فارس نیوز
1401/03/08
15:41
حقوقی ایران‌خودرو تذکر گرفت/ رشد ارزش صف‌های خرید بازار سهام

بازار سرمایه در جریان معاملات امروز روندی منفی داشت و به نیمه اول کانال ۱.۵ میلیون واحدی بازگشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در حالی روزهای قرمزرنگی را پشت سر می‌گذارد که شرکت‌های حقوقی برخی شرکت‌های بورسی در مضان اتهام این کاهش‌ها هستند.


بازار سرمایه در روزهای گذشته با کاهش در شاخص مواجه شده و امروز هم باید بورس را ناموفق در جذب سرمایه های خرد دانست، امروز نیز شاخص های عملکردی بورس نزول کردند و بیش از دو سوم نمادهای بازار قرمزپوش شدند. خروج سنگین پول حقیقی و کاهش تقاضای بازار موجب افت قیمت اغلب نمادها خصوصا گروه‌‌های کامودیتی ‌محور شد.


* حقوقی‌ها از بورس حمایت نمی‌کنند


علی احمدی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌و‌‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند بورس در روزهای آینده گفت: در چنین شرایطی در صورتی که حجم معاملات در سطح فعلی باقی بماند و ارزش معاملات خرد نزول چندانی نداشته باشد، شاخص توان رشد را خواهد داشت.


وی ادامه داد: رفتار شرکت‌های حقوقی در روزهای گذشته نشانی از حمایت از بورس نداشته است و باید دید این شرکت ها چه زمانی را برای حمایت و بازگرداندن نمادهای بورسی انتخاب می کنند.


یکی از شرکت های حقوقی که در روزهای گذشته با گذاشتن سفارشات بیش از حد موجب ترس سهامداران خرد شده و این سرمایه‌گذاران نیز با افزایش فشار فروش باعث ریزش بورس شده است.

سازمان بورس نیز در اطلاعیه ای از ارائه تذکر به این شرکت حقوقی که باعث منفی شدن روند معاملات این نماد شده است، خبر داد.


* افت شاخص های عملکردی بورس


در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش ۱۹ هزار و ۳۷۲ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۲۹ واحد رسید. بدین ترتیب شاخص از نیمه کانال ۱.۵ میلیون واحدی پائین آمد. بازدهی شاخص کل بورس منفی ۱.۲۵ درصد بوده است.


شاخص کل هموزن بورس نیز با افت هفت هزار و ۶۹۴ واحدی در سطح ۴۲۴ هزار و ۸۴۷ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۱.۷۸ درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۳۲ واحد پائین آمد و در سطح ۲۱ هزار و ۲۶۵ واحد قرار گرفت.


* رشد خروج پول حقیقی از بورس


در پایان معاملات روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۶۴۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته افزایش ۴۳ درصدی داشته است. گروه فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و کک بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشت.
در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، فایرا (شرکت آلومینیوم ایران) و حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) اختصاص داشت و نمادهای سآبیک (سیمان آبیک)، ومعادن (توسعه ‌معادن ‌و فلزات) و حگهر (حمل و نقل گهر ترابر سیرجان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.


* رکود نسبی در بازار سرمایه


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۹ هزار و ۶۲۱ میلیارد تومان افزایش یافت و رشد ۲ درصدی را نسبت به روز گذشته تجربه کرد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان بود که ۱۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.


امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۶ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۵ هزار و ۵۱ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در ۲ ماه اخیر است. سهم این معاملات از کل معاملات بورس حدود ۵۲ درصد بوده است.


* رشد ارزش صف ‌های خرید پایانی


در جریان معاملات روز یکشنبه، ۵۹ نماد در جریان معاملات امروز رشد قیمت داشتند و ۲۷۰ سهم نیز با کاهش قیمت مواجه شدند.


در پایان معاملات امروز، ارزش صف های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۳۷ درصد کاهش یافت و ۱۴۲ میلیارد تومان شد. همچنین، ارزش صف ‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۵ درصد رشد کرد و در رقم ۴۷۶ میلیارد تومان ایستاد.


امروز نمادهای فغدیر (شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان)، ددانا (شرکت داروسازی دانا) و سآبیک (شرکت سیمان آبیک) در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفتند.


بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به سهام قثابت (شرکت قند ثابت خراسان)، آسیاتک (انتقال داده های آسیاتک)، سنیر (سیمان سفید نی ریز)، کدما (معدنی دماوند) و غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0