سنا
1401/07/01
15:00
مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

ضربه قیمت‌گذاری دستوری مهلک‌تر از تحریم‌ها بوده است


محمدرضا نجفی‌منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در خصوص وضعیت این گروه بیان کرد: اگرچه تحریم‌ها اتفاق خوشایندی نبوده؛ ولی صنعت قطعه‌سازی ایران در ۳ سال گذشته عملکرد خوبی داشته و ۷۰ درصد قطعات مورد نیاز صنعت خودرو در داخل کشور تولید می‌شود. ضمن اینکه تحریم‌ها فرصتی برای شکوفایی بیشتر صنعت قطعه‌سازی بوده است؛ تا جایی که روسیه بعد از تحریم، دست همکاری به سوی صنعت قطعه‌سازی ایران دراز کرده و تفاهم‌نامه ۷۰۰ میلیون دلاری تامین قطعات خودرو بین روسیه و ایران منعقد شده است که به دنبال این تفاهم‌نامه، صادرات قطعات خودرو به روسیه انجام خواهد شد. صنعت قطعه‌سازی ایران، پتانسیل ورود به بازارهای صادراتی را دارد و امیدواریم با رفع محدودیت های انتقال ارز، بتوان در این زمینه اقدامات جدی‌تری داشت.


مشاهده کل خبر


جای خالی پیش‌بینی‌پذیری اقتصادی در کشور احساس می‌شود


محمد باقری بنایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ثبات اقتصادی را به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بین دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد و گفت: زمانی که ثبات اقتصادی در کشور حاکم باشد دولت ملزم می‌شود که مقررات مربوط به هر دستگاه را در زمان مشخص خود اجرا کند. محمد باقری بنایی گفت: به طور قطع وجود برخی برنامه‌های خلق الساعه به اقتصاد کشور آسیب می‌زند و اگر دولت به دنبال ایجاد ثبات اقتصادی است باید مشکلاتی که از گذشته ایجاد شده را جبران کند.


مشاهده کل خبر


نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور تاسیس شد


داوود حمزه مدیرعامل شرکت گروه مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: صندوق املاک و مستغلات REIT عملا نوعی سرمایه‌گذاری خرد در در حوزه املاک و مستغلات توسط مردم می‌باشد به این صورت که افراد می توانند به جای خرید یک واحد کامل ملک، اعم از مسکونی، تجاری یا اداری نسبت به خرید بخش کوچکی از یک ملک با سرمایه‌گذاری‌های خرد خود اقدام نمایند. وی افزود: یکی از تمایزهای این نوع سرمایه‌گذاری با صندوق زمین و ساختمان این است که صندوق‌های ریت، بر روی ملک ساخته شده در حال بهره‌برداری تاسیس می‌شود و سرمایه‌گذاران، علاوه بر بهره‌مندی از فرصت افزایش قیمت ملک، می‌توانند اجاره نیز دریافت کنند.


مشاهده کل خبر


با پول خرد در املاک سرمایه‌گذاری کنید!


احسان مرادی مدیرعامل شرکت تامین سرمایه کاردان در این خصوص بیان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری بر روی املاک و مستغلات دو نوع صندوق (صندوق زمین و ساختمان و صندوق املاک و مستغلات) وجود دارد. صندوق‌های زمین و ساختمان با جذب منابع مردم، اقدام به ساخت بر روی زمین های دارای پروانه ساختمانی و فروش واحدهای احداث شده می کنند. مشکل صندوق‌های زمین و ساختمان این است که در زمان اتمام پروژه ساختمانی ممکن است فروش واحدها ساخته شده زمان‌بر باشد و بازده موثر مشارکت‌کنندگان را کاهش دهد. همین نقطه ضعف، راه‌اندازی صندوق های املاک و مستغلات را ضروری می‌کند.


مشاهده کل خبر


بورس دچار حباب منفی شده است!


برزو حق شناس گفت: وجود حباب منفی موجب حرکت بازار نخواهد شد؛ همان‌طور که وجود حباب مثبت هم نباید منجر به ریزش یک بازار شود. انتظار حرکت بازار سرمایه روی ارزش ذاتی (Value) منطقی نیست و در اکثر مواقع بازارهای سرمایه بالاتر یا پایین‌تر از ارزش ذاتی حرکت می‌کنند. اما متاسفانه وقتی بازار سرمایه اوج گرفت، عده‌ای بر طبل حبابی شدن بورس کوبیدند و اعتماد عمومی به این بازار را خدشه دار کردند و حالا که بازار سرمایه حباب منفی به خود گرفته، ‌کسی دلواپس رشد این بازار نیست. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، متوسط نسبت P/E بازار سرمایه پایین بوده و P/E فوروارد بسیاری از سهم‌ها نیز از نسبت‌های فعلی پایین‌تر برآورد شده است. با این وضعیت، بازار سرمایه از منظر تحلیلی کاملا ارزنده اما مشکل بازار ما جای دیگری است.


مشاهده کل خبر


زیان انباشته تجمیعی ۷ خودروساز به نصف ارزش بازارشان رسیده است!


معصومه طاهرخانی درباره وضعیت سود و زیان انباشته خودروسازان تا بهار ۱۴۰۱، بیان کرد: تحریم و قیمت‌گذاری دستوری به عنوان دو عامل اثرگذار بر عملیات صنعت خودرو سبب شده است که در بهار ۱۴۰۱، زیان انباشته تجمعی ۷ خودروساز بازار سرمایه برابر با ۸۰ هزار میلیارد تومان باشد (معادل نیمی از ارزش بازار ۷ شرکت خودروساز). کارشناس بازار خودرو در رابطه با گزارش فصلی خودروسازان و عملکرد ۷ شرکت خودروساز در کشور گفت: موضوع تحریم و سیاست‌های خاص در قیمت‌گذاری دستوری بر صنعت خودرو تاثیر بسیار منفی گذاشت اما پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح تحول صنعت خودرو در کشور در عمل هیچ خودروی ناقصی در انبار خودروسازان نباشد و خودروسازان از مونتاژکار به دانش‌بنیان‌کار تبدیل و خودروهایی با فناوری بالا تولید کنند.


مشاهده کل خبر


صندوق‌های املاک، ریسک و بازدهی بین سهام و صندوق‌های درآمد ثابت خواهند داشت


مجید شاکری کارشناس اقتصادی بیان کرد: صندوق املاک و مستغلات یک سبد دارایی مستغلاتی است که مالکیت آن بطور مشاع بین دارندگان واحدهای صندوق تقسیم شده است. در واقع با خرید واحدهای صندوق‌های املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاران به جای آنکه مثل بازار سهام، ارزش روز جریان نقدی آتی شرکت را خریداری کنند، بصورت مشاع اقدام به خرید املاک کرده‌اند. وی اضافه کرد: بجز صندوق‌های املاک و مستغلات، عملا هیچ راه حل دیگری برای آنکه بتوان با سرمایه‌های خرد در بازار املاک سرمایه‌گذاری کرد وجود ندارد. تاسیس چنین صندوقی برای بازار سرمایه ما بسیار ضروری است؛ چرا که بعد از وقایع سال ۱۳۹۹ بازار سرمایه نیازمند سرمایه‌گذاری در دارایی از جنس دارایی مالی که ریسک کمتری نسبت به سهام و بازده بیشتری نسبت به اوراق قرضه و صندوق‌های با درآمد ثابت باشد، هستیم و ویژگی صندوق‌های املاک و مستغلات REIT در همه جای دنیا همین موضوع است.


مشاهده کل خبر


دولت برای جبران زیان ناشی از قطعی گاز و برق صنایع، معافیت مالیاتی بدهد


محمد ابراهیم سماوی کارشناس بازارسرمایهدر رابطه با زیان احتمالی صنایع از قطعی گاز در پاییز و زمستان، اظهار کرد: با وجود اینکه کشور ایران از ذخایر گاز قابل توجهی برخوردار است اما به سبب عدم سرمایه‌گذاری دراین حوزه، هدر رفت منابع گاز در مصارف خانگی به علت قیمت پایین و سایر موارد، متاسفانه بسیاری از صنایع بورسی در فصول زمستان و پاییز با قطعی گاز مواجه می‌شوند. او افزود: طی سال‌های اخیر، دولت به دلیل ملاحظات اجتماعی در فصل سرما بجای قطع گاز مصارف خانگی، گازرسانی به صنایع را محدودتر کرده که در این رابطه می‌توان به صنایع مادر و ارزآوری چون فولاد، سیمان و پتروشیمی‌ها اشاره کرد.


مشاهده کل خبر


صبر سهامداران به دلیل افزایش ریسک سیستماتیک، بورس را راکد کرده


یک کارشناس بازار سرمایه و مدیر دارایی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل بازار سرمایه نبود نقدینگی است و یا مربوط به مسائل دیگری است، به بورسان گفت: مهمترین عاملی که اخیرا فعالان بازار را نگران کرده، پایین بودن ارزش معاملات و خروج قابل توجه سرمایه از بازار بوده است که بخشی از ان به عاملی چون برجام برمی‌گردد. بهروز صنوبری با بیان اینکه مجموعه‌ای از اخبار مثبت و منفی راجع به برجام باعث شده تا سرمایه‌گذاران نسبت به ورود به بازار دچار تردید شوند، گفت: زمانی که چنین عاملی اهمیت خود را بر سایر متغیرهای اقتصادی کشور می‌گذارد، ریسک سیستماتیمک بازار را افزایش داده و افراد برای خرید سهم صبر می‌کنند.


مشاهده کل خبر


صندوق املاک و مستغلات چه مزیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران دارد؟


احسان بیگی کارشناس بازار سرمایه در خصوص مزایای صندوق‌های املاک و مستغلات بیان کرد: مهم‌ترین مزیت صندوق‌های املاک و مستغلات، بحث معافیت مالیاتی است. سود تقسیمی این صندوق ها (سودی که به دارندگان یونیت‌ها پرداخت خواهد شد) معاف از مالیات خواهد بود. دومین مزیت، نقدشوندگی این صندوق‌هاست که برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری در حوزه املاک، مزیت مهمی محسوب می‌شود. تنوع پرتفوی و امکان سرمایه‌گذاری در املاک با کاربری‌های مختلف اعم از تجاری، اداری، ورزشی و... نیز مزیت دیگری برای این صندوق‌ها خواهد بود.


مشاهده کل خبر


پیش‌بینی‌ناپذیر شدن چشم‌انداز اقتصاد، از دلایل رکود بورس


کارشناس بازار سرمایه گفت: به سبب طولانی شدن روند مذاکرت، شرایط اقتصادی کشور در حالت بلاتکلیفی قرار دارد و فعالان اقتصادی چشم انتظار تعیین تکلیف نتیجه مذاکرات هستند. به هر حال احیای برجام منجر به ایجاد رونق بلند مدت بازار سرمایه خواهد شد. عدم توافق نیز موجب تشدید انتظارات تورمی شده و باز هم زمینه‌ساز رشد بازار سرمایه خواهد بود، اما مادامی که نتیجه مذاکرات مشخص نشده، سرمایه‌گذاران توان تحلیل و ترسیم چشم‌انداز آینده اقتصاد کشور و نرخ ارز را ندارند. هومن عمیدی گفت: احیای برجام منجر به ایجاد رونق بلند مدت بازار سرمایه خواهد شد. عدم توافق نیز موجب تشدید انتظارات تورمی شده و باز هم زمینه‌ساز رشد بازار سرمایه خواهد بود، اما مادامی که نتیجه مذاکرات مشخص نشده، سرمایه‌گذاران توان تحلیل و ترسیم چشم‌انداز آینده اقتصاد کشور و نرخ ارز را ندارند.


مشاهده کل خبر


بی‌ثباتی اقتصادی مردم را به سمت دلالی سوق می‌دهد


تیمور رحمانی، یک عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه بی‌ثباتی اقتصاد کلان نه تنها اقتصاد را دچار مشکل می‌کند، بلکه تمام زمینه‌های دیگر کشور را نیز دچار اختلال می‌کند، عنوان کرد: اگر در اقتصاد کلان بی‌ثباتی داشته باشید سرمایه‌گذاری در تولید کالا، تولید دانش و حتی سرمایه‌گذاری در سرمایه انسانی نیز کاهش پیدا می‌کند. وی افزود: زمانی که بی‌ثباتی در اقتصاد کلان ایجاد شود به این معنی است که مردم را به سمت معامله‌گری و دلالی هدایت کرده و افراد جامعه به جای برنامه‌ریزی بلندمدت به سمت کسب سودهای روزمره می‌روند. البته ما به عنوان اقتصاددان نمی‌توانیم از افراد جامعه به دلیل سفته‌بازی و دلالی انتقاد کنیم چرا که مشکلات اقتصادی باعث بروز چنین رفتارهای اجتماعی می‌شود.


مشاهده کل خبر


رکود جهانی بر اقتصاد ایران نیز اثرگذار خواهد بود


یک کارشناس بازار سرمایه به بررسی مهم‌ترین عوامل و سیگنال‌های رکودی که از جانب بانک‌های مرکزی و کشورها صادر می‌شود، پرداخت و به بورسان گفت: رکود در بازارهای جهانی هر از گاهی اتفاق می‌افتد و نمی‌توان بازارهای جهانی را بدون رکود در نظر گرفت زیرا رکود جزیی از بازارها و ذات اقتصاد داخلی و خارجی است. عبدالکریم ملک‌نیا گفت: سیگنال‌های رکود در بازارهای جهانی رشد اقتصادی در برخی کشورها را دستخوش تغییر کرده است و این امر بر اقتصاد کشور ما نیز تاثیرگذار بوده است؛ زیرا شاهرگ اقتصادی کشور به صادرات محصولات غیرنفتی بستگی دارد و اگر این مسائل دستخوش رکود شود، عواقب اقتصادی برای کشور به همراه خواهد داشت.


مشاهده کل خبر


ریسک‌های آینده، قیمت سهام را کاهشی کرده است


حمید مرتضی کوشکی کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت این بازار بیان کرد: مشکل بازار سرمایه ما ارزندگی نیست و اکثر تحلیلگران و سرمایه‌گذاران بر روی ارزندگی این بازار اتفاق نظر دارند. اما نکته اینجاست که سرمایه‌گذاران بزرگ این بازار، نگاه بلند مدت داشته و تلاش می‌کنند به دور از هر گونه هیجانی، در منطقی‌ترین قیمت‌ها اقدام به خرید سهام کنند. این گروه از سرمایه‌گذاران به خوبی می دانند که اگر امروز اقدام به خرید نکنند، فردا قیمت سهام افزایش نداشته و در روزهای بعد فرصت خرید خواهند داشت. این وضعیت، برای سرمایه‌گذاران با استراتژی کوتاه مدت و نوسان‌گیری، جذاب نیست.


مشاهده کل خبر


انتهای خبر

0
0