اقتصاد آنلاین
1399/08/11
23:38
سقوط تقاضای جهانی طلا به پایین ترین سطح ۱۱سال اخیر

شورای جهانی طلا در آخرین گزارش خود اعلام کرد که به علت شیوع بیماری همه گیر کرونا، طلا درخشش خود را برای مردم و همچنین سرمایه گذاران و بانک‌های مرکزی از دست داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شورای جهانی طلا در آخرین گزارش خود اعلام کرد که طلا درخشش خود را برای سرمایه گذاران و بانک های مرکزی در حالی از دست داد که بیماری همه گیر کرونا ویروس علاقه مردم جهان را نسبت به این فلز گرانبها کاهش داده است.


بر اساس داده های این شورا، تقاضای جهانی برای طلا از ابتدای سال جاری میلادی ۱۰ درصد کاهش یافته و در دوره سه ماهه ژوییه تا سپتامبر به ۸۹۲.۳ تن رسیده است.


این گزارش با استناد به تاثیر شدید شیوع بیماری کووید_۱۹ بر سرمایه گذاران و مصرف کنندگان طلا، تاکید کرد که این میزان تقاضا کمترین رقم سه ماهه از سال ۲۰۰۹ است.


در همین حال، بانک های مرکزی کشورهای مختلف شروع به فروش ذخایر طلای خود کرده اند چرا که دولت ها در تلاشند تا تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد را کاهش دهند.


طبق اعلام شورای جهانی طلا ، فروش خالص طلا که عمدتا توسط ازبکستان و ترکیه صورت گرفته، در سه ماهه سوم ۱۲ تن بوده است که این اقدام اولین بار است که از سال ۲۰۱۰ صورت می گیرد.


انتظار می رود بانک ها قبل از پایان سال خرید طلا را از سر بگیرند اگرچه این امر با سرعت کمتری نسبت به سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ رخ خواهد داد.


به گفته لوییز استریت، یک تحلیلگر برجسته در شورای جهانی طلا، فروش از طریق بانک هایی انجام شده است که تلاش می کنند از قیمت بالای طلا "در زمانی که از نظر مالی محدود شده اند" بهره مند شوند.


انتهای خبر

0
0