بورس پرس
1399/08/18
00:00
درخواست بودجه ۲۸۴ میلیاردی برای مهمترین و بزرگترین ذخایر زغال‌سنگ

انجمن زغال سنگ با ارسال نامه ای به وزارت صنعت خواستار تخصیص بودجه ۲۸۴ میلیارد تومانی ایمیدرو در تامین امکانات زیربنایی مهمترین و بزرگترین ذخایر زغال‌سنگ طبس شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، انجمن زغال سنگ با ارسال نامه ای به وزارت صنعت اعلام کرد: با فعال شدن پروژه های جدید تولید فولاد، مصرف زغال سنگ به سرعت درحال افزایش اسیت و حداقل به میزان ۴ میلیون تن کنسانتره زغالسنگ برآورد می شود که مستلزم استخراج ۸ میلیون تن زغال سنگ از معادن است .


درحالی که تولید کنونی به میزان ۱.۸ میلیون تن کنسانتره زغال سنگ و کمتر از ۴ میلیون تن استخراج از معادن است که به هیچ وجه متناسب با ۱.۵ میلیارد تن حجم ذخایر مکشوفه زغال سنگ نیست. عدم توجه به موانع و مشکلات تجهیز و بهره برداری معادن زغال سنگ روند واردات را مرتبا" افزایش می دهد بطوری که در سال جاری واردات درحدود یک میلیون تن است.


در این شرایط انجمن زغال سنگ وظیفه می داند گزارش مربوط به نیاز حیاتی مهمترین و بزرگترین ذخایر زغال سنگ در ناحیه طبس را تقدیم کند:


- بزرگترین ذخایر مکشوفه زغال سنگ کک شو به میزان ۷۰۰ میلیون تن در ناحیه طبس است.


- اکنون سالانه ۲.۱ میلیون تن زغالسنگ (بیش از ۵۰ درصد تولید زغال سنگ) از معادن ناحیه طبس استخراج می شود.


- شرکت های متخصص در موضوع زغال سنگ درمنطقه مستقر هستند و علاوه بر تولید جاری به میزان ۲.۸۵ میلیون تن طرح جدید و توسعه در دست اقدام دارند که می تواند در بازه زمانی ۴-۳ ساله حداقل به میزان سالانه ۲ میلیون تن استخراج زغالسنگ را افزایش بخشند .


- مهمترین اولویت نیاز این فعالیت گسترده معدنی در بخش زغال سنگ، کمبود امکانات زیر بنایی ( آب ، برق شبکه ، راه ) است که لازم است تامین آن از طرف وزارت صنعت مورد توجه جدی قرار بگیرد .


- طرح تامین امکانات زیربنایی ذخایر زغال سنگ طبس ازطرف ایمیدرو در حد مهندسی تفضیلی به انجام رسیده و بخشی نیز وارد مرحله اجراء شده لیکن به علت عدم تامین بودجه مناسب، بسیار کند و بدون پیشرفت فیزیکی قابل قبول است.


- با بررسی های انجام شده کارشناسی از طرف انجمن زغال سنگ نیاز مالی تامین امکانات زیربنایی معادن زغالسنگ طبس به میزان ۲۸۴ میلیارد تومان برآورد می شود که در بازه زمانی ۳ ساله توسط ایمیدرو قابل انجام است.


- در راستای تداوم فعالیت و توسعه معادن زغال سنگ که منجر به اشتغال چندین هزار نفره و تامین بخشی عمده از نیاز اساسی زغال سنگ است خواهشمند است دستور فرمایید موضوع بودجه تامین امکانات زیربنایی ذخایر زغال سنگ طبس مورد توجه جدی و اولویت دار ایمیدرو قرار گیرد.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0