بورس۲۴
1402/04/12
13:39
کسب بازدهی ۷۷ درصدی صندوق سهامی سلام فارابی

صندوق سلام فارابی هم در کنار محصولات متنوع مدیریت دارایی این شرکت که به آن‌ها اشاره شد، با جلب اعتماد سرمایه‌گذاران بورسی ضمن کسب بازدهی بیش از ۷۷ درصدی در یکسال اخیر، به یکی از محبوب‌ترین صندوق‌های سهامی ETF بازار تبدیل شده است.

کسب بازدهی 77 درصدی صندوق سهامی سلام فارابی 

سلام فارابی با کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل بورس، یکی از بهترین صندوق‌های سهامی قابل معامله( ETF ) در بازار سهام است. بازدهی این صندوق سهامی با نماد «سلام» در دوره یک‌ساله منتهی به ۱۱ تیر ۱۴۰۲ معادل ۷۷ درصد بوده است؛ این در حالی است که بازده شاخص کل در این دوره تنها ۴۴ درصد بود.


عملکرد مدیریت دارایی سبدگردان فارابی


شرکت سبدگردان فارابی با سابقه فعالیت ۱۴ ساله در بازار سرمایه کشور، عملکرد خوبی دارد. این شرکت که اخیرا صندوق اهرمی جهش را پذیره‌نویسی کرده، پیش از این نیز مدیریت صندوق‌هایی مانند صندوق سهامی اکسیر(صدور و ابطالی)، صندوق درآمد ثابت هدیه(صدور و ابطالی) و صندوق درآمد ثابت قابل معامله لبخند فارابی را نیز در کارنامه خود دارد.


صندوق سلام فارابی هم در کنار محصولات متنوع مدیریت دارایی این شرکت که به آن‌ها اشاره شد، با جلب اعتماد سرمایه‌گذاران بورسی ضمن کسب بازدهی بیش از ۷۷ درصدی در یکسال اخیر ، به یکی از محبوب‌ترین صندوق‌های سهامی ETF بازار تبدیل شده است.


مزایای سرمایه‌گذاری در سلام فارابی


سرمایه‌گذاری در صندوق سلام فارابی، به‌عنوان یکی از پربازده‌ترین صندوق‌های سهامی قابل معامله ( ETF ) در بازار، مزایای متعددی دارد. «مدیریت حرفه‌ای»، «امکان کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل»، «سهولت سرمایه‌گذاری» و مهم‌تر از همه «نقدشوندگی بالا» را می‌توان از جمله مزیت‌های این صندوق به‌شمار آورد.


مدیریت حرفه‌ای


خرید و فروش مستقیم سهام مستلزم در نظر گرفتن مسائل متعددی از جمله عوامل بنیادی و تکنیکال موثر بر قیمت سهام، اخبار مربوط به صنایع و شرکت‌های بورسی و البته طراحی یک استراتژی معاملاتی و پایبندی به آن است. همچنین لازم است سرمایه‌گذاران بسته به شرایط اقتصادی یا وضعیت شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، همواره در حال بازبینی پرتفوی خود باشند و البته با تقسیم منابع مالی خود بین دارایی‌هایی با درجات ریسک متفاوت، میزان ریسک پرتفوی خود را نیز مدیریت کنند. این در حالی است که با سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن، می‌توانید تمام این اقدامات را به تیمی از حرفه‌ای‌ترین فعالین و تحلیلگران بازار سرمایه بسپارید. به همین علت نیز می‌توان مدیریت حرفه‌ای صندوق سلام فارابی را یکی مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در این صندوق به‌شمار آورد؛ چرا که افراد با سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌توانند به‌جای صرف زمان برای پیگیری اخبار، تحلیل بنیادی و تکنیکال سهم‌های مختلف و مواردی از این دست، تنها واحدهای صندوق سهامی سلام را در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری که از آن استفاده می‌کنند، خریداری کنند و اطمینان داشته باشند سرمایه آن‌ها به بهترین شیوه مدیریت خواهد شد. همچنین مدیریت حرفه‌ای صندوق سلام فارابی ریسک سرمایه‌گذاری شما را نیز کنترل می‌کند؛ چرا که همواره افرادی با دانش سرمایه‌گذاری اندک با احتمال بیشتری درگیر خطاهای سرمایه‌گذاری می‌شوند یا با احتمال بیشتری ممکن است در تحلیل‌های خود اشتباه کنند.


امکان کسب بازدهی بالاتر از شاخص کل


بررسی و مقایسه بازدهی شاخص کل بورس و صندوق سلام در دوره یک ساله ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تا ۱۱ تیر ۱۴۰۲ نشان می‌دهد در این دوره بازده سلام فارابی به‌طور قابل توجهی بالاتر از بازدهی شاخص کل بوده است. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، سلام فارابی در این دوره ۷۷ درصد بازدهی داشته است؛ این در حالی است که بازده شاخص کل در این بازه زمانی یک‌ساله تنها ۴۴ درصد بوده است! مهم‌ترین علت این میزان از بازدهی را می‌توان در مدیریت حرفه‌ای صندوق سلام جستجو کرد که سبب می‌شود سلام فارابی در دوران صعودی بازار، بازدهی بالاتر از شاخص داشته باشد و در دوران نزولی نیز نسبت به شاخص به میزان کمتری با کاهش ارزش روبرو شود.


سهولت سرمایه‌گذاری


سهولت سرمایه‌گذاری در «سلام»، از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در این صندوق به‌شمار می‌رود. تمام افرادی که دارای کد بورسی هستند و مراحل ثبت‌نام و احراز هویت سجام را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود و با جستجوی نماد «سلام» در این صندوق سهامی سرمایه‌گذاری کنند. لازم به ذکر است، سرمایه‌گذاری در این صندوق از سامانه معاملات آنلاین تمام کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است.


نقدشوندگی بالا


یکی از مهم‌ترین نکاتی که سرمایه‌گذاری در بورس را از ورود به سایر بازارها متمایز می‌کند، نقدشوندگی بالای دارایی‌هاست. صندوق سلام فارابی نیز به‌عنوان یکی از بهترین صندوق‌های سهامی بازار سرمایه، ضمن محافظت از ارزش دارایی سرمایه‌گذاران در برابر تورم، نقدشوندگی بالایی دارد. در واقع، به‌علت حضور بازارگردان در این صندوق، سرمایه‌گذاران با صف‌های خرید و فروش روبرو نمی‌شوند و به محض اینکه تصمیم به خرید واحد در این صندوق بگیرند یا بخواهند دارایی خود را در سلام به فروش برسانند، می‌توانند این کار را انجام دهند. این در حالی است که چنین موضوعی در سایر بازارهای موازی دیده نمی‌شود و به‌عنوان مثال شما برای فروش خودرو یا واحد مسکونی خود باید زمان بیشتری صرف کنید.


نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق سلام فارابی


همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، برای سرمایه‌گذاری در صندوق سلام فارابی کافی است نماد «سلام» را در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود جستجو کنید. مراحل بعدی درست مانند خرید و فروش سهام است و شما می‌توانید با شارژ قدرت خرید خود در سامانه معاملات آنلاین، در قیمت مورد نظرتان سفارش خرید صندوق سلام را ثبت کنید. فراموش نکنید امکان سرمایه‌گذاری در صندوق سلام فارابی از طریق سامانه معاملات آنلاین تمام کارگزاری‌های بورس فراهم است.

انتهای خبر

0
0