بورس پرس
1402/08/24
09:02
۱۶ بانک بورسی و دولتی متخلف ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه شدند + فهرست

وزیر اقتصاد از جریمه ۲۶.۲ هزار میلیارد تومانی ۱۶ بانک و موسسه متخلف بورسی و دولتی در مورد اعطای تسهیلات مسکن خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، احسان خاندوزی با اشاره به جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بانک‌های متخلف در حوزه اعطای تسهیلات مسکن، گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مکلفند دست‌کم ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.


وی افزود: سازمان مالیاتی موظف است در صورت عدم رعایت این ماده قانونی در قالب بودجه سنواتی، مالیاتی برابر ۲۰ درصد تعهد انجام نشده را از بانک‌ها و موسسات اعتباری مستنکف، اخذ و به خزانه داری کل واریز کند و بر اساس این قانون این مبلغ به حساب صندوق ملی مسکن واریز می‌شود. از عملکرد ۲۵ بانک تا ۱۵ آبان بر مبنای رای تجدید نظر دادرسی انجام شده، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه برای بانک های متخلف نهایی شده است.


این عضو کابینه دولت ادامه داد: مبلغ مطالبه شده از بانک های متخلف در پرداخت تسهیلات مسکن بر مبنای قانون جهش تولید مسکن ۶۱.۶ هزار میلیارد تومان بوده که در مرحله بدوی ۵۹.۱ هزار میلیارد تومان برای آنها رای صادر شده و با نهایی شدن برخی دیگر از این آرا، جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی بیشتر خواهد شد.


خاندوزی از صدور رای تجدید نظر برای موسسه اعتباری نور، بانک دی، بانک صادرات، موسسه اعتباری ملل، بانک ایران زمین، بانک سامان، بانک کارآفرین، بانک پاسارگاد، بانک سینا، بانک شهر، بانک گردشگری، بانک پارسیان، بانک کشاورزی، بانک سپه، بانک سرمایه و پست بانک تا کنون خبر داد و گفت: درباره بانک مسکن، توسعه تعاون، ملی، خاورمیانه، آینده، اقتصاد نوین، ملت، رفاه و تجارت هنوز رای نهایی صادر نشده که عدد جریمه نهایی تمامی بانک‌ها به زودی اعلام خواهد شد.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیامانتهای خبر

0
0