فارس نیوز
1402/03/06
17:11
تزریق بلاتکلیفی به بازار سرمایه توسط خودرویی‌ها و بانکی‌ها/ روند اصلاحی بورس تا چه زمانی ادامه دارد

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند نمادهای خودرویی و بانکی در بورس به اصطلاح در حال رنج کشیدن هستند و این موضوع نوسان و بلاتکلیفی را به کل بازار سرایت داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در روزهایی که حال و خوش مناسبی ندارد، امروز هم با افزایش عرضه مواجه شد تا افت شاخص‌های عملکردی بورس پس از چهار روز در بازار رخ دهد.


سهامداران امروز در حالی دست به فروش زدند که ریزش قیمت دلار به دلیل توافقات بین المللی و پولی جدید کشور روند نزولی به خود گرفته و همین مسئله نیز منجر به کاهش قیمت سهم های دلاری در بورس شده است.


این در حالی است که نامه رئیس مجلس به رئیس دولت، انرژی مثبتی به بازار داد، به نظر می‌رسد در بلندمدت سیاست ارزی کشور به سمتی برود که نرخ تسعیر افزایش یابد، کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بازار که از روند نزولی و اصلاح هفته پایانی اردیبهشت ماه فاصله گرفته و خود را برای رشد بیشتر آماده می‌کند.


از دیگر سو، هنوز نمادهای خودرویی و بانکی در حال رنج کشیدن هستند و به دلیل اینکه این سهم ها لیدرهای سنتی بازار سرمایه هستند، این نوسان و بلاتکلیفی به کل بازار سرایت کرده است.


* روند اصلاحی بورس کوتاه‌مدت است


در این‌باره علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: این روزها احتیاط در معاملات بورسی‌ها به طور مشخص وجود دارد و در اغلب صنایع فروشندگان قدرت بیشتری از خود به نمایش ‌گذاشته‌اند.


وی ادامه داد: در شرایط فعلی بازار باز هم به دو بخش ریالی و دلاری تقسیم شده و سهم های ریالی به واسطه توافقات اخیر با رشد و نمادهای دلاری به دلیل درجا زدن قیمت دلار و پیش‌بینی موجود از افت آن، با کاهش مواجه شده‌اند.


این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: حجم معاملات همچنان معقول و در سطح مناسبی قرار داد که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده به نظر می‌رسد روند اصلاحی بازار کوتاه‌مدت باشد.


مومنی تصریح کرد: اکنون نسبت p/e بازار به محدوده ۱۰ رسیده است، هر چند بازار ارزان نیست، اما دیگر وضعیت حباب گونه ندارد و با لحاظ تقسیم سود مجامع و گزارش‌های سود ۱۴۰۱ شرکت‌ها، انتظار اصلاح p/e را داریم.


* افت شاخص های عملکردی بورس


در پایان معاملات روز شنبه، شاخص بورس ۳۴ هزار و ۷۴۵ واحد نسبت به روز کاری چهارشنبه تنزل کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۳۱۱ هزار و ۲۲۱ واحد پایین آمد. بازدهی این شاخص منفی ۱.۴۸ درصد بوده است.


شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۱۲ هزار و ۹۳ واحدی در رقم ۷۸۰ هزار و ۸۱۲ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی ۱.۵۳ درصد بوده است.


شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۴۵۱ واحدی به رقم ۲۹ هزار و ۴۷۱ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افت ۲ هزار و ۴۵۰ واحد به سطح ۱۴۲ هزار و ۲۰ واحد رسید.


* خروج پول حقیقی از بازار سهام


روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و هزار و ۳۴۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش ۱۰ برابری یا معادل ۹۱۲ درصد داشته است.


امروز نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی)، وشهر (بانک شهر) و وسدید (گروه صنعتی سدید) اختصاص داشت.


* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سرمایه


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۳ هزار و ۹۵۸ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۹ هزار و ۴۲۱ میلیارد تومان بود که ۳۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.


ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۸ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۱۱ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان رسید.


* رشد قیمت ۱۷۴ نماد بورسی


در پایان معاملات امروز، ۱۷۴ نماد با رشد قیمت، و ۵۷۲ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند.


در معاملات شنبه، ۸۸ نماد صف خرید داشتند و ۱۳۷ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۳۰ درصدی نسبت به روز قبل به ۷۸۲ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش ۷۷ درصدی به ۵۲۰ میلیارد تومان رسید.


پایان پیام/


انتهای خبر

0
0