همفکران
1400/10/07
15:43
گزارش بازار / بندبازی در مرز ۱۴۰۰

شاخص کل بورس تهران در ۷امین روز معاملاتی دی ماه ۱۴۰۰، با افت ناچیز ۴۲۴ هزار واحدی معادل ۰.۰۳ درصد در یک قدمی کانال ۱.۴ میلیونی متوقف شد. این شاخص بورسی روزی پرنوسان را سپری کرد، به طوری که در ابتدا در مدار منفی به حرکت درآمد و تا آخرای نیمه اول حدود ۳ هزار واحد را از دست داد. سپس...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در ۷امین روز معاملاتی دی ماه ۱۴۰۰، با افت ناچیز ۴۲۴ هزار واحدی معادل ۰.۰۳ درصد در یک قدمی کانال ۱.۴ میلیونی متوقف شد. این شاخص بورسی روزی پرنوسان را سپری کرد، به طوری که در ابتدا در مدار منفی به حرکت درآمد و تا آخرای نیمه اول حدود ۳ هزار واحد را از دست داد. سپس همزمان با بهبود تقاضا توانست باقی مسیر را در جهت مثبت حرکت کند و خود را تا یک قدمی ۱میلیون و ۴۰۰ هزار واحد برساند.


امروز کوچکتر های بازار را بهتر خریدند. به این ترتیب شاخص هموزن حدود ۲۰۰۰ واحد به جلو گام برداشت و به بالاتر از ۳۶۷ هزار واحد رسید. بوعلی، کچاد و خراسان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. بوعلی با خریداران نشسته در صف به خط پایان رسید. خراسان افزایش حداکثری قیمت را تجربه کرد و بیشتر روز را در آستانه بالا معامله شد اما در این میان کچاد به نوسان مثبت در محدوده صفر تابلو بسنده کرد. فولاد، شستا و فملی بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و متعادل منفی امروز را به پایان بردند. در این میان فملی از تقاضای بهتری برخوردار بود.


فرابورس نیز امروز با بیشترین تاثیر پذیری از بپاس، غصینو و کگهر، ۱۱۰ واحد معادل ۰.۶ درصد رشد کرد کرد و به ۱۸ هزار ۸۳۰ واحد رسید. در مقابل زاگرس بیش از همه اثر منفی باقی گذاشت.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۱۳۱ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی های بازار صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۹ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۵ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر

از ۱۳ دی ماه؛ معافیت مالیاتی روغن و برنج وارداتی حذف شد


براساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان امور مالیاتی، معافیت مالیاتی کالا‌های وارداتی نظیر برنج و روغن حذف خواهد شد.سخنگوی دولت: اهل خبرهای تلخ صبح جمعه نیستیم


دولت هیچ برنامه‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ در حوزه گندم و دارو ندارد، همچنین دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد.


دولت سیزدهم اهل تصمیمات یک شبه نیست، دولت سیزدهم دولت مردمی است نه دولت امنیتی.پیشرفت‌های مهم در مذاکرات وین؛ تمجید «انریکه مورا» از سرعت‌عمل هیئت ایرانی


بنابر اطلاع خبرنگار مهر، همزمان با ادامه دور هشتم مذاکرات ایران و اعضای ۱+۴ در وین و پافشاری مذاکره‌کنندگان کشورمان بر مطالبات به حق ملت ایران، دو مطالبه مهم کشورمان از جمله راستی‌آزمایی و تضمین به صورت مبنایی از سوی همه‌ی کشورها از جمله آمریکا مورد پذیرش قرار گرفته است و اکنون مذاکرات در خصوص چگونگی پیاده‌سازی این مسئله در جریان است.مذاکرات وین ادامه دارد؛ وقفه سه روزه بخاطر تعطیلات سال نو


گفت‌وگوی نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ که از دیروز (دوشنبه) با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام از سرگرفته شد تا روز پنجشنبه جریان خواهد داشت و پس از سه روز وقفه در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ میلادی یعنی ۳۱ دسامبر، ۱ و ۲ ژانویه، مذاکرات از سوم ژانویه (۱۳ دی) پیگیری می‌شود.


یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده به خبرنگار ایرنا گفت: گفتگوها تا پنج‌شنبه ادامه دارد؛ از جمعه تا یکشنبه به دلیل تعطیلی هتل کوبورگ به مناسبت سال نو تنفس خواهد بود و مذاکرات دوشنبه از سر گرفته می‌شود.


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و شیمیایی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، سرمایه گذاری و فلزات اساسی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز هم نمادهای خودرو، خساپا و خگستر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیامروز صنعت حمل و نقل با اختلاف پذیرای بیشترین مقدار پول از سوی سهامداران خرد بود. ولی در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های حقیقی از دو صنعت فلزات اساسی و بانک بود. در بین نمادها نیز حآفرین بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی و شستا بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار امروز شروع منفی ای داشت.


بیشتر شدن احتمالات حصول نتیجه در خصوص دور فعلی مذاکرات وین منجر شد تا دلار در روندی نزولی قرار بگیرد و به محدوده های ۲۹.۵ هزار تومان برسد. همین روند منجر شد تا تقاضای شروع بازار امروز پایین باشد و طیف گسترده ای از سهم ها در محدوده های منفی شروع به کار کنند.


رفته رفته از نیمه بازار که رد شدیم روند سهم ها متفاوت شد و در کلیت بازار به ویژه در بزرگان و شاخص سازان تقاضا بهبود یافت و قیمت های پایانی بالا آمدند.


خودرویی ها امروز بهتر از دیگر صنایع خریدار داشتند. تقریبا عمده نمادهای این صنعت افزایش قیمت را تجربه کردند و همچنین نمادهایی نظیر خزامیا، خگستر و خاور به صف خرید نیز رسیدند. خودرو سکاندار بیشترین حجم معاملات بازار امروز بود و در قیمت ۲۰۲ تومان به خط پایان رسید.


فملی که از نمادهای جذاب فلزات اساسی ها محسوب می شود، در این مدت یک رالی خوب را طی کرد و تنها طی یکهفته اخیر توانست بیش از ۱۳ درصد بازدهی نصیب سهامدارانش کند. این نماد امروز را متعادل سپری کرد و همراه با خرید ۵۳ درصدی حقوقی ها، در قیمت ۷۳۷ تومان به خط پایان رسید.


در استخراج کانی های فلزی نیز اوضاع بر وفق مراد بود و چادرملو امروز به ۱۲۵۳ تومان رسید. گل گهر یک مثبت خورد و معادن و فلزات به مرز یک هزار تومانی رسید.


طی دیروز و امروز شاهد منتشر شدن دو گزارش بسیار خوب از پتروشیمی ها بودیم که به موجب گزارششان امروز از جمله پرطرفدارهای بازار بودند. یکی پتروشیمی خراسان که با نرخ های خوب و بالا، از نظر نرخی ومقداری همراه شد و دیگری پتروشیمی بوعلی سینا. مابقی سهم های گروه پتروشیمی عموما روی صفر تابلو معامله شدند.


شستا به کم تر از ۱۱۰۰ تومان رسید و در شرکت های چند رشته ای صنعتی، شستا بیشترین عرضه را داشت.


در دراویی ها تقاضا از نیمه بازار تقویت شد، حق تقدم دابور در روز سوم مرحله پذیری نویسی عمومی تماما فروخته شد و از ساعت ۱۱ تقاضا در این سهم بیشتر شد و در انتهای بازار تا ۳ خط مانده به صف خرید هم خریداری شد.


دابور ۲۲۷۰ تومان است و از شرکت هایی به شمار می رود که میزان سهم دلار ۴۲۰۰ در آن بالا است.


در مجموع بازار امروز روند خوبی داشت و وجود خریداران در آن کاملا حس می شد. ناگفته نماند که بزرگان تمام تلاش خود را کردند تا در حوالی صفر تابلو بمانند و نگذارند افت زیادی شامل حال قیمتشان و همچنین شاخص بشود.


بازار دیگر مثل هفته های قبل نمی ترسد و شجاع تر شده ولی برای حرکت های بزرگ تر و قوی تر تشویق و ترغیب بیشتری میخواهد...
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه ثتوسا، شسینا و کفرا و در بازه ۳۰ روزه نمادهای شسینا، کفرا و حآفرین بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


کفرا چندوقتی است که با اقبال سهامداران همراه شده و معاملاتش در سقف قیمتی روزانه دنبال می شود اما چون حجم معاملاتش مطلوب نبوده به این ترتیب رشد قیمتی محسوسی نداشته و در یکهفته اخیر تنها ۱۰ درصد بازدهی داشته است. نماد مذکور امروز حجم خوبی خورد و بیش از ۱۸ میلیون برگه سهم در آن جا به جا شد که طی چندماه اخیر بیشترین حجم برای این سهم محسوب می شود.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را قهکمت با ۴.۶۷ درصد، قصفها با ۴.۲۸ درصد و کسعدی با ۳.۵۵ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، وسخراش با ۴.۹۷ درصد و وسرضوی با ۴.۹۷ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار امروز در روندی نزولی قرار گرفته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۹ هزارو ۵۹۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۶۶ درصد نسبت به روز قبل کاهش داشت و به ۱۳ میلیون و ۳۱ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۴۵ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۱۷ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0