دنیای بورس
1399/09/23
02:22
آنچه باید درباره « کاوه » بدانیم

ظرفیت‌های پیدا و پنهان کاوه چیست.

مهدی رسولی | کارشناس بازار سرمایه شرکت فولاد کاوه جنوب‌کیش با ظرفیت تولیدی۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن شمش فولادی یکی از ۱۰ شرکت برتر تولید‌کننده محصولات خام فولاد است. ارزش بازار این شرکت در ۲۲ آذر حدود ۳۵هزار میلیارد تومان و سهامداران عمده آن، شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس است که از زیر مجموعه‌های بنیاد مستضعفان است و یکی از دلایل درجا زدن سهم در ماه‌های اخیر عرضه‌های سهامدار عمده است.


با توجه به بهره‌برداری از فاز ۲ فولاد‌سازی در مهر ۹۹ که اثر آن در گزارش ماهانه آبان منجر به تولید ۱۳۶ هزار تن شمش شده است، افزایش فروش فصلی به‌طوری که در فصل اول ۹۹ حدود حدود ۱۵۰۰ میلیارد، در فصل دوم حدود ۲۷۰۰ میلیارد و در ۲ماهه فصل سوم حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان فروش داشته است و رشد حدود ۱۲۷ درصدی قیمت شمش در بورس کالا نسبت به ابتدای سال ۹۹ که ناشی از افزایش قیمت‌های جهانی و دلار نیمایی است، انتظار رشد ارزش بازار این شرکت دور از ذهن نیست.


شرکت کاوه در ۸ ماهه ۹۹ موفق به‌فروش حدود ۷هزار میلیارد تومان شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ حدود ۱۰۰ درصد رشد داشته است، دستیابی به فروش ۱۳ هزار میلیارد تومان و سود ۲۴۰ تومان به ازای هر سهم برای سال ۹۹ با فرض ثابت بودن شرایط حال دور از انتظار نیست. نکته مهم دیگری که برای سهم کاوه متصور است پتانسیل فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان با فرض تولید کامل ظرفیت، شمش ۵۰۰ دلاری و نرخ دلار نیمایی ۲۵‌هزار تومان در سال‌های آتی است، در حالی‌که ارزش بازار این سهم در حال‌حاضر حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است.


انتهای خبر

0
0