همفکران
1400/10/20
17:18
گزارش بازار / سوار بر دوش "خودرو"

شاخص کل بورس تهران در بیستمین روز از دی‌ماه ۱۴۰۰، با افت ۴۱۰۰ واحدی معادل ۰.۳۱ درصد در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۳۲ هزار واحد متوقف شد. روند نزولی بازار سرمایه در معاملات امروز هم مشهود بود به طوری که شاخص کل از همان لحظه آغاز در مدار منفی شروع به کار کرد و تا ساعت ۱۱ بیش از ۶۶۰۰ واحد را از دست داد. اما...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در بیستمین روز از دی‌ماه ۱۴۰۰، با افت ۴۱۰۰ واحدی معادل ۰.۳۱ درصد در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۳۲ هزار واحد متوقف شد. روند نزولی بازار سرمایه در معاملات امروز هم مشهود بود به طوری که شاخص کل از همان لحظه آغاز در مدار منفی شروع به کار کرد و تا ساعت ۱۱ بیش از ۶۶۰۰ واحد را از دست داد. اما پس از آن به موجب افزایش تقاضا در برخی از بزرگان، روند نزولی متوقف شد و این شاخص بورسی توانست ۲۵۰۰ واحد را پس بگیرد و خود را تا کمی بالا بکشد. افت شاخص هموزن هم همچنان ادامه دار بود ولی با شیبی ملایم تر. در نهایت این شاخص به افت ۱۰۰۰ واحدی بسنده کرد.


خودرو، وبملت و وبصادر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. خودرو با صف خرید امروز را به پایان رساند و وبصادر در یک قدمی سقف قیمتی به هر پایان رسید. وبملت به ۳+ رسید. پارس، فملی و فارس بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند. در این میان پارس با عرضه بیشتری مواجه بود و در محدوده منفی ۲ درصد معاملات را به پایان برد.


فرابورس نیز همسو با دیگر نماگرها سرخپوش ماند و با بیشترین تاثیر پذیری منفی از زاگرس و آریا و غصینو، با افت ۹۹ واحدی مواجه و به ۱۸ هزار و ۱۸ واحد رسید. در مقابل فرابورس و توسن بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۷۴ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۶ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۴۹ میلیارد دلار رسید.خبرهای موثر

خطیب‌زاده: تلاش می‌کنیم با فاصله گذاری در نقاط اختلاف گفت‌وگوهایمان با عربستان ادامه دهیم


سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری: برگزاری دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان به میزبانی عراق در دستور کار است.


به رغم تمام پرونده های اختلافی فی مابین تلاش کردیم با فاصله گذاری در نقاط اختلاف گفت‌وگوهایمان را ادامه دهیم.سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:


هیچ موضوعی فراتر از برجام را نه گفتگو کرده و نه می‌پذیریم. ایران و ایالات متحده از طریق متن‌های مکتوب غیر رسمی نظرات خود را با یکدیگر بیان کردند.


به مذاکرات نه خوش‌بینیم نه بدبین؛ بر اساس واقعیات مذاکره می‌کنیم.


با واقع نگری درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها به مردم گزارش می‌دهیم و آنچه می‌گوییم بازتاب آن چیزی است که در وین در حال مذاکره است.


به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم. همه باید تلاش کنیم که بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضمین، رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی باشد که این‌ها با هیچ توافق موقتی انجام نمی‌شود.علی عسگری مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شد


عبدالعلی علی عسگری رییس سابق صدا و سیما به عنوان مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بزرگترین شرکت بورسی ایران ، منصوب شد.


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و شیمیایی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز هم نمادهای خودرو، خساپا و خگستر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.ورود و خروج پول حقیقیامروز هم صندوق های قابل معامله پذیرای بیشترین نقدینگی از سوی سهامداران خرد بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از فلزات اساسی ها و محصولات شیمیایی بود. در بین نمادها نیز چخزر بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی و شپنا بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.در ادامه روند نزولی دلار و همچنین روند منفی معاملات روز گذشته، بازار امروز منفی آغاز به کار کرد و این روند نزولی تا ساعت ۱۰ تداوم یافت. بعد از آن جهت بازار تغییر کرد، که این تغییر جهت را بیشتر مدیون معاملات ایران خودرو بود.


ایران خودرویی که در چند روز معاملاتی اخیر، بعد از پررنگ شدن اخبار پیرامون مذاکرات هسته ای و برجام از اقبال خوبی برخوردار شد و با صف خرید دفتر امروز را بست و از ۲۰۰ تومان هم عبور کرد. سایپا نیز به ۱۷۳ تومان رسید و بقیه خودروسازی ها و قطعه سازی ها نیز معاملات مثبتی داشتند و بسیاری از آن ها در استانه بالا نیز معامله شدند.


با افزایش تقاضایی که در ایران خودرو اتفاق افتاد، بقیه نمادهای بازار نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و روند رو به بالا را طی کردند، به طوری که برخی از سهم هایی که در ابتدای بازار روند منفی ای داشتند به محدوده صفر تابلو و حتی بالاتر رسیدند. به این ترتیب برای صنایعی نظیر بانکی ها، هلدینگ ها و شرکت های ۴۲۰۰ نیز شرایط مشابهی داشتیم.


در گروه فلزات اساسی معاملات اندکی بهتر بود ، ملی صنایع مس تا ۶۹۵ تومان نیز رفت و در انتهای بازار با سفارش های کمامان قوی ای که از سمت حقوقیها بر روی سهم بود تا ۷۱۳ تومان بالا امد و به ۳ دهم درصد مثبت رسید. امروز فولاد مبارکه به کمتر از هزار تومان رسید و بعد از آنکه تقاضا در بازار اندکی بهبود یافت به بالای ای سطح بازگشت و در مثبت ها معامله شد. بقیه شرکت های حوزه فلزات نیز معاملات مثبتی نداشتند.


بانکی ها نیز تقریبا از ساعت ۱۰ متحول شدند و از ساعت ۱۱ به بعد حجم معاملات در این سهم ها افزایش پیدا کرد. بانک ملت به ۳۲۳ تومان، صادرات به ۲۰۴ تومان و تجارت به ۱۹۴ تومان رسیدند.


در پالایشگاهی ها، شپنا با عرضه های بیشتری همراه بود و منفی دو خورد. اما بقیه شرکت های فرآورده های نفتی تقریبا متعادل معامله شدند.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه و ۳۰ روزه نمادهای حرهشا و ساذری بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


حرهشا که از اوایل آبان ماه، معاملاتش را در زیر تیغ فروشندگان سپری میکند، امروز توانست در دقایق ابتدایی با افزایش تقاضا از سوی حقیقی ها همراه شود و تا محدوده مثبت دو درصدی خود را بالا بکشد. گفتنی است که حجم معاملات امروزش بیش از یک میلیون سهم بود، که برای این نماد رقم قابل توجهی است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را فپنتا با ۴.۶۳ درصد، غمارگ با ۴.۲۲ درصد و پدرخش با ۳.۹۲ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخوز با ۹.۹۴ درصد، وسرضوی با ۹.۹۳ درصد و وسخراج با ۴.۹۸ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار از ظهر امروز مجددا روندی صعودی گرفته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۲ درصد کاهش داشت و به ۱۲ میلیون و ۹۹ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۱۲ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۷۹۹ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0