فارس نیوز
1400/10/20
16:03
طلا روی لبه ۱۸۰۰ دلار با افزایش تورم آمریکا

با وجود اینکه سوددهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی به علت افزایش تورم آمریکا و ادامه ریسک های ژئوپلتیکی به ۱۸۰۰ دلار افزایش یافت.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، با وجود اینکه سوددهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا به بالاترین رقم ۲ سال گذشته رسید، قیمت طلا در بازارهای جهانی به علت مواضع ضدتورمی سرمایه گذاران و ادامه ریسک های ژئوپلتیکی افزایش یافت.


هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۳.۴۵ دلار افزایش ۱۸۰۰ دلار فروخته شد. قیمت طلا در روز جمعه به کمترین میزان از ۱۶ دسامبر رسید.


اوله هانسن ، تحلیلگر ساکسوبانک گفت با وجود اینکه سوددهی اوراق قرضه آمریکا افزایش یافته است اما طلا در اطراف ۱۸۰۰ دلار در نوسان است این نشان می دهد که چشم بازار به دنبال عوامل دیگر نظیر فضای تورمی و تنش های ژئوپلتیکی است.


هانسن افزود: «کاهش ارزش بازارهای بورس بالقوه سبب تقویت ارزش بازار فلزهای گرانبها می شود.»


افزایش ارزش اوراق قرضه بر بازارهای بورس تاثیر گذاشته است زیرا سرمایه گذاران در مورد چشم انداز افزایش نرخ بهره آمریکا نگران هستند.


انتظار می رود شاخص قیمت های مصرف کننده (تورم) در آمریکا در ماه دسامبر به رقم سالانه ۵.۴ درصد برسد که از ۴.۹ درصد ماه گذشته بیشتر است که می تواند بر نیاز برای افزایش زودتر از انتظار نرخ بهره فدرال رزرو تاکید کند.


طلا، پشتوانه ای در برابر افزایش نرخ تورم به شمار می رود اما به شدت در برابر افزایش نرخ بهره آمریکا حساس است که هزینه های نگهداری این فلز گران بها که دارایی بدون بهره است را بالا می برد.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0