آکادمی هلاکویی
1401/02/22
17:40
۵ نکته که پیش از شروع بازار سهام باید بدانید؛ پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت

بزرگترین استیبل‌کوین جهان، تتر، با تشدید فروش ناگهانی…

بزرگترین استیبل‌کوین جهان، تتر، با تشدید فروش ناگهانی و یکجای بازار رمزارزها ، بی ثبات می شود. پس از گزارش نگران کننده تورم مصرف کننده در ایالات متحده، داده های شاخص قیمت تولیدکننده این کشور منتهی به ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) امروز ارائه می گردد. سهام قرار است برای ششمین روز متوالی، ضرر و زیان خود را افزایش دهند. سودهای پایدار سرویس اشتراک و پخش ویدئوی شرکت والت دیزنی (NYSE:DIS) نتواست به این شرکت کمک کند.با توجه به اینکه ایلان ماسک با تاخیر در زمینه تصاحب سهام شرکت توییتر (NYSE:TWTR) شفاف سازی کرد ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد. در بحبوحه افت کلی دارایی های پر ریسک، نفت خام کاهش یافت.

آنچه که باید امروز، پنج شنبه ، در بازارهای مالی بدانید ،به شرح زیر می‌باشد:

۱. بی ثباتی تتر در پی فروش شدید بازار رمزارزها


با تشدید فروش ارزان و ناگهانی رمزارزها در جهان، بزرگترین استیبل کوین جهان در روز پنجشنبه به زیر ارزش فرضی خود که با یک دلار آمریکا برابری می کند ، کاهش یافت.


تتر در معاملات اولیه اروپا تا کف ۹۳.۳۵ سنتی کاهش یافت و از ارزش نظری خود بیش از ۶.۵ درصد فاصله گرفت اما پس از اظهارات پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری تتر، اکثر ضرر و زیان های خود را جبران کرد. وی در مصاحبه ای که در توییتر پخش شد ، عنوان کرد که اکثر ذخایر تتر در حال حاضر در ذخار بدون خطر ایالات متحده نگه داری می شود.


این درحالیست که استیبل کوین ترا یو اس دی (UST) که عمدتا توسط بیت کوین و معاملات الگوریتمی حمایت می شد، سقوط کرد. بیت کوین بالغ بر ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد و به کف قیمتی خود از دسامبر ۲۰۲۰(آذر-دی ۱۳۹۹) رسید، در حالی که اتریوم بیش از ۲۲ درصد افت کرد.۲. انتشار داده های شاخص قیمت تولید کننده و تعداد مدعیان بیکاری


جدیدترین آمار و ارقام از تورم ایالات متحده در ساعت ۸:۳۰ AM به وقت ET (۱۲:۳۰ گرینویچ) با انتشار شاخص قیمت تولیدکننده منتهی به آوریل ارائه می گردد. تحلیلگران انتظار دارند که این شاخص به میزان ۰.۵ درصد افزایش یابد که نسبت به رشد ۱.۴ درصدی خود در ماه مارس ، با وقفه روبه رو می شود. در نتیجه این شاخص نسبت به سال گذشته ، از ۱۱.۲٪ به ۱۰.۷٪ کاهش می یابد.


این آمار و ارقام در حالی منتشر می شود که گزارش تورم ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده تصویر متفاوتی را از تورم این کشور نشان داد.


همچنین ، وزارت کار ، آمار و ارقام هفتگی تعداد مدعیان بیکاری را منتشر می کند که انتظار می‌رود تعداد اولیه آن با وجود افزایش قافل گیرکننده ی هفته گذشته ، زیر سطح ۲۰۰۰۰۰ نوسان کند.۳. سهام


با توجه به اینکه بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان به استثنای چین برای مهار تورم تلاش می کنند ، بازارهای سهام ایالات متحده با ادامه ضرر و زیان باز می شوند و نمی توانند نگرانی های ناشی از وقفه در رشد اقتصادی را کاهش دهند.


تا ساعت ۶:۱۵ AM به وقت ET، معاملات آتی داوجونز ، S&P ۵۰۰ و نزدک ۱۰۰ به ترتیب ۰.۷ درصد ، ۰.۸ درصد و ۱.۲ درصد افت کردند.


سهام والت دیزنی در واکنش به گزارش ضعیف‌تر از حد انتظار خود که پس از بسته شدن بازار در روز چهارشنبه منتشر شد، با افت نزدیک به ۵ درصد باز می شود. این در حالییست که شبکه استریم دیزنی پلاس متعلق به این شرکت با نزدیک به ۸ میلیون مشترک جدید مواجه شده است که فراتر از انتظارات است.۴. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) درحال بررسی تصاحب توییتر توسط ایلان ماسک


بر اساس گزارش وال استریت ژورنال که ساعات پایانی روز چهارشنبه به نقل از افراد آگاه از این موضوع منتشر شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار به دلیل اینکه ایلان ماسک با تاخیر در زمینه تصاحب سهام توییتر شفاف سازی کرد ، این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.


آقای ماسک ۱۰ روز دیرتر خبر از تصاحب توییتر داد، درحالی که بر خلاف قوانین SEC است.


بعید به نظر می‌رسد که این خبر بتواند به خریداری برنامه‌ریزی شده توییتر توسط آقای ماسک کمک کند. ارزش سهام تسلا (NASDAQ:TSLA) روبه کاهش است. سهام توییتر نیز قرار است با بهای ۴۵.۲۶ دلاری باز شود درحالی که آقای ماسک با قیمت ۵۴.۲۰ دلار به ازای هر سهم، پیشنهاد خرید توییتر را داده بود.۵. کاهش نفت خام


قیمت نفت خام روز چهارشنبه کاهش یافت و نتوانست تحت تاثیر نگرانی های ناشی از رشد جهانی قرار نگیرد.


تا ساعت ۶:۳۰ AM به وقت ET، قراردادهای نفت خام ایالات متحده با افت ۱.۶ درصدی به ۱۰۴.۰۲ دلار در هر بشکه رسید. بهای هر بشکه نفت خام برنت با ۱.۵ درصد کاهش به ۱۰۵.۸۷ دلار رسید.


آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه ای درباره وضعیت بازار نفت ، پیش‌بینی‌های خود را برای عرضه و تقاضای جهانی، تقریبا ثابت نگه داشت، اما هشدار داد که بازارهای جهانی سوخت ممکن است در ماه‌های آینده با فشارهای بیشتری مواجه شوند.


این مطلب صرفا ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی هلاکوئی نمی باشد.


منبع: investing

انتهای خبر

0
0