بورس پرس
1399/08/25
09:22
آمادگی چادرملو در شناسایی ذخایر سنگ‌آهن با حفاری تا عمق ۱۰۰۰ متری

مدیرعامل چادرملو ضمن توضیح درباره اکتشاف تفصیلی آنومالی D۱۹ گفت: ذخایر قابل‌توجهی از سنگ‌آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری شناسایی شده که مصمم به تهیه فناوری حفاری عمیق هستیم.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، ناصر تقی‌زاده با تاکید بر ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ‌آهن در عمق بیش از هزار متری در کویر مرکزی ایران گفت: در کشورهای دارای ذخایر معدنی از فناوری‌های به‌روز برای دستیابی به ذخایر زیرزمینی بیشترین استفاده را می‌برند اما در ایران هنوز این فناوری‌ها وجود ندارد. ازاین‌رو بسیار مهم است بتوانیم به ذخایر زیرسطحی دسترسی پیدا کنیم. اکنون ذخایر قابل‌توجهی از سنگ‌آهن در عمق بیش از هزار متری شناسایی شده اما بهره‌برداری از آنها بدون بهره‌گیری از تجهیزات جدید امکان‌پذیر نیست.


وی افزود: چادرملو مصمم به تهیه فناوری حفاری عمیق باهدف دستیابی به ذخایر قابل‌توجه زیرسطحی است. در حوزه اکتشاف باید سرمایه‌گذاری و تلاش بیشتری کرد. بارها اعلام کرده‌ایم در هرجای ایران اگر پهنه‌ای به "کچاد"واگذار شود، آماده انجام عملیات اکتشاف هستیم، البته نه به این معنی که حتما مالکیت آن را داشته باشیم بلکه بصورت مشارکتی نیز حاضر به همکاری هستیم.


این مقام مسیول ادامه داد: کار اکتشاف تفصیلی آنومالی D۱۹ در حال انجام است و انتظار داریم به‌زودی نتیجه نهایی آن اعلام شود تا بتوانیم با دریافت پروانه بهره‌برداری، عملیات باطله‌برداری را آغاز کنیم. از طرفی چند پهنه دیگر در محدوده فعالیت معدن چادرملو شناسایی ‌شده که در حال مطالعه و بررسی هستیم.


تقی زاده عنوان کرد: سنگ‌آهن و فولاد بازار پرمصرفی در جهان دارد بنابراین با توجه به ظرفیت بالقوه باید در شرایط فعلی بیشترین بهره را در این فرصت شناسایی کنیم. معلوم نیست در آینده این رونق وجود داشته باشد چراکه بشر هر روز از فرآورده‌های جدید در صنایع استفاده می‌کند و ممکن است جایگزین های دیگری از جمله پلیمرها جانشین فولاد در صنایع شوند.


به گفته وی در این رابطه باید برخی موانع موجود بر سر راه سرمایه‌گذاران معادن برداشته شوند و صدور مجوزها تسریع و امتیازات تشویقی نیز داده شود تا بخش خصوصی ترغیب به سرمایه‌گذاری در این حوزه شود.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0