فارس نیوز
1402/09/11
12:57
افزایش ۲۷ هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۲۷ هزار و ۴۳۲ واحد همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران، اولین روز کاری هفته را با روند رو به رشد آغاز کرد. شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۲۷ هزار و ۴۳۲ واحد به رقم ۲ میلیون و ۸۷ هزار و ۷۷۷ واحد رسید.


همچنین شاخص هموزن با افزایش ۸۰۷۳ واحد به رقم ۷۲۸ هزار و ۷۱۸ واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش روز ۶۰۰ شرکت بورسی بر اساس ارزش سهام آن است، به بیش از ۷ میلیون و ۲۴۹ هزار میلیارد تومان معادل ۱۴۵ میلیارد دلار رسید.


معامله‌گران امروز بیش از ۶.۹ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۴۵۷ هزار معامله و به ارزش ۶ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز گذشته ۱.۳۳ درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۱۲ درصد رشد کردند.


شاخص آزاد شناور از رشدی معادل ۱.۳۶ درصد همراه شد، شاخص بازار اول بورس ۱.۶۸ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۹۲ درصد افزایش یافت.


امروز نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، سرمایه‌گذاری توسعه معادن، شستا، بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.


در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد بگونه‌ای که شاخص کل با ۲۸۰ واحد افزایش به رقم ۲۵ هزار و ۵۹۱ واحد رسید.


ارزش روز شرکت‌های حاضر در بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۴۳۹ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۰۸ هزار میلیارد تومان برآورد شد.


معامله‌گران امروز بیش از ۵.۷ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۷۱ هزار معامله و به ارزش ۵هزار و ۸۹۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند، شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس از رشدی معادل ۱.۱۱ درصد برخوردار شدند. این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۳۶ درصد افزایش یافتند.


شاخص بازار اول فرابورس ۲.۰۵ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم فرابورس ۰.۷۶ درصد افزایش یافت.


امروز نمادهای ایران‌خودرو دیزل، انتخاب الکترونیک، آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، مالی سپهرصادرات، پویا زرکان آق‌دره و تجلی توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند.


به گزارش فارس، یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌های بورسی و فرابورسی تامین مالی از بازار سرمایه است که با ابزارهای مختلف مانند انتشار انواع اوراق، سلب حق تقدم و صرف سهام و نیز عرضه‌های اولیه می‌توان در بازار تامین مالی کرد. همچنین شرکت‌های بزرگ با روش رتبه‌بندی اعتباری می‌توانند از بازار سرمایه تامین مالی غیرتورمی انجام دهند.


یکی از ماموریت‌های بازار سرمایه افزایش پس‌انداز ملی و تزریق پس‌اندازهای خرد به تولید شرکت‌ها است و اگر بازار سرمایه مورد حمایت دولت قرار گیرد، می‌توان به افزایش پس‌انداز ملی و تولید امیدوار بود.


همچنین قرار است تا آخر ماه جاری نیمی از سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مربوط به سال قبل به حساب ۴۹ میلیون ذی‌نفع سهام عدالت واریز شود.


پایان پیام/


انتهای خبر

0
0