دنیای بورس
1402/12/20
16:16
پیش‌بینی بورس فردا ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ / بازاری که فراتر از بورس ایران است

بازار فرابورس ایران پس از مشکل فنی به وجود آمده در روز گذشته برای هسته معاملاتی خود همچنان با این موضوع درگیر است و از ابتدای روز جاری تا بعد از پایان ساعت معاملاتی در بازار به طور مرتب اقدام به انتشار اطلاعیه های برای باز گشایی نمادها و شروع معاملات داشت.

در جریان معاملات این روزهای بازار سرمایه باید این طور نوشت که بازار بعد از کاهش چشمگیر در ارزش معاملات مخصوصا در نیمه دوم سال جاری در روز های پایانی با یک جهش مثبت به سمت بالا برای شاخص کل و هم وزن همراه شد تا شاخص ساز شاخص را تا حدودی مثبت کند و بازار را از اتهام‌های وارد به خود دور کند.


اما شایعه‌ای در بازار شنیده می‌شود مبنی بر این که برای ممانعت از خروج بیشتر پول‌های حقیقی در روزهای پایانی سال، هسته معاملات را دستکاری کرده‌اند. بازار به قدری به صحبت‌ها و اقدامات مسئولان بی اعتماد شده که هر حرف درست و حقیقی را نیز باور نمی‌کند و آن را از منظر دیگری می‌بیند و به آن شک دارد.


در روز جاری ارزش معاملات تا ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه و طبق روال روزهای پیشین در محدوده ۵۱۰۴ میلیارد تومان ثبت شد شاخص کل نیز ۳۴۰۰ واحدی منفی خورد تا مبدا رخ مثبت روزهای پیشین برای بازار سرمایه تکرار شود.


شرکت فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای عنوان کرده است که با توجه به مشکل پیش آمده در زیرساخت سامانه معاملات و پیرو اطلاع رسانی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مبنی بر احتمال رفع اشکال فنی، با توجه به احتمال برگزاری و تمدید جلسه رسمی معاملات پس از ساعت کاری امروز یکشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۰، خواهشمند است معامله گران و فعالان محترم بازار تمهیدات لازم را در این خصوص لحاظ فرمایند.


این موضوع یکی از بدترین اتفاقات برای بازاری است که خود را فراتر از بورس می داند. در نهایت معاملات فرابورس از ساعت ۱۴ تا ۱۷:۳۰ صورت گرفت.


اما خبری که در بازار امروز داغ شد موضوع تعطیلات پایان هفته‌ای است که نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس، کلیات لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که براساس آن ساعات کاری ادارات به ۴۰ ساعت کاهش و تعداد روزهای تعطیل نیز به ۲ روز در هفته افزایش می‌یابد را تصویب کردند.


رئیس کمیته مزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: از ابتدای بهمن‌ماه تا اواخر هفته‌ی پیش سه جلسه با حضور اعضای کانون و برخی از نمایندگان کارگری برگزار شد و در نهایت نرخ سبد معیشت برای تهران، با توجه به قیمت‌های بهمن ماه و برای یک خانوار ۴ نفره با کالری ۳ هزار، ۳۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان محاسبه شد.


بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

بررسی این روزهای بورس اوراق بهادار تهران آن هم از منظر تکنیکالی یکی از بیهوده ترین کارهای ممکن برای این روزهای پایان سالی است چرا که معاملات درستی در بازار صورت نمی‌گیرد این موضوع در ارزش و حجم معاملات قابل مشاهده است. از سویی نیز مشکلات زیر ساخت معاملاتی که اجازه معامله به بازار را نمی‌دهد نیز کار را برای ابتدایی ترین کار در بازار سرمایه که ترید است سخت کرده است چه برسد به تحلیل روند بازار .


بازار بورسی که قرار بود سه روز مشکلش حل شود و جز اولویت‌های اول بود حالا پس از کشیدن شیره جان آن به کما رفته است و جان تازه تنها با اعتماد به آن باز خواهد گشت. شاید آیندگان وقتی تاریخ این سال ها را مرور می‌کنند از سیاه ترین دوره برای بازار سرمایه یاد کنند و خود چند واحد درسی برای عبرت گرفتن آیندگان باشد.


پیش‌بینی بورس فردا 21 اسفند 1402 / بازاری که فراتر از بورس ایران است13
انتهای خبر

0
0