بورس پرس
1401/02/30
20:22
افزایش حقوق بازنشستگان تورم زا است / ۴.۵ میلیون خانوار منتظر

۴.۵ میلیون خانوار مستمری بگیر طی دو ماه گذشته منتظار افزایش حقوق ماهانه بودند اما به باور برخی اعضای هیئت دولت، اعمال حقوق جدید بازنشستگان تورم زا است!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، روزنامه اطلاعات اعلام کرد: ۴.۵ میلیون خانوار مستمری بگیر و ازکارافتاده وابسته به صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی در مجموع ۱۲.۵ میلیون نفر از جمعیت را تشکیل می‌دهند و جزو کم درآمدترین اقشار جامعه محسوب می‌شوند، ظرف دو ماه گذشته در انتظار افزایش حقوق ماهانه بودند ولی بررسی پرونده افزایش مستمری آن‌ها تاکنون به تعویق افتاد.


در ابتدای سال به دلیل غلط تایپی در بند ۴ تبصره ۱۲ قانون بودجه شائبه‌ای برای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شد مبنی براینکه میزان افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در سال جدید باید همانند سایر صندوق‌های بازنشستگی فقط ۱۰ درصد باشد. معمولا میزان افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان از سوی هیات امنای این صندوق مطابق با تغییرات دستمزد سالانه کارگران در شورای عالی کار تعیین می‌شود. اما این بار وجود یک ویرگول غلط در میانه عبارت صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح و اصلاح آن ۲۳ روز دستگاه‌های اجرایی را معطل کرد تا از بررسی افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شانه خالی کنند.


با رفع این مشکل در انتهای فروردین انتظار می‌رفت همه شرایط برای بررسی فوری میزان افزایش حقوق بازنشستگان مذکور و پرداخت حقوق جدید به آن‌ها فراهم شد. حتی هیات امنای صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی به فوریت تشکیل جلسه داد و دقیقا تغییرات دستمزد سال جاری کارگران در شورای عالی کار را برای جامعه تحت پوشش خود تصویب کرد اما تایید نهایی این مصوبه در هیات دولت تا امروز طول کشید و حدود یک ششم جمعیت را چشم انتظار گذاشت.


طبق مصوبه هیات امنای صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی، حداقل حقوق مستمری بگیران این صندوق در سال جدید باید ۴.۵۷ درصد و مستمری ماهانه سایر سطوح مزدی بازنشسته ۳۸ درصد به علاوه ۵۱۵ هزار تومان افزایش یابد. به گفته رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری برخی اعضای هیات دولت معتقدند اعمال این ارقام برای حقوق بازنشستگان در سال جدید موجب بالارفتن پایه پولی می‌شود و تورم زا است.


به گفته وی برخی از اعضای هیات دولت اصرار دارند برای جلوگیری از رشد نرخ تورم، میزان افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی باید مطابق با مستمری سایر صندوق‌های بازنشستگی افزایش یابد. در طرف مقابل جامعه مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی معتقد است آنچه باعث بالارفتن پایه پولی در ابتدای سال جاری شده و تورم قیمت مایحتاج سبد معیشت بازنشستگان را افزایش داد تصمیمات اخیر اقتصادی دولت و تغییرات صورت گرفته در تخصیص ارز ترجیحی به کالاهاست و در واقع مقصر اصلی افزایش نرخ تورم اقتصادی، سیاست‌های دولت است، نه مستمری که هنوز تصویب نشده!


علاوه بر این میزان حقوق کارکنان بازنشسته دولت را نباید با مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی مقایسه کرد. زیرا تفاوت فاحشی میان دریافتی ماهانه این دو قشر وجود دارد و تبعیت افزایش هر دو آن‌ها از یک الگو عادلانه نیست.


این اختلاف نظر‌ها تا امروز با سپری شدن حدود ۲ ماه از شروع سال ۱۴۰۱ دریافت افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را به تعویق انداخت. هرچند مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قول داد به محض تصویب رقم مذکور در هیات دولت، پرداخت حقوق افزایش یافته و معوقات ۲ ماه گذشته به حساب بازنشستگان آغاز می‌شود.


به نظر می‌رسد هر روز تاخیر در بررسی نهایی این پرونده اجحافی بزرگ درحق جمعیتی کثیری از مردم است و ضرورت دارد تا در نخستین نشست هیات دولت تکلیف این ماجرا تعیین شود.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0