فارس نیوز
1402/03/09
12:58
افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در روند رو به رشد با افزایش ۱۳ هزار و ۴۳ واحد همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با ۵۷ صدم درصد افزایش نسبت به روز قبل به رقم ۲ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۴۳۸ واحد رسید.


همچنین شاخص هموزن با افزایش ۱۰ هزار و ۸۸۴ واحد به رقم ۷۷۳ هزار و ۸۹۳ واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از ۸ میلیون و ۴۲۷ هزار میلیارد تومان رسید.


معامله‌گران امروز بیش از ۱۰ میلیارد سهام، در قالب ۶۰۸ هزار معامله و به ارزش ۸۷۸۱ میلیارد تومان دادوستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۵۷ صدم درصد افزایش یافتند.


این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۴ درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۵۷ صدم درصد، شاخص بازار اول بورس ۵۷ صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس ۵۸ صدم درصد رشد کرد.


امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، مپنا، بانک تجارت، کشتیرانی جمهوری اسلامی، گل گهر، صنایع شیمیایی ایران و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به‌جای گذاشتند. در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشدی طی شد، شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۲۲۶ واحد به رقم ۲۸ هزار و ۸۲۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۶۰۱ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۸۸ هزار میلیارد تومان شد.


معامله‌گران امروز بیش از ۷.۲ میلیارد سهام در قالب ۳۷۵ هزار فقره معامله و به ارزش ۵۲۵۰ میلیارد تومان دادوستد کردند.


امروز نمادهای فولاد غدیر ایرانیان، مالی سپهر صادرات، بهمن دیزل و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای ایران خودرو دیزل، بانک دی و سنگ آهن گهر زمین بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را از خود به‌جای گذاشتند.


به گزارش فارس، با توجه به اینکه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از نظر حاکمیت شرکتی در سطح بالاتری قرار دارند، شفافیت صورت‌های مالی و حساب‌ها در این شرکت‌ها بیشتر است، بنابراین اگر زمینه حضور شرکت‌های بیشتر در بازار سرمایه فراهم شود، علاوه بر اعمال حاکمیت شرکتی امکان دریافت مالیات واقعی از شرکت‌ها نیز فراهم می‌شود. بنابراین دولت برای افزایش درآمد مالیاتی و همچنین افزایش استانداردهای مدیریتی شرکت‌ها باید از حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه حمایت کند. بازار سرمایه در کنار بانک، باید سهم حداقل ۳۰ درصدی از تامین مالی اقتصاد را برعهده بگیرد. در حال حاضر سهم بورس از تامین مالی حدود ۱۲ درصد است.


پایان پیام/


انتهای خبر

0
0