کانال کدال
1400/03/20
15:50
‍ ‍ 🗂 برگزیده گزارش تحلیلی-تفسیری و تفسیر نسبت دوپنت 📊 نماد: دلقما (شرکت داروئي و بهداشتي لقمان) 📝 معرفی شرکت: شرکت دارویی و بهداشتی لقمان در ابت...

🗂 برگزیده گزارش تحلیلی-تفسیری و تفسیر نسبت دوپنت📊 نماد: دلقما (شرکت داروئی و بهداشتی لقمان)📝 معرفی شرکت:


شرکت دارویی و بهداشتی لقمان در ابتدا تحت عنوان شرکت سهامی صنایع دارویی بین المللی ( آی – دی – آی ) در سال ۱۳۴۷ فعالیت خود را آغاز نمود و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، در سال ۱۳۵۸ به استناد لایحه قانونی شورای انقلاب اسلامی، مدیران منتخب دولت عهده دار امور شرکت گردیدند و با توجه به مفاد قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران به تملک دولت جمهوری اسلامی ایران درآمد و تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران قرار گرفت. در سال ۱۳۶۲ نام شرکت به شرکت دارویی و بهداشتی لقمان (سهامی خاص) تغییر یافت. ماهیت شرکت در سال ۱۳۷۱، به سهامی عام تغییر یافت و مورد پذیرش سازمان بورس و اوراق بهادار تهران قرار گرفت.✳️ طرح های توسعه: ——--❇️ ترکیب درآمدی شرکت:


🔹درآمدهای عملیاتی شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱۷۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸٪ افزایش داشته است.


پ.ن: روند ۵ ساله درآمد عملیاتی شرکت در نمودار رسم شده است.⭕️بهای تمام شده درامد عملیاتی:


🔸این شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱۱۹ میلیارد تومان هزینه پرداخت کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰٪ افزایش پیدا کرده است.


پ.ن: روند ۵ ساله بهای تمام شده درآمد های عملیاتی شرکت در نمودار رسم شده است.💳 هزینه های مالی: هزینه مالی شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۹ مبلغ ۱۱ میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۳٪ کاهش داشته است.


پ.ن: روند ۵ ساله هزینه های مالی شرکت در نمودار رسم شده است.⭕️تفسیر روش دوپونت برای بازده حقوق صاحبان سهام شرکت


بازده حقوق صاحبان سهام شرکت ( ROE) معیار سنجش عملکرد مدیریت در سودآوری است .میزان بازده حقوق صاحبان سهام در سال ۹۹ برابر ۶۴٪ درصد می باشد در حالی که در سال ۹۸ برابر ۱۱۰٪ بوده است که نسبت به سال گذشته ۴۶٪ کاهش یافته است.نسبت ROE صنعت عدد ۷۶٪ را نشان می دهد و ROE شرکت ۱۲ درصد پایین تر از متوسط صنعت است. نسبت ROE تحت تاثیر سه عامل به شرح زیر قرار دارد:۱️⃣نسبت گردش دارایی ها: این نسبت نشان دهنده کارایی شرکت در استفاده از دارایی ها جهت ایجاد سود است. این نسبت در سال ۹۸ برابر ۰.۴۹ بوده و در سال ۹۹ برابر ۰.۳۹ بوده است و شاهد کاهش ۰.۱۰ گردش دارایی ها می باشیم. علت کاهش این نسبت رشد بیشتر دارایی های شرکت نسبت به درآمد می باشد.۲️⃣اهرم مالی: اهرم مالی که با نسبت مالکانه سنجیده می شود ، حاصل دارایی بر حقوق صاحبان سهام است. نسبت اهرم مالی در سال ۹۹ عدد ۱.۱۸ نشان می دهد و در سال ۹۸ برابر ۱.۴۳ بوده است و بیانگر کاهش ۰.۲۵ اهرم مالی است که علت کاهش این نسبت رشد بیشتر حقوق صاحبان سهام نسبت به دارایی های شرکت می باشد.۳️⃣نسبت حاشیه سود(خالص): درصدی از درامدهای شرکت که تبدیل به سود شده است. (با احتساب فعالیت های اصلی و سرمایه گذاری های شرکت) هر چه این نسبت بالاتر باشد مطلوب تر است.


این نسبت از ۱۱۰.۳٪ به ۱۱۴٪ افزایش پیدا کرده است.✅همانطور که از مطالب فوق استنتاج می شود عامل تاثیر گذار بر کاهش ROE، کاهش گردش دارایی و اهرم مالی شرکت می باشد. البته رشد حاشیه سود خالص شرکت توانسته مقداری از کاهش ROE را جبران کند.


➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ #دلقما ➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖ کانال کدال⬇️⬇️ 📎:

انتهای خبر

0
0