اقتصاد ایران
1399/09/03
16:19
🔴فروشندگان کلیه به دنبال خریدار!/ موافقان و مخالفان خرید و فروش کلیه چه می‌گویند؟ 🔹درحالیکه در جهان مردم در صف تقاضای کلیه منتظرند، در ایران پدیده...

🔴فروشندگان کلیه به دنبال خریدار!/ موافقان و مخالفان خرید و فروش کلیه چه می‌گویند؟🔹درحالیکه در جهان مردم در صف تقاضای کلیه منتظرند، در ایران پدیده‌ای معکوس شکل گرفته است؛ یعنی اهداکنندگان در صف انتظار برای اهدا هستند.


🔹در سایر کشورها خرید و فروش اعضای بدن امری غیرقانونی بوده و برخلاف ایران، افراد نمی‌توانند اعضای بدن خود را به فردی که نمی‌شناسند، بفروشند.


🔹موافقان معتقدند فروش کلیه می‌تواند جان انسان‌های زیادی که در انتظار پیوند هستند را نجات دهد و از سوی دیگر کسی که از راه فروش کلیه می‌خواهد مشکلات مالی خود را رفع کند، اگر این راه وجود نداشته باشد، قطعا گزینه‌های بعدی که در ذهن افراد شکل می‌گیرد، گزینه‌های بدتری چون دزدی و... است.


🔹مخالفان نیز دلایل خود را برای مخالفت با این امر ارایه می‌کنند. برخی دلایل فقهی می‌آورند. برخی آن را تهدیدی برای جان فروشنده می‌دانند و برخی نیز معتقدند فروش کلیه می‌تواند رونقی برای بازار دلالان باشد.


🔹بررسی‌ها نشان می‌دهد هر چند قیمت کلیه در بازار غیر رسمی در حدود ۸۰ میلیون تومان است اما بسیاری از افراد به دلیل مشکلات مالی حاضرند به قیمت‌های پایین‌تر کلیه خود را بفروش برسانند./اقتصادآنلاین🇮🇷 @Economy_irani 🇮🇷

انتهای خبر

0
0