بورس۲۴
1401/04/01
23:33
اطلاعیه روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مباحث اخیر درباره سوئیچ بیمه

بیمه مرکزی همواره از فعالیت های دانش بنیان، فناورانه و نوآورانه که سبب ارتقای کارائی فرآیندهای بیمه گری، تسهیل خدمات رسانی به مردم، کاهش هزینه ها و گشودن مسیرها و چشم اندازهای نو پیش روی صنعت بیمه باشد حمایت نموده و در آینده نیز حمایت خواهد کرد...

اطلاعیه روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مباحث اخیر درباره سوئیچ بیمه

بورس۲۴ : بیمه مرکزی همواره از فعالیت های دانش بنیان، فناورانه و نوآورانه که سبب ارتقای کارائی فرآیندهای بیمه‌گری، تسهیل خدمات‌رسانی به مردم، کاهش هزینه ها و گشودن مسیرها و چشم‌اندازهای نو پیش روی صنعت بیمه باشد حمایت نموده و در آینده نیز حمایت خواهد کرد.


در همین راستا به منظور نظارت بر فرآیند تعامل میان بیمه‌گران، بیمه‌گذاران و کارگزاران و تامین صحت، شفافیت و امنیت اطلاعاتی که میان آنها مبادله خواهد شد و همچنین پایش حقوق بیمه‌گذاران، ایجاد سوئیچ بیمه بر اساس ماده ۵۱ آئین‌نامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل مربوط در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت.


بر اساس ماده ۵۱ آیین‌نامه کارگزاری بیمه و دستورالعمل آن، از تاریخی که بیمه مرکزی تعیین خواهد کرد تبادل اطلاعات کارگزاران برخط با بیمه مرکزی، موسسات بیمه و نمایندگان آنها صرفا از طریق سوئیچ بیمه انجام می‌شود و مسوولیت طراحی و اداره سوئیچ بیمه بر عهده بیمه مرکزی است که خدمات زیر را ارائه می دهد:


۱) دریافت APIهای استعلام نرخ و شرایط بیمه‌نامه، فرآیند صدور بیمه‌نامه و دریافت و واریز حق بیمه به حساب موسسه بیمه از نرم‌افزار بیمه‌گری موسسات بیمه.


۲) دریافت APIهای استعلام اطلاعات پایه و سوابق بیمه‌ای مورد بیمه، اطلاعات فردی/حقوقی برمبنانی کد ملی/شناسه ملی متقاضی خدمات بیمه‌ای، اطلاعات پایه خودروها و ... از سامانه سنهاب بیمه مرکزی.


بنابراین آنچه در ارتباط با سوئیچ بیمه اتفاق افتاده، آن است که بیمه مرکزی صرفا به وظیفه قانونی خود عمل کرده و هیچگونه قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در میان نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد و مطرح نیست. اهل فن و دست اندرکاران صنعت بیمه می دانند که سوئیچ بیمه صرفا نقش هاب را دارد و محلی برای تمرکز اطلاعات نیست و صرفا تسهیل کننده و برقرارکننده ارتباط بین ذینفعان گوناگون فرآیندهای توزیع برخط بیمه است.


همچنین سوئیچ بیمه امکان ارائه سایر خدمات و تسهیلات به کارگزاران، موسسات بیمه و نمایندگان آنها و ایجاد امکان نظارت های هوشمند از سوی نهاد ناظر بر فعالیت های صدور و توزیع بیمه را فراهم می کند.


از آنجا که سوئیچ بیمه از یک طرف به شرکت های بیمه متصل است و از طرفی به سامانه سنهاب بیمه مرکزی، لذا طراحی و پیاده‌سازی و نگهداری آن باید از طریق شرکت های مورد تایید و اعتماد بیمه مرکزی که برای تضمین پایداری ارائه خدمات بایستی تحت کنترل این نهاد هم باشند انجام شود.


هدف قانون گذار و بیمه مرکزی از سوئیچ بیمه، ایجاد ساز و کار نظارت هوشمند بر فضای کسب و کار فناورانه بیمه ای، ایجاد بستر تبادل اطلاعات و شکل دهی به اکوسیستم دیجیتال صنعت بیمه و در دسترس قرار دادن سرویس‌های سودمند و ارزش افزوده برای المان‌های اکوسیستم و فراهم نمودن شرایط برای تحقق Open Insurance است.


سوئیچ بیمه، سرویس های پایه مورد نیاز فعالان صنعت بیمه را از بانک های اطلاعاتی مهم کشور که در اختیار سازمان ها و صنایع بیرون از صنعت بیمه است و همچنین اطلاعات درون صنعت بیمه و شرکت های بیمه تامین و به سادگی و سهولت در اختیار کسب و کارهای الکترونیک و کارگزاران برخط و شرکت های بیمه فناور قرار می دهد و ارتباط بین شرکت های بیمه و شرکت‌های کارگزاری برخط و بیمه فناور را میسر می سازد.


صدور و ارائه خدمات بیمه ­ای، نیازمند استعلام­های متعدد از بانک ­های اطلاعاتی مختلف است که توسط سوئیچ بیمه بطور متمرکز و یک جا در دسترس خواهد بود.


این سوئیچ وظیفه ای برای تجمیع اطلاعات بخصوص تراکنش های مالی ندارد و عملیات مقایسه گری انجام نخواهد داد و تسهیل کننده و برقرار‌کننده ارتباط بین کارگزاران و شرکت ­های بیمه بوده و موانع اساسی موجود بر سر راه عملیات شرکت های دانش بنیان و فناور محور را رفع می کند و موجب شفاف سازی فرایند ارتباط بین بیمه گزاران و شرکت های بیمه خواهد شد.


بنابراین تاکید می نماید کسب و کارهای آنلاین نگران فعالیت و عملکرد سوئیچ بیمه نباشند زیرا نه تنها انحصاری در خدمات آنلاین ایجاد نمی­شود، بلکه سرویس های این سوئیچ رایگان و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.


در پایان از تشکل ها و ذینفعان مختلف، انتظار می­رود به پیش داوری ها و اطلاعات و اخبار ناقص توجهی نداشته و به آن دامن نزنند تا فضای کسب و کار صنعت بیمه بدور از تنش و با آرامش روند رو به رشد خود را طی نموده و در خدمت مردم عزیز ایران باشد.

انتهای خبر

0
0