اقتصاد آنلاین
1399/08/10
14:05
پیش‌بینی تقاضای بازار در افق پنج‌ساله

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، در گفت‌وگو با روزنامه روزگار معدن با اشاره به برنامه‌ها و استراتژی‌های فولاد مبارکه، از پیش‌بینی تقاضای بازار در افق پنج‌ساله و ترسیم نقشه راه تکنولوژی شرکت خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین ؛ در ادامه، شرح کامل این مصاحبه را می‌خوانید:


شرکت فولاد مبارکه در سال جاری چه برنامه‌هایی برای فروش محصولات خود دارد؟

فولاد مبارکه با توجه به ماموریت خود در جهت ایفای نقش محوری در مدیریت بازار محصولات فولادی ت خت از طریق راهکارهایی همچون تدوین افق چشم‌انداز ده‌ساله، پیش‌بینی تقاضای بازار در افق پنج‌ساله، ترسیم نقشه راه تکنولوژی و با در دستور کار قرار دادن سند چشم‌انداز توسعه ۱۴۰۴ کشور در بازارهای مصرف مختلف خود، همچون صنایع خودروسازی، نفت و گاز، ساختمان، لوازم‌خانگی، لوله و پروفیل و... توسعه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را برنامه‌ریزی می‌کند و از این منظر، سالانه برنامه فروشی منطبق با این اهداف کلان تدوین می‌گردد. بر این اساس فولاد مبارکه فروش ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع محصولات را که شامل تختال، گرم، اسیدشویی، سرد و پوشش‌دار می‌شود، در بازار داخل و صادرات برنامه‌ریزی کرده است.


شرکت تا پایان شهریورماه ۳ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۱۷۲ تن انواع محصولات خود را در بازار داخلی و جهانی به فروش رسانده که ۴ درصد بیش از برنامه است. در این بین، در بخش بازار داخل فولاد مبارکه با تحویل ۳میلیون و ۵۵۸ هزار و ۱۱۱ تن تا پایان شهریور ماه، ۲۲ درصد جلوتر از برنامه است و این امر به دلیل همراهی با سیاست‌های کلان کشور و به‌منظور تامین حداکثری مصرف‌کنندگان داخلی در سال جهش تولید و از طریق کاهش سهم صادرات به میزان ۶۳ درصد با اتخاذ راهکارهای ابتکاری و مشارکتی صورت گرفته است.


چه بخشی از تولیدات این مجموعه در بازار داخلی به فروش می‌رسد؟

فولاد مبارکه براساس رسالت خود در تامین حداکثری نیاز داخل و با توجه به سیاست‌های کلان ابلاغی در سال جهش تولید اقدام به فروش بخش عمده محصولات شرکت در بازار داخل، از طریق مکانیسم عرضه در بورس کالا کرده و صرفا جهت تامین نیاز ارزی خود برای فراهم ساختن تجهیزات موردنیاز و توسعه، بخشی از محصولات خود را، همچون تختال که در بازار داخل با مازاد عرضه مواجه است، در بازارهای صادراتی به فروش رسانده است. فولاد مبارکه از طریق طرح‌های مشارکتی همچون همکاری با نوردکاران و استفاده از ظرفیت بی‌استفاده سایر شرکت‌ها، همچون آنیل محصولات در سایر شرکت‌ها و بازگشت مجدد به شرکت جهت بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت شرکت، در جهت تامین هرچه بیشتر نیاز بازار داخل اقدام کرده و مجموعه این تلاش‌ها نهایتا منجر به افزایش سهم فروش داخل و عدم تحقق برنامه فروش صادراتی شرکت در نیمه نخست سال شده است.


چه سهمی از مجموع تولید این شرکت در سال جاری به صادرات اختصاص می‌یابد؟

از مجموع ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فروش برنامه‌ریزی‌شده برای صادرات، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن معادل ۱۹.۷ درصد برای فروش در بازار صادراتی در نظرگرفته شده بود، ولی به دلیل نیاز بازار داخل و در راستای تامین حداکثری و پاسخ مثبت به تصمیمات وزارت محترم صمت، فروش صادراتی در شش‌ماهه اول کاهش ۶۳ درصدی داشته و این روند در شش‌ماهه دوم نیز کنترل خواهد شد تا مشکلی در تامین نیاز بازار داخلی به وجود نیاید.


نظر شما درباره اهمیت صادرات چیست؟ توجه به توسعه صادرات چه تاثیری بر تداوم تولید یک مجموعه دارد؟

صادرات محصولات علاوه بر امکان تامین نیاز ارزی جهت خرید بخشی از تجهیزات و مواد اولیه غیرقابل تامین در داخل و پرداخت اقساط تسهیلات ارزی، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که در بازارهای جهانی، در مقام رقابت با شرکت‌های معظم جهانی قرار گیرند و نهایتا این امر منجر به افزایش توان رقابت‌پذیری، ارتقای بهره‌وری، بهبود کیفیت و کاهش هزینه تمام‌شده محصولات می‌گردد، چراکه لازمه حضور در بازارهای جهانی اخذ گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی و گذر از انواع ممیزی‌ها و بازرسی‌های مدیریتی و کیفیتی است و از این نظر بازار صادرات را می‌توان آزمونی برای حضور شرکت‌های ایرانی در فضای رقابتی دانست و این امر به‌نوعی شبیه‌سازی آینده شرکت‌های ایرانی در هنگام پیوستن به سازمان تجارت جهانی است.


صادرات بخشی از تولیدات این شرکت به چه میزان در عملکرد این مجموعه و سودآوری بیشتر آن موثر است؟

فولاد مبارکه با اخذ انواع استانداردهای مدیرت کیفیت، رضایت و شکایات مشتریان و اخذ انواع گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی از شرکت‌های بازرسی و کنترل بین‌المللی همچون SGS، RINA و... و همچنین حضور در جوایز معتبر بین‌المللی همچون جایزه EFQM و MAKE و همچنین جوایز معتبر داخلی همچون جایزه ملی کیفیت و جوایز نوآوری، خود را در معرض ممیزی و ارزیابی نخبگان صنعت در سطح جهانی و ملی قرار داده و با کمک استقرار انواع نظام‌های مدیریت کیفیت، رضایت و شکایات مشتریان و مدل‌های تعالی معتبر داخلی و خارجی، هم‌تراز با شرکت‌های معتبر بین‌المللی، در حال تولید و عرضه محصولات در بازارهای صادراتی است.


انتهای خبر

0
0