همفکران
1400/11/13
16:03
گزارش بازار / آتش بس; دومین هفته بهمن بر مدار مثبت

شاخص کل بورس تهران در سیزدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با افت ناچیز ۲۶ واحدی به کارش پایان داد و در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد از حرکت بازایستاد. این شاخص بورسی امروز را با گرایشات اصلاحی آغاز کرد و در یکساعت ابتدایی حدود ۲ هزار واحد افت را رقم زد. اما...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در سیزدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با افت ناچیز ۲۶ واحدی به کارش پایان داد و در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۰۱ هزار واحد از حرکت بازایستاد. این شاخص بورسی امروز را با گرایشات اصلاحی آغاز کرد و در یکساعت ابتدایی حدود ۲ هزار واحد افت را رقم زد. اما سپس به موجب بهبود تقاضا در بازار، رو به بالا به حرکت درآمد و تقریبا تمام این مسیر نزولی که رفته بود را برگشت و تلاشش را کرد تا خود را در بالای سطح ۱.۳ میلیون واحد نگه دارد.


روند معاملات در کوچک های بازار نیز نوسانی بود، به طوری که نیمه اول را نزولی سپری کرد و سپس در نیمه دوم، همراه با بهبود تقاضا، کمی رشد کرد و در نهایت ۲۶۱ واحد امروز را به پایان برد.


وتجارت، کچاد و وبملت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در این میان وتجارت برای سومین روز متوالی با صف خرید به کارش پایان داد و دو نماد دیگر با رشد بیش از ۲ درصدی قیمت به خط آخر رسیدند. نوری، شپنا و شبندر بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و روندی منفی متعادل داشتند در نهایت هم در مرز صفر معاملاتی متوقف شدند.


شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای آریا، زاگرس و سمگا ۱۹ واحد افت کرد و در عدد ۱۷ هزار و ۶۶۱ کار خود را به پایان رساند. هرمز و بپاس نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز حدود ۴۵۶ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۶ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۳۰ میلیارد دلار رسید.خبرهای موثر

رهبر انقلاب: قانون پتروپالایشگاه‌ها اجرایی شود/ تسهیلات بانکی به سمت صنایع اشتغال‌آفرین هدایت شود


حضرت آیت الله خامنه‌ای: صنایع مهم در حول و ‌حوش خودشان میتوانند زنجیره‌ای از صنایع اشتغال‌آفرین به وجود بیاورند. مثلا در ذیل صنعت نفت، صنایع پایین‌دستی انبوهی که وجود دارد که یک نمونه‌اش همین پتروپالایشگاه‌ها است که قانونش در مجلس در سال ۹۸ تصویب شد؛ منتها متاسّفانه دنبال‌گیری نشده، باید دنبال‌گیری بشود.


بدین ترتیب هم سرمایه‌های متوسّط مردم را وارد میدان اشتغال میکند، هم اشتغال‌آفرین است؛ از این نمونه‌ها در صنایعی از قبیل صنایع فولاد و غیره هم وجود دارد.


تسهیلات بانکی باید به این سمت حرکت بکند که به صنایع اشتغال‌آفرین بیشتر توجّه بشود.مصوبه دولت برای حمایت از بورس با امضای رییس‌جمهور به مجلس ارسال شد


طبق این مصوبه سقف نرخ خوراک ۵ هزار تومان و سقف نرخ سوخت ۲۰۰۰ تومان اعلام شد.علی باقری: مذاکره مستقیم با آمریکا نداشته‌ایم


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: در جلسه دیروز کمیسیون آقای باقری اعلام کرد که تابه‌حال هیچ گفتگوی مستقیمی با آمریکایی‌ها نداشته‌ایم.


با وجود مثبت و روبه جلو بودن روند مذاکرات، هنوز مسائل مهمی باقی مانده است که باید بر سر آن مذاکره و توافق شود.


حق ماست که تمام تحریم‌ها لغو شود لیکن تا به امروز حریف لغو بخشی از آنها از آنها را پذیرفته است.


مجموعه قراین و شواهد نشان می‌دهد شرایط برای یک توافق خوب و برد- برد آماده است به شرط اینکه غربی‌ها هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.مصوبات کمیسیون تلفیق برای حمایت از بازار سرمایه


سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی از مصوبات این کمیسیون برای حمایت از بازار سرمایه خبر داد.


رحیم زارع در توضیح جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: در این جلسه کمیسیون تلفیق به منظور جلوگیری از مالیات مضاعف و پرداخت مالیات توسط تحویل گیرنده کالایی با الحاق یک بند به تبصره ۷ لایحه بودجه سال آینده موافقت کردند. براین اساس به منظور حمایت از توسعه ابزارهای مالی و همچنین تسهیل معاملات ابزارهای مبتنی بر کالا مالیات بر ارزش افزوده، کلیه کالاهایی که در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس‌های کالایی کشور پذیرش می‌شوند، مادامی که در هر یک از بورس‌های کالایی مورد مبادله قرار می گیرند، مشمول مالیات با نرخ صفر هستند۲ میلیون برگه اوراق مرابحه با سود ۱۸ درصد پذیره‌نویسی می‌شود


پذیره‌نویسی دو هزار میلیارد ریالی اوراق مرابحه شرکت پدیده شیمی غرب از شنبه ۱۶ بهمن ماه به مدت ۳ روز کاری در فرابورس انجام می‌شود.


اوراق مرابحه شرکت پدیده غرب با مبلغ اسمی هر ورقه ۱۰۰ هزار تومان و با هدف تامین سرمایه در گردش برای خرید نقدی مواد اولیه منتشر شده و با نماد «غرب۰۵» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود.


نرخ این اوراق ۱۸ درصد و تعداد اوراق پذیرش شده ۲ میلیون ورقه است. همچنین سود اوراق هر سه ماه یکبار پرداخت می‌شود./


ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و بانکی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و فرآورده های نفتی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نیز نمادهای خساپا، وتجارت و خودرو نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیامروز صندوق های قابل معامله پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از فلزات اساسی ها و نفتی ها صورت گرفت. در بین نمادها نیز تجلی و وتجارت بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و فملی و شبندر بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران آخرین روز معاملاتی هفته جاری را با گرایشات اصلاحی آغاز بکار کرد. البته خریداران لیدرهای صنایع بانک، خودرو و فلزات اساسی در پیشگشایش به صف نشستند اما در هنگام آغاز معاملات تنها وتجارت بود که با صف خرید به میدان آمد.


وتجارت امروز هم رشد حداکثری قیمت را تجربه کرد و به ۱۸۵ تومان رسید. وبملت که تا سقف قیمتی هم پیشروی کرده بود در نهایت در محدوده مثبت ۲ درصدی در قمیت ۳۰۹ تومان به کارش پایان داد. وبصادر روندی متعادلتر داشت و در مرز صفر معاملاتی باقی ماند.


خودرویی ها بیشتر روز را در مدار منفی سپری کردند و اگرچه تلاش های در جهت مثبت شدن انجام دادند ولی ثمربخش واقع نشد. خودرو ۱.۵- خورد و در قیمت ۲۱۰ تومان بست. خساپا امروز هم حمایت حقیقی ها را داشت و در یکساعت پایانی شاهد رنج کشی های مثبت در این لیدر خودرویی بودیم اما در نهایت به توقف در حوالی صفر تابلو رضایت داد ‌و سبز پوش روز را به پایان رساند. خاور که طی یک هفته اخیر خوش درخشیده، امروز نیز با رشد حداکثری قیمت به تعطیلات رفت.


دو غول فلزات اساسی ، فولاد و فملی، امروز هم افت یا رشد قابل توجهی را تجربه نکردند و اگرچه سبز پوش بودند اما در همان حوالی صفر تابلو زورشان را سپری کردند. فولاد ۹۸ میلیون حجم خورد و به قیمت ۱۰۸۲ تومان رسید. فملی در قیمت ۷۱۱ تومان از حرکت باز ایستاد. عمده نمادهای این صنعت روندی منفی و متعادل داشتند.


بزرگان پالایشی و شیمیایی امروز را مماس بر صفر معاملاتی به پایان بردند و تغییر قیمتی خاصی شامل حالشان نشد. شپنا در قیمت ۵۹۲ تومان، شبندر ۶۸۱ تومان و شتران ۴۴۰ تومان به خط پایان رسیدند.


در مجموع هفته ی مثبتی را در بازار سرمایه پشت سر گذاشتیم و کمی از تلخی های اخیر برای سهامداران نمادهای بزرگ و شاخص ساز جبران شد. ارزش معاملات و حجم معاملات کمی بهبود یافت و با ثبات بود و شاخص نیز تمام تلاشش را کرد تا در بالای کانال ۱.۳ میلیونی به استقبال هفته آینده برود.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه نمادهای ثجوان، لپیام و آرمان و در بازه ۳۰ روزه نمادهای جهرم، ثجوان و سفارود بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را سپ با ۴.۳۵ درصد، وآذر با ۴.۲ درصد و کطبس با ۳.۷۹ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسرضوی با ۴.۹۷ درصد، غدشت با ۴.۹۶ درصد و وسقم با ۴.۹۵ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار به نسبت روز گذشته کاهش ۱۵۰ تومانی داشته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۴۶ درصد کاهش داشت و به ۱۲ میلیون و ۹۷ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۱۱ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۰۲ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0