همفکران
1400/09/29
16:47
گزارش بازار / لبخند بانکی ها به تصمیمات جدید

شاخص کل بورس تهران در بیست و نهمین روز از آذرماه ۱۴۰۰، با رشد ۹۸۰۰ واحدی معادل ۰.۷۶ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد پیشروی کرد افت کرد. این شاخص بورسی با همت بزرگان به ویژه بانکی ها توانست از همان ابتدای روز، استارت را در مدار مثبت بزند و همراه با روند افزایشی تقاضا در کلیت بازار، موفق شد در نهایت با گرایش مثبت به کار خود پایان دهد و برای چندمین بار متوالی خود را مجددا به بالای کانال ۱.۳ میلیون برساند...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در بیست و نهمین روز از آذرماه ۱۴۰۰، با رشد ۹۸۰۰ واحدی معادل ۰.۷۶ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد پیشروی کرد افت کرد. این شاخص بورسی با همت بزرگان به ویژه بانکی ها توانست از همان ابتدای روز، استارت را در مدار مثبت بزند و همراه با روند افزایشی تقاضا در کلیت بازار، موفق شد در نهایت با گرایش مثبت به کار خود پایان دهد و برای چندمین بار متوالی خود را مجددا به بالای کانال ۱.۳ میلیون برساند.


شاخص هموزن هم روندی مثبت داشت اما با سرعتی کند. به نظر می رسد کوچکترهای بازار همچنان از کمبود تقاضا رنج می برند و به همین ترتیب حمایت خاصی را در این نمادها شاهد نبودیم. این شاخص در نهایت با رشد محدود ۴۰۰ واحدی روزش را به پایان رساند. فولاد، پارسان و فارس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هیچ کدام به صف خرید نرسیدند و به متعادل حرکت کردن در مدار مثبت بسنده کردند. کالا، برکت و خودرو بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. کالا و برکت بیشتر روز را در صف فروش به سر بردند، اما برکت در لحظات آخر کمی خودش را جمع و جور کرد تا روز را خارج از صف فروش به پایان ببرد. البته هردوی آنها افت حداکثری قیمت را تجربه کردند ولی خودرو به نوسان در حوالی صفر تابلو اکتفا کرد.


فرابورس اما نزولی بود و با کاهش ۹ واحدی به ۱۸ هزار ۴۴۰ واحد رسید. زاگرس، سمگا و مادیرا بیش از همه اثر منفی داشتند و شگویا و شجم بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۶۲ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقیقی ها به حقوقی ها صورت گرفت. ارزش معاملات خرد نیز در همان محدوده ۲.۷ هزار میلیارد تومان درجا زد. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۵ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۳۹ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر

آماده ایم عرضه خودرو در بورس را نهایی کنیم


عشقی رئیس سازمان بورس: یکی از موضوعات مهم که در حال رایزنی هستیم، در رابطه با عرضه خودرو در بورس است. ما آمادگی کامل داریم که این موضوع را به سرانجام برسانیم.


از ابتدای دی ۱۴۰۰ رقم یارانه‌ها دو برابر میشود


رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور:


قرار بود از آذرماه ماه رقم یارانه‌ها دو برابر شود، اما به علت مشکلاتی که در تهیه بن کارت ایجاد شد این روند به دی ماه منتقل شد.


طبق پیش بینی‌ها و برآورد‌ها به طور مثال یک خانوار چهار نفره رقمی معادل ۸۰۰ هزار تومان نقد و کالا یارانه دریافت خواهند کرد.


ترین های معاملات بورس

شیمیایی ها، خودرویی ها و فلزات اساسی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. نمادهای خودرو، وتجارت و خساپا نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیامروز رایانه ای ها با اختلاف پذیرای بیشترین پول از سوی سهامداران خرد بودند. ولی در مقابل دو صنعت محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین مقدار از نقدینگی های حقیقی را از دست دادند. در بین نمادها نیز توسن بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و بپاس و تپکو بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.


بالاخره یکی پیدا شد که علایم حیاتی از خود نشان دهد...


بانکی ها به تصمیمات بودجه ای روی خوش نشان دادند و پاشنه آشیل بازار امروز شدند به طوری که بورس تهران طی روز جاری، با همت بانکی ها، در مسیر صعودی شروع به حرکت کرد. از همان ابتدا شاهد نوسانات مثبت در کلیت بازار بودیم و علیرغم بازگشایی سرخ جهانی ها و تعادل نسبی نرخ ارز، رفته رفته این تقاضا قدرتمندتر شد و بزرگانی چون فلزات اساسی ها و معدنی ها و نفتی ها را نیز با خود همراه کرد.


; بانکی ها به تصمیمات بودجه ای روی خوش نشان دادند.


بزرگان بانکی از همان پیش گشایش صف هایشان را تشکیل دادند و با خریداران نشسته در صف به میدان آمدند. به جز وبملت، دیگر بزرگان این گروه در میانه های راه لغزیدند و با روندی مثبت اما متعادل تر معاملاتشان را پیش بردند. البته در دقایق پایانی مجددا مورد اقبال قرار گرفتند و در نهایت با صف خرید به خط پایان رسیدند.


ناگفته نماند که ماندگاری صف خرید وبملت تا آخرین لحظه، امری شگفت آور بود چرا که آخرین روزی که این نماد توانست به این شکل با اقتدار صف خریدش را حفظ کند، برمیگردد به روز بازگشاییش بعد از افزایش سرمایه...


خساپا برای دومین روز متوالی، تمام بار گروه را به دوش کشید و خودی نشان داد . به طوری که با هر بار مثبت و منفی شدنش، علاوه بر صنعت خودرو جهت کل بازار را تغییر می داد. نماد مذکور امروز هم معاملات بهتری به نسبت خودرو داشت. اگرچه خریداران خساپا سهم را تا محدوده ۴ مثبت بالا آوردند، ولی در نهایت این غول خودرویی با رشد ۱.۳ درصدی قیمت پایانی به کارش پایان داد.


در مجموع اگرچه هنوز هم حجم ها چنگی به دل نمیزند و تا ارزش معاملات نتواند در سطوح بالاتر خود را تثبیت کند نمی توان امیدی داشت، اما روند کلیت بازار به ویژه بزرگان و شاخص سازان مثبت بود و عمده نمادها افزایش قیمت را تجربه کردند. البته همانطور که روند حرکتی شاخص هموزن گویا بود، کوچکترها خیلی مورد اقبال واقع نشدند و با وجود اصلاح بیشتری که داشتند، حمایتی که باید، از آنها صورت نگرفت. به جز چند صنعت محدود نظیر مخابرات و رایانه و ...
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه شگل، شنفت و ومشان و در بازه ۳۰ روزه نمادهای شگل، غمارگ و کبورس بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


شگل که این روزها بیشتر با گرایشات منفی دنبال می شود، امروز حجم خوبی خورد و بیش از ۱۵ میلیون برگه سهم در آن جا به جا شد که بیشترین حجم سهم طی ماه های اخیر است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را وصندوق با ۴.۹۵ درصد، دارو با ۴.۳۷ درصد و کفرا با ۴.۱۶ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسقم با ۹.۹۸ درصد، وسخراج با ۹.۹۶ درصد و وسرضوی با ۴.۹۶ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار به نسبت روز گذشته کمی افزایش داشته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۳۰ هزارو ۲۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۶۱ درصد نسبت به روز قبل افزایش داشت و به ۱۳ میلیون و ۱۲۷ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۰۵ درصد کاهش ارزش داشت و به محدوده ۱۷۹۷ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0