بااقتصاد
1400/06/23
10:05
حسگرهای هوشمند بازار سرمایه و پیش‌بینی‌های برجامی

خبرهای سیاسی و برجامی در ۲۴ ساعت گذشته نشان داد، حسگرهای هوشمند بازار سرمایه که از هفته گذشته نسبت به مسایل برجام، حساس شده و واکنش نشان داده بودند، اشتباه نکرده‌اند. ورود سرزده و از پیش اعلام نشده رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی ایران که گویا نتایج مثبتی را هم درپی داشته است، از طریق حسگرهای هوشمند بازار سرمایه ردیابی شده بود و افت‌وخیزهای اخیر، به‌ویژه ریزش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران در معاملات امروز را می‌توان واکنش منفی بازار به مسایل برجام دانست.

مروری کوتاه و گذرا بر نتایج نشست امروز مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی و رییس سازمان انرژی اتمی ایران که در رسانه‌ها منتشر شد، تا حدود زیادی، سیاست‌ها و رویکردهای دولت سیزدهم را در قبال گفت‌وگوهای وین و نتایج مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد. این نتایج بی‌تردید بر تمامی بازارهای مالی، سرمایه‌ای و موازی تاثیرگذار است و سرمایه‌گذاران این بازارها باید به‌لحظه، خبرهای سیاسی و به‌ویژه برجامی را در معاملات روزانه‌شان لحاظ کنند.


در نشست امروز رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اتمی با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ابتدا اسلامی این مذاکرات را سازنده اعلام کرد و گفت که «موضوع این نشست بر سر مسایل فنی بوده است!» وی همچنین از سفر دوباره گروسی به ایران برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های تعبیه شده در مراکز هسته‌ای ایرن خبر داد و بر اعتمادسازی متقابل ایران آژانس تاکید کرد! این اظهارات اسلامی با موضع‌گیری پیشین جمهوری اسلامی در مساله اعتمادسازی و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌ها تفاوت‌های زیادی دارد. پیش از این مسئولان وقت اعتمادسازی توسط تهران را تمام و کمال می‌دانستند و خواستار اعتمادسازی آژانس اتمی و طرفین مذاکرات برجام شده بودند اما با تغییر دولت، گویا برخلاف نظر بسیاری از تحلیلگران سیاسی و همچنین برخی از مسئولان، تحولاتی نیز در مسایل کلان و به‌ویژه مذاکرات برجام در حال وقوع است.


حضور ایران در اجلاس آتی سازمان انرژی اتمی و مذاکراتی در حاشیه این نشست‌ها، پیامد اصلی سفر سرزده گروسی به تهران است. چنانچه گروسی هم این سفر غیرمترقبه را بسیار مهم و عمیق! در راستای رایزنی با دولت جدید در تهران ارزیابی می‌کند. از اظهارات گروسی می‌توان فهمید که در نشست امروز، افزون بر مسایل فنی مانند تعویض کارت حافظه دوربین‌ها، توافق‌هایی نیز انجام شد. ازسرگیری مذاکرات وین که ایران پیش از این برای شروع آن، شرط و شروطی گذاشته بود، حالا و در ورای کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی اتمی- که دو هفته دیگر برگزار می‌شود- ازسرگرفته خواهد شد. مدیرکل آژانس اتمی همچنین از توافق دیگری نیز خبر داد و گفت که پس از مذاکرات وین، گفت‌وگوها در سطح بالاتر و با مقامات عالی‌رتبه ایران انجام خواهد شد. این موضوعی است که گروسی را دوباره برای سفر به تهران نیز ترغیب خواهد کرد.


اگر سفر همزمان الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با گروسی را به تهران، در یک‌رستا ارزیابی کنیم، به‌نظر می‌رسد، توافق‌های برجامی نزدیک است و تعویض کارت حافظه دوربین‌ها، بهانه‌ای بود برای رایزنی و شروع دوباره گفت‌وگوهای وین که این‌بار توافقاتی را هم درپی خواهد داشت.


مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه


انتهای خبر

0
0