همفکران
1401/02/27
17:43
گزارش بازار/ لمس دلهره آور

امروز بازار با ترس و دلهره و اظطرات به استقبال ۱.۶ رفته بود و با هیجان خاصی که نکند این لحظه دیگر نباشد و تکرار نشود این عدد را دید و البته چهره عمومی و بدنه بازار امروز منفی بود و بیشتر بازار خود را درگیر سهم های بزرگ کرده بود ...

گزارش بازار امروز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱


امروز بازار با ترس و دلهره و اظطرات به استقبال ۱.۶ رفته بود و با هیجان خاصی که نکند این لحظه دیگر نباشد و تکرار نشود این عدد را دید و البته چهره عمومی و بدنه بازار امروز منفی بود و بشتر بازار خود را درگیر سهم های بزرگ کرده بود .


البته امروز یک روز خاص و ویژه بود! در یک روز نیمه تعطیل کار را در حالی آغاز کردیم که بازار در ابتدای صبح نمی دانست آیا اصلا بازار سرمایه باز هست یا خیر .


امروز شاخص با کمک پارس و برخی نماد های دیگر از ۱.۶ میلیون واحد عبور کرد ... عبور با قدرت از شاخص ۱.۶ ، از نظر روانی مقاومت جدی برای بازار است و بسیاری معتقدند بازار آمادگی این را دارد که در اندکی بالاتر و پایین تر این اعداد با هر بهانه ای یک اصلاح کوچک داشته و کمی منفی شود برخی این بهانه را زمزمه گزارشهای پالایشی (که البته معتقدیم گزارش های بدی نیست و ۲ گزارش شراز و شاوان این را نشان نمیداد ) و برخی دیگر تحولات بیرونی بازار می‌دانند اما به واقع معتقدیم شاید در کوتاه مدت این تحلیل درست باشد و در ۱.۶ بازار دل دل کند و کمی درجا بزند اما فضای تورمی و حجم معاملات نشان می دهد که از این محدوده نیز با قدرت عبور خواهیم کرد که اتفاقا خیلی زمان نمی برد ...


عبور از این محدوده در دو حالت است ... یا قوت دارد و با اخبار و اتفاقات اعم از گزارش ها و تحولات خودرویی و پالایشی ،بازارهای جهانی ، نرخ دلار و ... می زند و از این مقاومت عبور می کند و یا احتمالا کمی محافظه کارانه تر حرکت می کند و صبور است ...


احتمالا بازار با یک بهانه کمی در جا می زند و اصلاح می کند و بار دیگر عزم گذر از این محدوده را خواهد کرد در حقیقت هر دو سناریو یک نتیجه را میدهد و خیلی مهم نیست کدام رویداد اتفاق می افتد اما یک نکته وجود دارد که رفتار بازار همیشه درست بعد از گذر از مقاومت ها ناگهان هیجانی شده و همان پولهایی که اهمیت بسیار زیادی به شاخص و بازار می دهند دوباره راهی بازار می شوند به نظر گذر از این محدوده روانی محتمل ترین و ممکن ترین رویداد احتمالی بازار است و فکر می کنیم با گذر از آن فصل جدیدی از اتفاقات برای بازار گشوده شده و می تواند مسیر بهتری را در پیش بگیرد .


و اما سراغ بازار امروز برویم که خوب آغاز کرد و خوب پیش میرفت ولی هر چه جلوتر رفت شدت عرضه در ان بیشتر شد و در اخر خودرویی و پالایشی ها کمی عقب نشینی کردند . البته ماهیت خودرویی ها نوسانی است ولی پالایشی ها بیشتر به خاطر شایعات بود که منفی شده است.معدنی ها و سیگنال مثبت


در نمادهای معدنی شاهد روند صعودی و نوسانات خوبی بودیم .


در کچاد سهم صف خرید شد. کپرور هم گارد صعودی به خود گرفت . فزر قصد دارد تا قیمت های ۳۶۰۰ تومان را بشکند سهمی که برای مجمع سود بالای ۶۰۰ تومان را به منظور تقسیم کردن کنار گذاشته است.


پالایشی ها و داستان های جدید !


در نمادهای پالایشی شاهد روندنوسانی بودیم به زودی با گزارشات ۱۲ ماهه پالایشی ها رونمایی می شود . در حالی نفت صعودی شده و فاز خوبی را گرفته است که برای گروه پالایش خبرخوبی است در این گروه برخی شایعه کرده و از ضعیف بودن گزارش پالایشی ها صحبت میکنند ولی هنوز چیزی مشخص نیست حتی ۲ شرکت که به شکل کلی امار گزارش های ۱۲ماهه را داشتند وضعیت خوبی را در تحقق سود داشته و فضای خوبی بود .شراز گزارش فروش اصلاحی ۱۲ماهه را روی کدال گذاشته است . سهمی که در ۹ ماهه درامد ۱۸۶۱۴۲ میلیارد ریالی را داشت در ۱۲ماهه به عدد ۳۱۵۲۰۰ میلیارد ریالی رسیده است . و در ۳ ماهه چهارم سال ۱۲۹۰۵۸ میلیارد ریال فروش و درامد کسب کرده .


در سوی دیگر شاوان هم گزارش داده و خوب بوده شاوان گزارش فروش ۱۲ماهه را روی کدال گذاشته است . سهمی که در ۹ ماهه درامد ۲۲۶۴۷۵ میلیارد ریالی داشت در ۱۲ماهه به عدد ۳۲۳۷۳ میلیارد ریالی رسیده است و در ۳ ماهه چهارم سال بیش از ۱۰۰ هزارمیلیارد ریال فروش و درامد کسب کرده است.


غذایی ها در کام اصلاح


در نمادهای غذایی شاهد روند مثبت خوبی بودیم غذایی هایی که وضعیت بنیادی خوبی داشته و اما شفاف سازی هایی در خصوص زیاندهی برخی شرکت ها با نرخ های فعلی فروش سبب فشار عرضه در این گروه شده است.


سپید ماکیان که خبرهایی در خصوص کاهش تقاضای خرید مرغ را به همراه دارد با روند منفی صف فروش به سمت حمایت ۲۲۰۰ تومانی در حرکت است.


زپارس هم منفی بود سهمی که عمده فعالیتش کشاورزی بوده اما به نظر می رسد با توجه به مارکت بالا فعلا عرضه ها بر تقاضا غلبه کرده باشد .


فولادی ها و گزارشات ۱۲ ماهه خاص


در فولادی ها شنیده می شود سود های خوبی در ۱۲ ماهه ساخته شده است این گروه مستعد رشد قیمتی خوبی بوده و بازدهی خوبی را در میان مدت دارد.


کم کم نوبت گروه فولاد و فلزات میرسد و با محوریت ۲ سهم فولاد و فملی بازی بازار میتواند کمی بهتر پیش برود هر دو خبرهای خوب در کنار گزارش های خوبی را دارند .


بانک ها در انتظار توافق


در بانکها گروهی که از جا مانده های بازار هستند همچنان در انتظار توافق احتمالی مانده اند.


در بانک تجارت قیمت های ۲۲۰ تومان مقاومت سهم و کف قیمتی ۲۰۰ تومانی را شاهد خواهیم بود .


بانک سامان همچنان با صف خرید به پیشروی خود ادامه می دهد .


خبر مشارکت پست بانک با شرکت دانش بنیان در خصوص تولید رمز ارز ملی تنها توانسته است سهم را درقیمت های ۴۰۰ تومان نگه دارد .


چهارگوشه بازار


در تپمپی سهمی که توسط زیر مجموعه هایش متحول شده است شاهد روند مثبت و خوبی بودیم .


امروز یک بلوک در بترانس جابجا شد و سهم شرایط خوبی را داشت .


در حپترو صف خرید ادامه داشت خبر عرضه سهام غول خدمات بندری پتروشیمی که مالکیت ۱۷ درصدی ان در اختیار این سهم بوده و شایعات افزایش سرمایه از ۲۰۰ میلیارد به ۲۰۰ میلیارد در این سهم باعث شده تاصف خرید سهم ادامه دار شود.


در حشکوه قرار داد ۴۰۰ میلیاردی این شرکت با راه و ترابری در خصوص احداث خط راه اهن و پل ریلی ایران به عراق بسته شده است بدین ترتیب انحصار صادرات ریالی ایران به این کشور رسیده و همین امر سبب تشکیل صف خرید در این سهم شده است .


امروز وضعیت سرمایه گذاری ها خوب بود. در بازار تاصیکو را خوب خریدند .


امروز واحیا را هم خوب خریدند .


در گروه روی نیز شرایط خوب بود . در حالی که کیمیا و فزرین شرایط خوبی را از نظر نوسانی دارند در فاسمین هم اوضاع بد نیست و سود ۴۰۰۰ ریالی شنیده می شود ولی کروی خاص تر است و شیده می شود ۷۰۰۰ ریال سود تلفیقی دارد .انتهای خبر

0
0