کانال کدال
1400/03/20
12:18
‍ ‍ 🗂 برگزیده گزارش تحلیلی-تفسیری و تفسیر نسبت دوپنت 📊 نماد: کپشیر (پشم شيشه ايران) 📝 معرفی شرکت: شركت پشم شيشه ايران (سهامي عام) اولين و بزرگتري...

🗂 برگزیده گزارش تحلیلی-تفسیری و تفسیر نسبت دوپنت📊 نماد: کپشیر (پشم شیشه ایران)📝 معرفی شرکت:


شرکت پشم شیشه ایران (سهامی عام) اولین و بزرگترین تولید کننده عایقهای حرارتی و صوتی و اولین تولید کننده عایق رطوبتی پیش ساخته با نام تجاری ایزوگام در ایران است. پس از تاسیس شرکت، نخستین کارخانه آن با هدف تولید پشم شیشه بر اساس فرایند تل و با استفاده از دانش فنی شرکت سنت گوبن فرانسه و اونرزکورنینگ آمریکا در سال ۱۳۴۶ در تهران گشایش یافت و کالای خود را با نام تجاری ایزوران به بازار عرضه کرد.✳️ طرح های توسعه: -پروژه انتقال کارخانه❇️ ترکیب درآمدی شرکت: 🔹 درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱۷۲.۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹٪ افزایش داشته است.


پ.ن: روند ۵ ساله درآمد عملیاتی شرکت در نمودار رسم شده است.⭕️بهای تمام شده درامد عملیاتی:


🔸این شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱۲۱.۶ میلیارد تومان هزینه پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲٪ افزایش پیدا کرده است.


پ.ن: روند ۵ ساله بهای تمام شده درآمد های عملیاتی شرکت در نمودار رسم شده است.💳 هزینه های مالی: هزینه مالی شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱.۴ میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۰٪ افزایش داشته است.


پ.ن: روند ۵ ساله هزینه های مالی شرکت در نمودار رسم شده است.⭕️تفسیر روش دوپونت برای بازده حقوق صاحبان سهام شرکت


بازده حقوق صاحبان سهام شرکت ( ROE) معیار سنجش عملکرد مدیریت در سودآوری است .میزان بازده حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ برابر ۸۳٪ درصد می باشد در حالی که در سال ۹۸ برابر ۸۲.۸٪ بوده است که نسبت به سال گذشته ۰.۲٪ افزایش یافته است.نسبت ROE صنعت عدد ۷۸٪ را نشان می دهد و ROE شرکت ۵ درصد بالاتر از متوسط صنعت است. نسبت ROE تحت تاثیر سه عامل به شرح زیر قرار دارد:۱️⃣نسبت گردش دارایی ها: این نسبت نشان دهنده کارایی شرکت در استفاده از دارایی ها جهت ایجاد سود است. این نسبت در سال ۹۸ برابر ۱.۲۲ بوده و در سال ۹۹ برابر ۱.۲۰ بوده است و شاهد کاهش ۰.۰۲ گردش دارایی ها می باشیم. علت کاهش این نسبت رشد بیشتر دارایی های شرکت نسبت به درآمد می باشد.۲️⃣اهرم مالی: اهرم مالی که با نسبت مالکانه سنجیده می شود ، حاصل دارایی بر حقوق صاحبان سهام است. نسبت اهرم مالی در سال ۹۹ عدد ۱.۹۹ نشان می دهد و در سال ۹۸ برابر ۳.۷۳ بوده است و بیانگر کاهش ۱.۷۴ اهرم مالی است که علت کاهش این نسبت رشد بیشتر حقوق صاحبان سهام نسبت به دارایی های شرکت می باشد.۳️⃣نسبت حاشیه سود(خالص): درصدی از درامدهای شرکت که تبدیل به سود شده است. (با احتساب فعالیت های اصلی و سرمایه گذاری های شرکت) هر چه این نسبت بالاتر باشد مطلوب تر است.


این نسبت از ۱۹٪ به ۲۰٪ افزایش پیدا کرده است.✅همانطور که از مطالب فوق استنتاج می شود عامل تاثیر گذار بر رشد ROE، رشد گردش دارایی و حاشیه سود خالص شرکت می باشد. البته کاهش اهرم مالی شرکت توانسته مقداری از رشد ROE را کاهش دهد.


➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ #کپشیر ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ کانال کدال⬇️⬇️ 📎:

انتهای خبر

0
0