کمی عقب نشینی کردند. قیمت پایانی این لیدر بانکی با رشد ۳ درصدی به ۲۰۳ تومان رسید. وبملت و وتجارت تا آخرین لحظه با خریدارانشان در صف ماندند و به ترتیب در قیمت ۳۰۲ تومان و ۱۷۷ تومان امروز را به پایان رساندند.


خودرویی ها در سقف قیمتی پا به میدان گذاشتند اما پس از گذشت تنها چند دقیقه از آستانه های بالا فاصله گرفتند و کمی از راه رفته را برگشتند. خگستر در مرز صفر معاملاتی در قیمت ۲۳۸ تومان به کارش پایان داد. قیمت پایانی ایران خودرو با رشد حدود ۴ درصدی به ۲۱۴ تومان رسید. خساپا در مرکز توجه حقیقی ها بود و از تقاضای بهتری برخوردار بود، این غول خودرویی تا دقایق پایانی چندین بار دیگر به صف خرید نشست اما در انتها ۳.۸+ درصد خورد و در قیمت ۱۶۷ تومان متوقف شد. ناگفته نماند که عمده نمادهای این صنعت رشد قیمتی را تجربه کردند.


سهامداران دو صنعت شیمیایی و پالایش ترجیح به سیو سود و عقب نشینی دادند. به این ترتیب عمده نمادهای این دو گروه با افت قیمتی مواجه شدند. شپنا، شبندر و شتران افت بالغ بر ۱ درصدی قیمت را تجربه کردند و به ترتیب در قیمت های ۵۸۶، ۶۷۱ و ۴۳۱ تومان بسته شدند.


بزرگان فلزات اساسی; فولاد و فملی، امروز هم بیشترین حمایت را از سوی حقوقی ها داشتند و در محدوده صفر تابلو بدون افت یا رشد قابل توجهی امروز را به پایان رساندند. معاملات دیگر نمادهای این صنعت نیز به همین منوال سپری شد.


در مجموع بازار امروز، بازاری مثبت به همراه رگه هایی از ترس و دودلی بود. صعود مجدد به کانال ۱.۳ میلیونی و تداوم بهبود ارزش و حجم معاملات ، از جمله نکات امیدوار کننده بازار امروز بود.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه و ۳۰ روزه نمادهای سیلام، خفولا و شسم بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


خفولا که از اواخر آذر ماه قفل در صف فروش است، بالاخره امروز توانست خریداران را به میدان بیاورد و از کف قیمتی خود را به صف خرید برساند. به موجب حرکت از فرش به عرش، نماد مذکور امروز حجم خوبی خورد و بیش از ۹ میلیون برگ سهم در آن جا به جا شد که به نسبت شش ماه اخیر رقم قابل توجهی است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را مداران با ۴.۶۸ درصد، چافست با ۴.۲۸ درصد و وآذر با ۳.۸۵ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، وسخراش با ۴.۹۷ درصد و وسرضوی با ۴.۹۷ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار به نسبت روز گذشته کاهش ۲۰۰ تومانی داشته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۱۹ درصد افزایش داشت و به ۱۲ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۵۵ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۰۷ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0