فارس نیوز
1400/10/28
15:12
شکسته‌شدن همه رکوردهای منفی در بازار سرمایه/ ۹۴ درصد نمادهای بورس قرمزپوش شدند

بازار سرمایه در حالی روزی کاملا قرمزپوش را به ثبت رساند که رکورد سه ماهه خروج پول از بورس شکسته شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شکسته شدن آخرین مقاومت کانال ۱.۳ میلیون واحدی در جریان معاملات روز سه شنبه، آخرین امید سهامداران بورس را نیز به کلی از بین برد تا نه تنها شاخص کل وارد یک کانال پایین تر شود، بلکه یک مقاومت جدی نیز در شاخص کل هموزن نیز شکسته شود.


امروز برای نوزدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و این مساله نشان از بی‌برنامگی دولت برای به تعادل رساندن بورس دارد.


تنها نکته امیدوارکننده معاملات امروز به رشد معاملات خرد در بازار سهام بر می‌گردد. در صورتی که سازمان بورس و وزارت اقتصاد و دارایی فکری به حال بورس نکنند، این حجم خروج پول از بازار سرمایه می تواند بورس را وارد فاز رکود عمیق کند. برخی کارشناسان معتقدند صحبت های پخش شده رئیس سازمان بورس در کمیسیون اقتصادی مجلس علت ریزش ۳۰ هزار واحدی بورس طی معاملات روز سه شنبه بوده است.


* شکستن مقاومت شاخص کل و شاخص کل هموزن


کاهش ۳۰ هزار و ۵۳۴ واحدی شاخص کل بورس در جریان معاملات روز سه شنبه در حالی رخ داده است که بازدهی شاخص کل در این روز منفی ۲.۳۴ درصد باشد. شاخص کل در حال حاضر در عدد یک میلیون ۲۷۵ هزار و ۹۳۷ واحد ایستاده است.


شاخص کل هموزن نیز در معاملات امروز با افت ۸ هزار و ۵۱ واحدی، به عدد ۳۳۷ هزار و ۳۳ واحدی برسد. بازدهی منفی۲.۳۳ درصدی شاخص کل در حالی رخ داده است که این شاخص با این افت، مقاومت ۳۴۰ هزار واحدی را از دست داده است.


* رکود ۳ ماهه خروج پول از بورس شکسته شد


خروج پول در بازار سرمایه به نوزدهمین روز متوالی رسید و در پایان معاملات امروز ۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بیشترین رقم در ۳ ماه گذشته است. خروج پول نسبت به معاملات روز گذشته رشدی ۱۵۵ درصدی داشته است.

در معاملات روز سه ‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی)، وبملت (بانک ملت) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، متعلق بوده است.


* رشد ارزش معاملات خرد و کاهش ارزش کل معاملات


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۴ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان کاهش یافت. میزان کاهش ارزش کل معاملات نسبت به روز گذشته ۹ درصد بوده است. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۴۶۳ میلیارد تومان بود که ۱۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.


ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۵۸۲ میلیارد تومان رسید که ۶۸ درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می ‌دهد.


* کاهش ۶۶ درصدی صف های خرید بورس


در پایان معاملات ‌روز سه شنبه، ۲۳ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۰ نماد بورسی و ۱۳ نماد فرابورسی بودند. تعداد نمادهای صف خرید در معاملات امروز ۷ سهم بوده است. یعنی ۵ درصد بازار رشد قیمت داشتند.


ارزش صف ‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۶۶ درصد افت کرد و در رقم ۱۵ میلیارد تومان ایستاد. میانگین خرید هر کد حقیقی در معاملات امروز ۱۲.۴ میلیون تومان بوده است.


امروز نمادهای پدرخش (شرکت درخشان تهران)، بساما (شرکت بیمه سامان) و کمنگنز (شرکت معادن منگنز ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.


* رشد ۸۸ درصدی صف های فروش بازار سرمایه


بررسی ها نشان می دهد، ۴۶۱ نماد در جریان معاملات امروز کاهش قیمت داشتند که ۳۳۳ نماد بورسی و ۱۲۸ نماد فرابورسی بودند. از این تعداد نماد که با افت فیمت مواجه شدند، ۱۶۱ سهم در پایان معاملات امروز در صف فروش قرار داشتند. یعنی ۹۴ درصد بازار افت قیمت داشتند.


در پایان معاملات سه ‌شنبه ارزش صف ‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه ۸۸ درصد افزایش یافت و ۳۱۷ میلیارد تومان شد، میانگین فروش هر کد حقیقی در معاملات روز سه شنبه ۲۰.۵ میلیون تومان بوده است.


بیشترین صف فروش نیز به نمادهای ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان)، غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0