اقتصاد آنلاین
1399/06/15
09:33
تورم فصلی بخش صنعت ۶.۳درصد افزایش یافت/کاهش ۱۸ درصدی تورم سالانه

در میان بخش های مختلف صنعتی، کم ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه های نفت (۱,۸- درصد ) و صنایع محصولات شیمیایی (۲.۸ درصد) و بیش ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین آلات اداری و محاسباتی (۳۸.۰ درصد)، تولید سایر وسایل حمل و نقل (۳۴.۰ درصد) و تولید کاغذ و محصولات کاغذی (۲۳.۰ درصد) می باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین ، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار۱۳۹۹ به ۸,۱ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ۶.۳ واحد درصد افزایش دارد. در میان بخش­ های مختلف صنعتی، کم­ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت­ های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه ­های نفت (۱.۸- درصد ) و صنایع محصولات شیمیایی (۲.۸ درصد) و بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین ­آلات اداری و محاسباتی (۳۸.۰ درصد)، تولید سایر وسایل حمل و نقل (۳۴.۰ درصد) و تولید کاغذ و محصولات کاغذی (۲۳.۰ درصد) می­ باشد.


تورم نقطه به نقطه

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار۱۳۹۹ به ۷,۸ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ۵.۵ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل بهار۱۳۹۹ نسبت به فصل بهار۱۳۹۷، ۷.۸ درصد افزایش دارد. در بخش­های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه ­های نفت (۲۱.۸- درصد) و بیش­ترین آن مربوط تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی (۸۹.۷ درصد) می­ باشد.


تورم سالانه

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل بهار۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۲۳,۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۱۸.۰ واحد درصد کاهش نشان می­دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش­ های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه ­های نفت (۴.۲ درصد) و بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی (۱۱۲.۱ درصد)، انتشار، چاپ و تکثیر رسانه­ های ضبط شده (۶۹.۲ درصد) و تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم ­تریلر ( ۶۲.۴ درصد) می ­باشد.


برای دریافت اطلاعات بیشتر به فایل پیوست مراجعه نمایید.


انتهای خبر

0
0