بورس پرس
1399/09/23
09:26
شرایط جدید صدور و وصول چک اعلام شد / سخت گیری برای چک برگشتی ها

دو مدیر نظام‌های پرداخت و اداره اطلاعات بانک مرکزی درباره قانون جدید چک ،شرایط صدور و وصول و وضعیت چک برگشتی توضیحاتی دادند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، داود محمد بیگی درباره ویژگی‌های قانون جدید چک گفت: در قانون جدید، سامانه جدیدی برای ثبت اطلاعات چک تعیین و محدودیت برای دارندگان چک برگشتی سخت‌گیرانه تر شده است.سقف عمر چک های صادره سه سال است و تمام اطلاعات گیرنده چک از طریق اپلیکیشنهای موبایلی و یا پیامکی در سامانه ثبت می‌شود.


وی افزود: بزودی ثبت اطلاعات چک برای صادر کننده و گیرنده در سامانه صیاد اجباری خواهد شد و صادر کننده چک باید با مراجعه به اپلیکیشن‌ها بارکد چک را اسکن کند و با وارد کردن اطلاعات بانکی، احراز هویت شود. سپس مبلغ، تاریخ و اطلاعات گیرنده را وارد کند.


این مقام مسیول ادامه داد: چک‌های قدیمی مشمول این قانون نمی شوند. چک های جدید از ۲۰ دی از سوی بانک ها با مردم ارایه می شود و حتی پس از ان هم الزامی در ثبت در سامانه صیاد نیست. چرا که این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد.


محمدبیگی گفت: اگر صادر کننده چک دارای چک برگشتی باشد، اجازه صدور برگه چک جدید در سامانه به وی داده نمی شود. دارنده دسته چک دارای سقف اعتباری مشخصی بوده و جمع چک‌های صادره از سقف اعتباری وی ، تجاوز نخواهد کرد. صدور و انتقال هر برگه چک مستلزم ثبت در سامانه صیاد توسط مشتریان است.


محبوب صادقی مدیر اداره اطلاعات بانک مرکزی نیز درباره وضعیت چک‌های برگشتی در قانون جدید، گفت: برگشت چک بر روی گواهینامه عدم پرداخت ثبت می‌شود. همچنین قضات می‌توانند کد رهگیری چک برگشتی را استعلام کنند. بانک مرکزی برای همه بانک‌ها دسترسی ایجاد کرده و اطلاعات افراد ورشکسته در سامانه‌ای ثبت می‌شود.


وی افزود: دارنده چک برگشتی نمی‌تواند تسهیلات دریافت کند. البته این موضوع ممکن است برای برخی شرکت‌ها اخلال ایجاد کند که آیین‌نامه‌ای در هیات وزیران مصوب شده و شرکت‌ها می‌توانند در شورای تامین، مصوبه دریافت کرده و تسهیلات و ضمانت‌نامه دریافت کنند.


صادقی ادامه داد: همه حساب‌ها و کارت‌های دارنده چک برگشتی مسدود می‌شوند. همچنین این امکان فراهم شده در صورت برگشت چک از سایر حساب‌ها و کارت‌های فرد مبلغ مورد نظر برداشت شود.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0