فارس نیوز
1401/03/18
16:24
افزایش ۵۹ درصدی ارزش معاملات بورس

ارزش معاملات بورس تهران با افزایش ۵۹ درصدی همراه شد. سال گذشته تعطیلی یا کاهش ساعات کاری صنایع بورسی به افت قیمت سهام منجر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در حالی امروز نیز با رشد مواجه شد که خروج پول از بورس باز هم کاهش چشم‌گیری داشت و همین مساله می‌تواند در کنار کاهش نرخ سود بانکی، هفته آینده را براس سهامداران صعودی کند، اما در این بین قطعی برق برخی صنایع بورسی به دلیل افزایش مصرف برق ریسک جدید بورس در روزهایی است که سهامداران به دنبال اخبار مثبت برای وارد کردن پول خود به بازار سهام هستند.


به عبارت دیگر، یکی از چالش‌های صنایع بورسی در تابستان سال گذشته تامین انرژی بوده است. کشور در سال ۱۴۰۰ با شروع فصل گرما کشور با مشکل تامین برق مواجه شد که به کاهش ساعات کاری و بعضا تعطیلی برخی واحدهای صنعتی منجر شد. امسال نیز با شروع فصل گرما قرار است برخی واحدهای صنعتی تعطیل شوند که ریسک بزرگی برای این شرکت‌‌ها و سهامداران آن‌هاست.


* قطعی برق ریسک جدید بازار سهام


رضا گلستانی خواه، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: تعطیلی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه بعد از تعطیلی صنایع، به سرعت بر قیمت سهام این شرکت‌‌ها اثر گذاشت و موجب ضرر و زیان سهامداران نیز شد.


وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در ماه‌های پیش رو نیز صنایع بورسی با این مشکل روبرو شوند که به تبع یکی از ریسک‌های بورس در تابستان ۱۴۰۱ خواهد بود.


* رشد شاخص‌های عملکردی بورس


در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با افزایش ۴ هزار و ۹۱۱ واحدی نسبت به روز سه شنبه به رقم یک میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۹۸ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۳۲ صدم درصد بوده است.


شاخص کلهم وزن بورس نیز با رشد ۲ هزار و ۳۳۵ واحدی در سطح ۴۲۱ هزار و ۴۰۱ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۵۶ صدم درصد بوده است. شاخص کل فرابورس نیز ۱۰۸ واحد بالا آمد و در سطح ۲۰ هزار و ۹۴۶ واحد قرار گرفت.


* کاهش خروج پول حقیقی از بورس


امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای چهارمین روز متوالی منفی شد؛ البته جریان خروج پول با افت ۴۴ درصدی نسبت به روز گذشته مواجه شده است و رقم خارج شده ۲۴۹ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس بوده است.


گروه‌‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری، «محصولات شیمیایی و فراورده‌های نفتی و کک بیشترین سهم را از خروج سرمایه حقیقی داشتند و گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز بیشترین ورود پول را به نام خود ثبت کرده است.در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و سامان (بانک سامان) اختصاص داشت و نمادهای کایزد (فرانسوز یزد)، فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) و ددانا (داروسازی دانا) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.


* رشد ارزش کل معاملات بازار سرمایه


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۴ هزار و ۹۰ میلیارد تومان افزایش یافت که رشد ۵۹ درصدی را نسبت به روز سه شنبه نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه پنج هزار و ۵۶۱ میلیارد تومان بود که ۴۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.


در پایان معاملات امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۱۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۳ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در سال جاری است. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه ۲۳ درصد بوده است.


* کاهش صف های فروش بازار سهام


در جریان معاملات روز چهارشنبه، ۲۱۱ سهم در بورس و ۷۴ نماد در فرابورس رشد قیمت داشته و سهام ۴۹ شرکت نیز در صف خرید باقی ماندند. در دیگر سوی بازار، ۱۳۳ نماد در بورس و ۷۱ سهم در فرابورس کاهش ارزش را تجربه کردند و ۹ سهم نیز در صف فروش قرار گرفتند.


در پایان معاملات امروز ارزش صف ‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۲۰ درصد کاهش یافت و ۷۰ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۵۸ درصد رشد کرد و در رقم ۱۷۷ میلیارد تومان ایستاد.


امروز نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده آسیاتک)، ددانا (شرکت داروسازی دانا) و فاذر (شرکت صنایع آذر آب) بیشترین صف خرید را داشتند.


بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد انرژی۱ (نهادهای مالی بورس انرژی)، وآذر (سرمایه‌‌گذاری ‌توسعه ‌آذربایجان)، فسازان (غلتک سازان سپاهان)، میهن (بیمه میهن) و نمرینو (ایران مرینوس) تعلق داشت.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0