بورس پرس
1402/09/08
00:00
جذب ۶.۲ ‌هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان از طریق گواهی شمش طلا

مدیرعامل بورس‌کالا از جذب ۶.۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان از طریق گواهی سپرده شمش طلا و مهمترین مزایا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، جواد جهرمی با بیان اینکه تا پیش از راه‌اندازی بازار گواهی شمش طلا در بورس‌کالا، معاملات طلا در قالب طلای آب‌شده و شمش در بازار غیررسمی انجام می‌شد، اعلام کرد: تا پیش از راه‌اندازی این معاملات، بسیاری از واردکنندگان شمش طلا و نیز صادرکنندگان کالاها که به‌منظور رفع تعهد ارزی اقدام به واردات شمش طلا کرده بودند در فروش شمش‌ها مشکل داشتند.


موضوع تقلب در عیار طلای مورد معامله یکی دیگر از مسائل اساسی بازار غیررسمی بود که آحاد مردم با آن مواجه بودند. تنها ابزار و دارایی امن مورد معامله، مسکوکات طلای ضرب‌شده بانک‌مرکزی بود که این امر سبب شد قیمت سکه طلا به‌واسطه نبود جایگزین مشابه دچار حباب قیمتی بعضا چند میلیون تومانی شود.


در این راستا معرفی ابزاری امن و مطمئن که در بازاری رسمی قابل معامله باشد در دستور کار بورس کالا قرار گرفت. مقدمات راه‌اندازی این بازار اعم از طراحی سامانه مدیریت انبار، سامانه معاملات، سامانه تسویه و پایاپای به صورت یکپارچه در بورس‌کالا انجام شد و اواخر اسفند سال ۱۴۰۱، معاملات گواهی شمش طلا به‌عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد راه‌اندازی شد.


جذب ۶.۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار گواهی سپرده شمش


با وجود آنکه گواهی سپرده شمش طلا بازار نوپایی است، سرمایه‌گذاران از آن استقبال کردند و تا کنون بیش از ۱.۹تن شمش طلا در این بازار معامله شده که به جذب نقدینگی به میزان حدود ۶.۲ هزار میلیارد تومان منجر شد. این حجم از طلا با خلوص حدود ۲۴ عیار، معادل وزنی بیش از ۲۶۰ هزار قطعه سکه طلای تمام بهار آزادی است.


بنابراین حجمی از نقدینگی که می‌توانست تقاضای این‌چنینی برای سکه طلا ایجاد کرده و تحرکات قیمتی آن را افزایش دهد به بازار گواهی شمش طلا جذب شد. دولت می‌تواند با حمایت از این بازار و تسهیل ورود شمش‌های طلای وارداتی به معاملات گواهی سپرده، علاوه بر کمک به تامین ذخایر طلا، ابزاری جهت مدیریت بخشی از نقدینگی جامعه در اختیار گیرد.


تا کنون چند شرکت واردکننده اقدام به عرضه و فروش شمش‌های طلای وارداتی در این بازار کردند که عمده شمش‌های واردشده مربوط به کشورهای ترکیه و امارات بود. در شرایط تحریم دولت برای کمک به توسعه صادرات، بویژه کالاهای کشاورزی، مجوز واردات شمش طلا برای رفع تعهد ارزی را از انتهای سال گذشته در نظر گرفت.


به دلیل اینکه واردکنندگان شمش‌ها باید فروش را در قالب متغیرهای رسمی انجام می‌دادند و بازار سنتی طلا علاقه‌ای به خرید چنین شمش‌هایی نداشت این گروه از فعالان بازار طلا با مشکل فروش مواجه شده بودند که با راه‌اندازی بازار شمش طلا در بورس‌کالا، بازار رسمی برای فروش شمش‌ها ایجاد شد و تداوم این شرایط به صورت غیرمستقیم می‌تواند به توسعه صادرات منجر شود.


اعتماد مردم به خزانه‌های بورسی


سهم ناچیز تقاضا برای تحویل گرفتن شمش‌های طلای معامله‌شده در بازار گواهی سپرده کالایی از حجم کل معاملات به معنای حفظ ذخایر طلا و اعتماد مردم به خزانه‌های بورسی برای نگهداری طلا است. رصد این بازار نشان می‌دهد تقاضا برای تحویل فیزیکی طلا از خزانه‌های بورسی در مقایسه با حجم معاملات بسیار ناچیز است و تمایل چندانی از سوی سرمایه‌گذاران به این موضوع وجود ندارد. معنی این مهم، حفظ ذخایر طلا در قالب خزانه‌های پذیرش شده بورسی است. آحاد مردم به بورس‌کالا و ساز و کار انبارداری در آن اعتماد دارند و نیازی به تحویل کالای خریداری شده نمی‌بینند.


سهولت سرمایه‌گذاری با سرمایه ۳۲۰ هزار تومانی


کوچک بودن واحدهای معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا، مزیتی برای سهولت سرمایه‌گذاری برای آحاد جامعه است. تا سال ۱۴۰۱، معاملات شمش طلا در بازار فیزیکی بورس‌کالا انجام می‌شد اما چون حجم شمش‌های قابل معامله یک‌کیلوگرمی بود و خرید این میزان طلای ۲۴عیار برای همه گروه‌های جامعه ممکن نبود، مشتریان محدودی در بازار مشارکت داشتند.


با راه‌اندازی بازار گواهی سپرده شمش طلا، واحدهای معاملاتی گواهی به اندازه‌ای هستند که قدرت خرید بخش بزرگی از آحاد مردم را پوشش می‌دهند. به نحوی که هر گواهی سپرده شمش طلا، معادل ۱۰۰سوت یا ۰.۱گرم از شمش طلای یک‌کیلوگرمی با عیار حدود ۲۴ بوده و هر گواهی با مبلغ ۳۲۰ هزار تومان قابل خریداری است. تا کنون ۳۰۰ هزار سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی متعددی به‌منظور پوشش ریسک نوسانات ارزی و حفظ ارزش سرمایه‌ها وارد این بازار شدند.


افزایش ظرفیت خزانه‌ها در دستور کار


ظرفیت خزانه‌های موجود ۴.۳ تن بوده و به میزان ۲ تن دیگر در حال افزایش است و دو خزانه جدید نیز با ظرفیت ۱.۵تن متقاضی پذیرش هستند. با توجه به تقاضای طرح شده از سوی تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان شمش طلا برای سپرده‌گذاری طلا در خزانه‌های بورسی به نظر می‌رسد باید به دنبال افزایش ظرفیت خزانه‌ها بود.


دو خزانه بانک ملت و بانک صادرات در مجموع ظرفیت ۴.۳ تنی ذخیره طلا را تامین کردند که این ظرفیت با افزایش ۲ تنی به ۶.۳ تن افزایش خواهد یافت. همچنین بانک‌های سپه و ملی نیز متقاضی پذیرش خزانه شمش طلا هستند که در صورت تایید، مجموع ظرفیت خزانه‌های شمش طلا در کوتاه‌مدت تا حجم ۷.۸ تن قابل ارتقا خواهد بود.


مهم‌ترین مزایای گواهی سپرده شمش طلا


یکی از مهم‌ترین مزایای این بازار این است اصالت و عیار طلای پشتوانه گواهی‌های سپرده شمش طلا، پیش از صدور گواهی، بررسی و احراز شده و عموما یکی از کارکردهای بورس‌های کالایی، استانداردسازی دارایی‌ها است. بنابراین بورس‌کالا به‌درستی در این زمینه گام برداشته است. چراکه یکی از الزامات پذیرش انبار در بورس‌کالا این است که انباردار با یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید سازمان ملی استاندارد قرارداد همکاری داشته باشد و برای ایجاد اطمینان برای ذی‌نفعان بازار، کالاها را هنگام پذیرش در انبار بورسی ارزیابی کند. مشابه شرایطی که برای سایر دارایی‌های پایه گواهی سپرده کالایی وجود دارد، گواهی سپرده شمش طلا نیز مشمول این قاعده است.


علاوه بر این بورس‌کالا بازدید و بازرسی دوره‌ای از کیفیت کالاهای سپرده‌شده در انبارهای بورسی را انجام می‌دهد و در این بازرسی‌ها نیز نمونه‌های تصادفی از کالاها ارزیابی می‌شوند تا از کیفیت آنها اطمینان حاصل شود. مضافا اینکه شرایط ارزیابی کالا در هنگام خروج نیز وجود دارد و در صورت درخواست مشتری متقاضی تحویل شمش، امکان نمونه‌برداری و بررسی مجدد آن پیش‌بینی شده است.


معافیت مالیاتی گواهی شمش طلا


طبق ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و ماده ۹ قانون مالیات ارزش‌افزوده، معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا از مالیات بر درآمد و مالیات ارزش‌افزوده معاف است. قیمت‌های طلا در بورس منطبق با قیمت‌های بازار است. پایش بازار گواهی سپرده شمش طلا که به صورت روزانه در حال انجام است نشان می‌دهد که قیمت‌ها طبق تحرکات قیمتی طلا در بازار تغییر کرده و طبق قیمت‌های اعلامی از سوی اتحادیه طلا بود.


امکان تامین مالی برای معادن طلا


ایجاد امکان فروش اوراق سلف استاندارد برای تامین مالی معادن طلا از دیگر کارکرد این معاملات است. تولیدکنندگان طلا با استفاده از انتشار اوراق سلف استاندارد می‌توانند برای تامین سرمایه مورد نیاز به‌منظور افزایش تولید و اشتغال اقدام کنند. در قالب این اوراق تولیدکننده طلا می‌تواند طلایی را که قرار است در آینده تولید کند در قالب اوراق سلف استاندارد در بورس‌کالا به فروش برساند.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیامانتهای خبر

0
0