بااقتصاد
1401/03/31
15:09
بازار سهام تهران در آخرین روز بهار قرن، سرخ شد/ معامله‌گران بورس به گزارش‌های ۳ ماهه شرکت‌ها چشم دوخته‌اند؟

گزارش بازار/ سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ آخرین روز از بهار ۱۴۰۱ هم با ریزش تمامی شاخص‌های بورس تهران همراه شد و شاخص کل پس از ثبت ۷۶۱۷ واحد منفی، محدوده مقاومتی یک‌میلیون ۵۴۰ هزار واحدی را از دست داد. رشد کم‌رمق شاخص در معاملات دیروز، حاکی از تردید معامله‌گران حقیقی برای ورود نقدینگی به بازار سهام بود. بر همین اساس، شاخص کل هم‌وزن نیز ۳۱۲۶ واحد افت کرد و در ارتفاع ۴۲۳ هزار واحدی متوقف شد. برای شاخص کل آیفکس هم ۱۵۲ واحد منفی، در پله ۲۰ هزار و ۸۳۳ واحدی رقم خورد. به نظر می‌رسد، معامله‌گران سهام در فصل تابستان، به انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها چشم دوخته‌اند.

انتظار معاملات منفی در نخستین روز تابستان!


به گزارش بااقتصاد، امروز سه‌شنبه ۳۱ خردادماه، با آغاز جریان منفی در دادوستدهای بورس و فرابورس، این روند تا پایان وقت معاملات حفظ شد و حدود ۷۵ درصد از سهم‌ها در دامنه منفی معامله شدند و ۲۵ درصد از نمادها نیز روی محدوده مثبت تابلو قرار گرفتند. بنابراین، انتظار سبزپوشی بازار سهام برای فردا که آخرین روز معاملاتی هفته و نخستین روز تابستان است، کم دور از ذهن می‌رسد و روند منفی بازار فعلا تداوم خواهد داشت، مگر این‌که خبرهای مهم و تاثیرگذاری منتشر شود.


تداوم حرکت حکشتی روی خط سبز بورس


جدول شاخص‌سازان بورس تهران با صدرنشینی نمادهای بزرگ مانند فملی، نوری، فولاد، شپنا، شپدیس و میدکو سرخپوش شد و این شاخص‌سازان، بیش‌ترین تاثیر منفی را در بورس تهران اعمال کردند. حکشتی، تک نماد سبزرنگ این جدول بود که با افزایش تقاضا و رشد قیمت پایانی مواجه شد. سآبیک، شستا و خگستر، بالاترین حجم تراکنش منفی بورس را به خود اختصاص دادند.


دی، تک نماد مثبت در جدول شاخص‌سازان فرابورس


صدر جدول شاخص‌سازان فرابورس امروز، تماما قرمز رنگ بود و شگویا، زاگرس، دماوند، آریا، شاوان و فغدیر بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل آیفکس تحمیل کردند. دی تک نماد مثبت‌ساز فرابورس در میان این صدرنشینان سرخ‌پوش بود که بالاترین حجم تراکنش مثبت را نیز رقم زد. ددانا و کرمان در نقطه مقابل، با بالاترین حجم تراکنش منفی ایستادند.


کاهش قیمت بیش از ۳ درصدی برای ۱۶۶ نماد شرکتی


در وقت پایانی بازار امروز، ۴۷ نماد در صف خرید به ارزش ۲۴۲ میلیارد تومان روی تابلوها حک شد و فروشندگان سهام، ۸۲ نماد را ارزش ۱۶۶ میلیارد تومان را به حراج گذاشتند. برای ۴۸ نماد رشد قیمت بیش از ۳ درصدی و برای ۱۶۶ نماد، کاهش قیمت بیش از ۳ درصدی رقم خورد.


ارسال لایحه تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت به کمیسیون دولت


احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در نشست خبری امروز، اعلام کرد: طبق اطلاعات سامانه رفاه ایرانیان و سایر اطلاعات، فهرست نهایی جاماندگان سهام عدالت تهیه شده است باید دید چه سهم‌هایی در سبد این افراد قرار خواهد گرفت.


وزیر اقتصاد افزود: دولت به‌جای بدهی‌هایش سهام را به نهاد‌هایی مانند تامین اجتماعی واگذار خواهد کرد، هرچند موافق این رویه نیستیم اما چاره‌ای نداریم. به گفته وی، لایحه‌ای از سوی وزارت اقتصاد به کمیسیون دولت ارسال شده که شمار افراد بازمانده مشمول سهام عدالت و میزان سهام قابل تخصیص به آن‌ها محاسبه شده است و در آینده نزدیک اطلاع رسانی خواهد شد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از نهایی شدن الگوی نحوه اداره سهام عدالت در شورای عالی بورس خبر داد.


ارجاع طرح استیضاح وزیر صنعت به کمیسیون صنایع مجلس


حسینی‌کیا، نایب‌رییس کمیسیون صنایع مجلس از ارجاع طرح استیضاح فاطمی ‌امین، وزیر صنعت به این کمیسیون خبر داد و گفت: سه‌شنبه هفته آینده بررسی درخواست استیضاح با دعوت از وزیر صنعت در دستور کار این کمیسیون قرار خواهد گرفت.


به گفته وی، طرح استیضاح وزیر صنعت با ۳۶ امضا به کمیسیون صنایع مجلس رسید و تا پیش از برگزاری نشست کمیسیون صنایع و معادن، احتمال پس گرفتن درخواست‌های استیضاح کم است.


گفتنی است؛ کمیسیون صنایع و معادن پس از بررسی‌های لازم، گزارش خود را به هیات رییسه ارائه می‌دهد.اگر درخواست استیضاح در کمیسیون تصویب شود، استیضاح در جلسه علنی اعلام وصول می‌شود و وزیر صنعت یک هفته فرصت دارد در نشست علنی حضور یابد.


حذف عوارض صادراتی برخی محصولات پروتئینی و لبنی


مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی، گفت: با تصویب ستاد تنظیم بازار، عوارض صادراتی برخی از محصولات پروتئینی و لبنی حذف شد.


به گفته وی، مطابق بند یک مصوبات جلسه مذکور عوارض صادراتی مرغ، تخم‌مرغ، شیرخشک صنعتی و خامه فله‌ای جهت حفظ تولید داخل و جلوگیری از ضرر و زیان دامداران و تولیدکنندگان از تاریخ ۱۴۰۱/۳/۷ تا پایان سال جاری حذف می‌شود.


دستور رییس‌جمهوری برای واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا


حسین قربان‌زاده، رییس سازمان خصوصی‌سازی با اعلام این خبر، افزود: ارزش سهام دولت در دو شرکت خودروساز کشور، بسیار بالاتر از قیمت تابلوست و در تلاش هستیم سهام تودلی خودروسازان را به همراه سهام دولت در سایپا و ایران‌خودرو به صورت یکپارچه واگذار کنیم.


وی اظهار کرد: برخی از نهادهای عمومی که سهام در ایران‌خودرو و سایپا دارند خواستار واگذاری سهام خود از طریق خصوصی‌سازی و به صورت یکپارچه شده‌اند.


پایان مرحله قیمت‌گذاری بلوک‌های خودرو تا هفته آینده


اسماعیل غلامی، معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی نیز با اشاره به این‌که قیمت‌گذاری بلوک‌های خودروسازان رو به اتمام است، اعلام کرد: بر اساس وعده‌ای که داده‌شده بود تا هفته آینده روند قیمت‌گذاری بلوک‌های خودروسازی به اتمام خواهد رسید.


منع پیگرد برای اعضای هیات‌مدیره و مدیرعامل سابق بورس تهران!


سخنگوی قوه قضاییه، تصریح کرد: پرونده اعضای هیا مدیره و مدیرعامل سابق بورس تهران با تمسک به مقررات قانون آیین دادرسی کیفری موجب منع پیگرد شده است. از بابت استفاده آنها از برق در رابطه با رمزارزها، پرونده به دادگاه کیفری رفته و تحت رسیدگی قانونی است!


نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱


مجموع ارزش دادوستدهای سهام در بورس و فرابورس امروز، با کمی افزایش نسبت به روزهای اخیر، با حجم ۱۱۲۰۰ میلیارد تومان برگ سهم به بیش از ۹۲۰۰ میلیارد تومان رسید که البته در روند منفی بود. از این میزان، حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان به ارزش معاملات بورس و حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان به معاملات فرابورس اختصاص یافت.


ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله در بورس و فرابورس اما نسبت به دیروز کاهش یافت و به حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان رسید. طی این جابجایی‌ها، ۴۶۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت سهام از حقیقی‌ها به سهامداران عمده انجام شد. حقیقی‌ها امروز، بیش‌ترین میزان خالص خرید سهام را به نمادهای وخاور، وآذر و فتوسا اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز روی سهم‌های تاصیکو، تفارس و بپاس متمرکز شدند.


بیش‌ترین ارزش و حجم معاملات امروز سهام به گروه‌های خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با ۳۰۴ ، ۱۸۱ و ۱۷۷ میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار منفی امروز شناخته شدند.


بازار نقدی بورس:


شاخص کل بورس: ۱.۵۳۹.۶۳۰.۰۱ (۱۰۲۴-)


شاخص کل هم‌وزن: ۴۲۳.۴۵۷.۰۹ (۳۱۲۶.۸۶-)


ارزش معاملات: ۳۵۰۹ میلیارد تومان


حجم معاملات: ۵.۵ میلیارد سهم


سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: فملی، نوری و فولاد


بازار نقدی فرابورس:


شاخص کل: ۲۰.۸۳۳.۳۶ (۱۵۲.۷۶-)


ارزش معاملات: ۵۹۳۸ میلیارد تومان


حجم معاملات: ۵.۷ میلیارد سهم


سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: شگویا، زاگرس و دماوند


گزارش: مولود غلامیانتهای خبر

0
0