بورس پرس
1399/09/23
10:09
آزادسازی قیمت حداقل ۱۰خودرو تا ۲ هفته دیگر / پیشنهاد رییس جدید ایدرو

رییس شورای رقابت از خروج احتمالی حداقل ۱۰خودرو از جمله دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا ، کوییک، شاهین، ساینا، پژو ۲۰۷ پانوراما، چانگان و آریا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، رضا شیوا به همشهری گفت: با انتصاب وزیر جدید صنعت، مسیولیت مسایل حوزه خودرو در این وزارتخانه از سازمان حمایت و کمیته خودرو به سازمان ایدرو منتقل شده و رییس جدید این سازمان با تاکید بر رقابتی بودن تولید و بازار برخی خودروهای هم‌کلاس، درخواست آزادسازی قیمت را مطرح کرد. در زمان آزاد بودن واردات خودرو ،شورای رقابت برخی خودروهای تولید یا مونتاژ داخل را از فهرست ضوابط قیمت‌گذاری خارج کرد.


وی افزود: از سوی دیگر وظیفه این شورا تعیین ضوابط و دستورالعمل قیمت برای خودرو و سایر کالاهایی است که بازاری انحصاری داشته باشند اما در صورتی که رقیبی برای این محصولات در بازار وجود داشته باشد، مشمول این ضوابط نخواهد بود. رییس سازمان ایدرو با استناد به اینکه کرمان موتور، گروه بهمن ، مدیران‌خودرو و چانگان خودروهایی هم‌کلاس برخی محصولات ایران خودرو و سایپا تولید می‌کنند، درخواست کرد اینگونه محصولات ایران خودرو و سایپا از شمول ضوابط قیمت‌گذاری شورای رقابت خارج شوند.


این مقام مسیول ادامه داد: شورا این درخواست را برای بررسی بیشتر به مرکز ملی رقابت ارایه کرده و این مرکز در حال بررسی تیراژ تولید و وضعیت بازار این خودروها است. نتایج بررسی ۲ هفته آینده ارایه و بعد از تبادل نظر، رای نهایی شورا اعلام خواهد شد. اگر این خودروها رقابتی باشند، شورای رقابت طبق روال گذشته این محصولات را از شمول قیمت‌گذاری خارج می‌کند و گرنه مشمول ضوابط قیمت تعیین شده توسط شورای رقابت خواهند بود.


شیوا افزود: پیشنهاد سازمان ایدرو برای خروج حداقل ۱۰خودرو شامل دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوییک، شاهین، ساینا، پژو ۲۰۷پانوراما، چانگان، آریا، کی ۱۳۲و برخی دیگر از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت است.


وی تاکید کرد: این سازمان با استناد به تولید و عرضه خودروهای همرده مانند انواع جک در کرمان خودرو، انواع ‌ام‌وی‌ام و ایکس ۳۳ در مدیران خودرو و بسترن و برخی محصولات جدید در گروه خودروسازی بهمن، شرایط تولید و بازار این خودروها را رقابتی قلمداد کرده و درخواست خروج این خودروها از شمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت را ارایه کرده است.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0