همفکران
1399/08/10
21:12
پیش‌نمایشی از اثر اقتصادی انتخابات آمریکا

در این گزارش، هدف این است که سناریو‌های مختلف این انتخابات بررسی‌شده و اثر آن‌ها بر اقتصاد آمریکا، که اثر مستقیم بر بازارهای جهانی دارد، بررسی گردد و نتایج محتمل را حلاجی کنیم...

در این گزارش، هدف این است که سناریو‌های مختلف این انتخابات بررسی‌شده و اثر آن‌ها بر اقتصاد آمریکا، که اثر مستقیم بر بازارهای جهانی دارد، بررسی گردد و نتایج محتمل را حلاجی کنیم. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای سیزدهم آبان برنامه‌ریزی‌شده است؛ آقای جو بایدن از حزب دمکرات و آقای ترامپ از حزب جمهوری‌خواه دو طرف این دعوا هستند. ابتدا مردم آمریکا رای می‌دهند (آرای عمومی)، سپس طبق آرای آن‌ها، ۵۳۸ رای الکتورال به هرکدام از کاندیدا تعلق می‌گیرد، حال ممکن است رای الکتورال کمی گنگ باشد، توضیح خلاصه‌اش این است: برای حفظ توازن بین قدرت رای‌دهی ایالت‌های کوچک در مقابل ایالت‌های بزرگ‌تر و پرجمعیت‌تر، به تعداد اعضای کنگره هر ایالت، رای الکتورال تعلق‌گرفته است و هر ایالت بر اساس نتیجه آرای عمومی، آرای الکتورال خود را به سبد رای هرکدام از نمایندگان منتخب از طرف اکثریت رای‌دهندگان ایالت می‌ریزد. همچنان گنگ بود؟ دوباره توضیح می‌دهم، کنگره آمریکا از سنا و مجلس نمایندگان تشکیل‌شده، سنا ۱۰۰ عضو دارد، ۲ عضو به ازای هر ایالت آمریکا (۵۰ ایالت درمجموع)، و مجلس نمایندگان ۴۳۵ عضو، که هر ایالت به نسبت جمعیتش تعداد نمایندگان متفاوتی دارد؛ تا اینجا شد ۵۳۵ رای، ولی آرای الکتورال ۵۳۸ عدد است! نکته این است که به هر ایالت، ابتدابه‌ساکن و بدون در نظر گرفتن هر چیزی، ۳ رای الکتورال تعلق می‌گیرد، سپس بقیه رای‌های باقی‌مانده تقسیم می‌شود، از سال ۱۹۶۴، واشینگتن DC هم که پایتخت آمریکاست و یک ایالت محسوب نمی‌شود، حق رای پیدا کرد و سه رای الکتورال به آن تعلق گرفت که درمجموع آرای الکتورال را به ۵۳۸ عدد رساند و هرکس از این دو رقیب بتواند نصف+۱ رای الکتورال را کسب کند، یعنی ۲۷۰ رای، پیروز انتخابات خواهد بود.


انتخابات ۱۳ آبان، اثر عمیقی بر آینده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی زیست‌محیطی آمریکا خواهد داشت و در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم که از منظر سیاسی و اقتصادی، پیروزی یکپارچه ریاست جمهوری و سنا برای آقای بایدن، ریاست‌جمهوری آقای بایدن با سنا جمهوری‌خواه، و یا ریاست جمهوری آقای ترامپ چگونه خواهد بود. در چارت زیر چهار سناریو بررسی‌شده و احتمال هر سناریو در پرانتز، زیر چارت آمده است و در هر سناریو هم میزان تاثیر اتفاق افتادنش بر GDP ، نرخ تورم و نرخ بهره کوتاه‌مدت بررسی گردیده؛ سناریو اول کنگره و رییس‌جمهور دمکرات است (احتمال ۲۰٪)؛ سناریو دوم ریاست جمهوری بایدن را محتمل می‌داند، جمهوری‌خواهان نیز همچنان بر سنا مسلط خواهند ماند (با احتمال ۴۰٪)؛ سناریو سوم در نظر می‌گیرد که آقای ترامپ رییس‌جمهور می‌ماند، جمهوری‌خواهان نیز اکثریت خود را در سنا حفظ خواهند کرد، در مجلس نمایندگان نیز اکثریت را از دمکرات‌ها باز پس خواهند گرفت (با احتمال ۵٪)؛ و سناریو چهارم، ادامه وضع موجود است که آقای ترامپ رییس‌جمهور، سنا در اختیار جمهوری‌خواهان و مجلس نمایندگان در اختیار دمکرات‌ها باقی خواهد ماند. همان‌طور که پیداست، سناریو اول بالاترین بهره اقتصادی را خواهد داشت، در سناریو دوم، جمهوری‌خواهان با رییس‌جمهور به مشکل بر خواهند خورد و همدیگر را اذیت خواهند کرد، در سناریو چهارم نیز پروسه بازگشت اقتصاد به دوران قبل کرونا دنبال خواهد شد.همچنان انتخاب آقای بایدن بر اساس نظرسنجی‌ها محتمل‌ترین گزینه است، اما نباید نظرسنجی‌ها را وحی منزل در نظر گرفت. جمهوری‌خواهان همچنان به میزانی قدرت در اختیار دارند که در صورت به دادگاه کشیده شدن نتیجه انتخابات، به کمک آرای الکتورال بتوانند آقای ترامپ را رییس‌جمهور کنند، حتی اگر آرای عمومی به نفع آقای بایدن باشد. از منظر اقتصاد کلان، چینش کنگره اثر بیشتری خواهد داشت تا اینکه چه کسی بر کرسی ریاست جمهوری می‌نشیند، اگر کنگره و ریاست جمهوری هم‌حزب نباشند، مجبورند با یکدیگر کنار بیایند، زیرا می‌توانند حسابی همدیگر را اذیت کنند و خروجی ترامپ+مجلس نمایندگان دمکرات یا بایدن+سنای جمهوری‌خواه (یا دولت و کنگره یکدست دمکرات) برای اقتصاد از همه بهتر است.


اگر دولت و کنگره یکدست باشد (حالا چه جمهوری‌خواه، چه دمکرات) حتما بسته حمایتی را خواهیم داشت، بدون دردسر البته؛ دولت و کنگره دمکرات علاوه بر بسته حمایتی، هزینه سنگینی برای مسایل محیط‌زیستی خواهند کرد که تورم را بالا می‌برد، برنامه افزایش مالیات هم دارند. جمهوری‌خواهان اما آن‌چنان برنامه اقتصادی‌شان مشخص نیست، ولی هرچه باشد، با کاهش مالیات همراه خواهد بود. دولت و کنگره یکدست جمهوری‌خواه، بالاترین میزان تورم را ایجاد خواهد کرد که در این صورت، برنده طلا خواهد بود، و همچنین سایر کامودیتی به دلیل کاهش ارزش دلار؛ و ریاست جمهوری آقای بایدن با سنای جمهوری‌خواه ممکن است رکود را به اقتصاد آمریکا وارد کند، که برای بازارهای کامودیتی موضوعی منفی است.


اثر این چهار سناریو در ادامه بررسی خواهد گردیدانتخابات آمریکا در حساس‌ترین موقعیت خود قرار دارد؛ تفاوت‌ها و اختلافات به‌شدت زیاد است بعضا با چاشنی خشونت همراه شد؛ پیروز انتخابات هرکدام از کاندیداها باشد، تظاهرات غیرقابل پرهیز خواهد بود که بر آتش شدید دوقطبی آمریکا خواهد دمید. اتفاقات خیر آمریکا این احتمال را به وجود آورده است که در صورت پیروزی یکدست، حزب برنده به دنبال تغییر ساختار قدرت در آمریکا باشد؛ شش مورد از بقیه بسیار پررنگ‌تر هستند:


۱. ترکیب قضات دادگاه عالی آمریکا اولین گزینه است؛ اکنون ۱۱ قاضی از ۱۴ قاضی دادگاه عالی آمریکا توسط رییس‌جمهورهای جمهوری‌خواه منسوب شده‌اند، البته تاکنون آن‌ها منصفانه عمل کرده بودند اما بیم آن می‌رود که سه قاضی منسوب آقای ترامپ، این توازن را برهم بزنند. از طرفی دمکرات‌ها هم تهدید کرده‌اند که تعداد قضات دادگاه عالی آمریکا را افزایش خواهند داد، موضوعی می‌تواند حتی جرقه جنگ داخلی را بزند و بسیار جدی است.


۲. مورد دوم، ترکیب سنای آمریکاست؛ اکنون تنها ۲ سناتور جمعیت ۴۰ میلیونی کالیفرنیا را نمایندگی می‌کنند، درصورتی‌که ۴۶ سناتور دیگر، ۴۰ میلیون نفر را در ۲۳ ایالت کم‌جمعیت‌تر نمایندگی می‌کنند که اکثر آن‌ها جمهوری‌خواه هستند. در مجلس ۱۰۰ نفره سنا، اگر دولت و کنگره یکدست دمکرات بشوند، این خطر وجود دارد که با تغییر قانون، جمهوری‌خواهان دیگر نتوانند در اکثریت سنا قرار بگیرند و موقعیتشان شدیدا درخطر است.


۳. اخیرا سرشماری که هر ۱۰ سال اتفاق می‌افتد در آمریکا به اتمام رسید؛ مجلس نمایندگان بعدی، که اکنون در دست دمکرات‌هاست، می‌تواند توسط به چیزی به اسم " Gerrymandering یا کژ حوزه‌بندی" و استناد بر آمار حاصل‌شده از سرشماری، با دست‌کاری در مرزبندی حوزه‌های رای‌گیری در یک شهر یا ایالت، بر نتیجه رای‌گیری در این نواحی به‌نوعی که نتیجه یا نام کاندیدای موردپسند یک حزب از صندوق بیرون آید، اثر بگذارند. این موضوع محل اختلاف جدی خواهد بود و البته هر ایالت قوانین خاص خود را برای حوزه بنده مجدد دارد.


۴. چهارمین مورد، براندازی قانون فیلی باستر است؛ که به اقلیت اجازه می‌دهد جلوی هرگونه تغییری را بگیرد؛ لغو قانون فیلی باستر می‌تواند باعث تغییرات بسیار سریع در قوانین آمریکا گردد و جمهوری‌خواهان در مقابل لغو آن خودداری می‌کنند.


۵. مورد پنجم موضوع رای‌های الکتورال کالج است و به دلیل تمرکز حامیان دمکرات در مناطق ساحلی آمریکا، آن‌ها در مقابل ایالت‌های کوچک‌تر در موقعیت ضعف قرار دارند؛ اگر آقای باید بخواهد پیروز شود، باید با اختلاف ۳ تا ۶٪ در آرای عمومی پیروزی خود را رقم بزند که فعلا با توجه به انتخابات بسیار نزدیک فعلی، کمی مشکل است.


۶. با توجه به نظرسنجی‌ها، احتمال پیروزی کاندیدا در ایالات حساس بسیار به همدیگر نزدیک شده و می‌تواند این خطر را به همراه داشته باشد که پس از اعلام نتایج، فرد مغلوب ادعای تقلب کند، چیزی که آقای ترامپ همین‌الان هم می‌گوید که باز در آمریکا می‌تواند اختلافات شدید و ناآرامی اجتماعی زیادی به بار بیاورد.


رای‌گیری پستی در این انتخابات رشد بسیار زیادی ره خود دید و تعداد رای‌دهندگان پیش از موعد نیز از انتخابات سال ۲۰۱۶ جلو زده؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود این انتخابات بالاترین سطح مشارکت را در ۱۰۰ سال اخیر آمریکا داشته باشد. همین موضوع باعث می‌شود که احتمال به دادگاه کشیده شدن انتخابات بالا برود و باید توجه داشته باشید که اکنون جمهوری‌خواهان اکثریت ۶ به ۳ در دادگاه عالی دارند و ممکن است اتفاق سال ۲۰۰۰ و شکایت بوش از آل گور مجددا اتفاق بیفتند. یک مورد دیگر نیز که می‌تواند دستمایه اختلاف شود، اکثریت دمکرات مسیول کمیته الکتورال در ایالات حساس است؛ مثلا در جدول زیر شما این ترند را مشاهده می‌کنید که در هفت ایالت، دمکرات‌ها در اکثریت کمیته‌های ایالتی هستند که ادعای تقلب را برای طرف مقابل راحت‌تر می‌کند.


مورد آخر انتخابات سنا است که جمهوری‌خواهان در موقعیت ضعف قرارگرفته‌اند و ممکن است از اکثریت بیفتند.انتهای خبر

0
0