همفکران
1400/09/30
16:27
گزارش بازار / بزم یلدایی

مثل اینکه جوجه های بورسی را هم آخر پاییز میشمارند. شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی پاییز ۱۴۰۰، با رشد ۱۷ هزار واحدی معادل ۱.۳۰ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۱۸ هزار واحد پیشروی کرد. این شاخص بورسی برای دومین روز متوالی سبز پوش به میدان آمد و از همان لحظه آغاز قدم در مسیر صعودی نهاد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی پاییز ۱۴۰۰، با رشد ۱۷ هزار واحدی معادل ۱.۳۰ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۱۸ هزار واحد پیشروی کرد. این شاخص بورسی برای دومین روز متوالی سبز پوش به میدان آمد و از همان لحظه آغاز قدم در مسیر صعودی نهاد.


ستاره اقبال امروز بر سر کوچکترها سایه افکند و در حالی که در روزهای اخیر خریداری نداشتند، امروز مورد توجه قرار گرفتند. به همین ترتیب شاخص هموزن ۴۳۰۰ واحد به جلو گام برداشت و به بالای ۳۴۸ هزار واحد رسید. فملی، فولاد و فارس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در این میان تنها فملی بود که با صف خرید به کارش پایان داد و دو نماد دیگر به رشد بالغ بر ۱ درصدی قیمت پایانی، اکتفا کردند. کویر، فاما و خاهن بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. فاما با فروشندگان نشسته در صف به خط پایان رسید و دو نماد دیگر معاملاتی متعادل و منفی داشتند.


فرابورس هم امروز را مثبت سپری کرد و با رشد محدود ۸۳ واحدی به ۱۸ هزار ۵۲۴ واحد رسید. بپاس، غصینو و بمپنا بیش از همه اثر منفی داشتند و کگهر و آریا بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۱۷۰ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران حقیقی صورت گرفت. ارزش معاملات خرد نیز کمی افزایش یافت و به ۲.۹ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۶ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۴۰ میلیارد دلار رسید.

ترین های معاملات بورس

شیمیایی ها، خودرویی ها و فلزات اساسی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. نمادهای خودرو، خساپا و فاذر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیبرای دومین روز متوالی رایانه ای ها پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی ها بودند. ولی در مقابل دو صنعت محصولات شیمیایی و خودرویی ها بیشترین مقدار از نقدینگی های حقیقی را از دست دادند. در بین نمادها نیز شیراز بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و شلرد و شستا بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.سهامداران بازار بورس تهران آخرین روز پاییز ۱۴۰۰ را با کامی شیرین به پایان بردند و امیدوارانه به استقبال زمستان رفتند.


برای دومین روز متوالی معاملات بازار سرمایه در مسیر سبز صعودی آغاز شد و تا انتها نیز به همین منوال گذشت. طی روز جاری اغلب صنایع و شرکتها طعم تقاضا را چشیدند و اگرچه کوچک و بزرگ بازار مورد اقبال خریداران بودند اما تقاضا در بانکی ها، پالایشگاه ها، فلزی ها، معدنی ها، هلدینگهای وابسته و همچنین در خودروسازان قوی تر بود.


البته ناگفته نماند که صنایع تاثیر پذیر از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مانند غذایی ها، زراعتی ها، دارویی ها و... از پرطرفدارهای امروز بودند.


بانکی ها متعادل و مثبت آغاز بکار کردند اما وبملت بالاخره توانست پس از گذشت یکساعت خود را به سقف قیمت روزانه برساند و صف خرید تشکیل دهد. اما وتجارت و وبصادر به صف نرسیدند و به رشد ۳ درصدی قیمت پایانی بسنده کردند.


خودرویی ها امروز روند بهتری داشتند و خکرمان و خبهمن و خزامیا و خاذین از جمله نمادهای پرتقاضا بودند. خساپا و خودرو نشان دادند که اگر فروشندگان امانشان دهند، پتانسیل رشد را دارند. این دو غول خودرویی که تا محدوده مثبت ۴ درصد پیش رفته بودند، در نهایت در محدوده صفر تابلو آرام گرفتند.


فملی امروز خوش درخشید و تک ستاره فلزات اساسی ها بود. اگرچه عمده نمادهای این گروه معاملاتی مثبت داشتند اما فملی در یکساعت پایانی دنده معکوس کشید و خریداران را صف نشین کرد. به همین ترتیب تقاضا در دیگر نمادهای این گروه ریشه دواند و ساقه تنومند کرد.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه فسرب،، غناب و فافزا و در بازه ۳۰ روزه نمادهای فسرب، سهرمز و حسیر بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


فسرب که به مجمع افزایش سرمایه ۳۳۰۰ درصدی رفته بود، پس از حدود یکماه توقف، امروز به مدار معاملات بازگشت و در قیمت ۱۹۱ تومان بازگشایی شد. این نماد یکساعت اول را با افت تقاضا سپری کرد و حتی به صف فروش هم رسید اما همزمان با رنج کشی های مثبت در صنعت فلزات اساسی، فسرب هم رو به بالا معامله شد و در قیمت ۱۹۴ تومان روز را به پایان رساند. گفتنی است که امروز ۱۰۳ میلیون برگه سهم در این نماد جا به جا شد که بیشترین حجم معاملاتش طی چندماه اخیر است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را بکاب با ۴.۰۸ درصد، دیران با ۳.۹۳ درصد و بنیرو با ۳.۹۳ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۴.۹۸ درصد، وسرضوی با ۴.۹۶ درصد و وسخوز با ۴.۸۸ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار به نسبت روز گذشته تغییر قابل توجهی نداشت و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۳۰ هزارو ۲۶۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۶۷ درصد نسبت به روز قبل افزایش داشت و به ۱۳ میلیون و ۲۴۷ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۳۹ درصد افزایش ارزش داشت و به ۱۷۹۷ دلار رسید.


انتهای خبر

0
0