اقتصاد نیوز
1399/09/23
13:56
رکوردداران رشد قیمت کالای اساسی خوراکی +جدول

اقتصادنیوز : قیمت برنج پاکستانی باسماتی (درجه ۱) در بازار در نیمه پاییز نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از دوبرابر شد تا به این طریق این کالای اساسی و مهم در جمع خوراکی ها صدرنشینی رشد قیمت را از آن خود کند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ ارزایابی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تمام اقلام بررسی شده در دوره زمانی مورد بررسی رشد قیمت ۲۰ تا ۱۰۷ درصد داشته اند. در این دوره زمانی ۹ قلم کالای اساسی و مهم در چهار گروه انواع «برنج»، «شکر» و «گوشت سفید» و «گوشت قرمز» مورد ارزیابی قرار گرفته اند.


رکورد دار رشد قیمت

«برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) »، «برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید»، «شکر سفید ۹۰۰ گرمی»، «گوشت گوساله»، «گوشت گوسفندی(مخلوط)» و «گوشت مرغ تازه» ۹ محصولی هستند که در چهار گروه مختلف روند قیمتی آنها در میانه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ارزیابی شده است.


با توجه به رصد صورت گرفته می توان گفت بالاترین رشد قیمت در مدت زمان مورد بررسی به «برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) » اختصاص داشته بطوریکه در دوره زمانی مورد بررسی این مدل برنج رشدی ۱۰۷.۴ درصدی را تجربه کرده و قیمت آن از کیلویی ۱۱ هزار و ۷۱۲ تومان به ۲۴ هزار و ۲۹۳ تومان رسیده است.


اما کمترین رشد قیمت نیز در این دوره زمانی به گوشت گوساله اختصاص داشته، بطوریکه در میانه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد ۲۰.۳ درصدی گوشت گوساله بوده ایم. گوشت گوساله در میانه پاییز سال گذشته با قیمت هر کیلو ۷۸ هزار و ۸۳۳ تومان در بازار معامله می شد که این قیمت در مدت مشابه سال جاری به ۹۴ هزار و ۸۲۱ در هر کیلو رسید.


قیمت هر کیلوگرم برنج تایلندی (غیرهومالی) نیز از کیلویی هفت هزار و ۷۱۰ تومان در آبان سال گذشته با ۸۸ درصد افزایش به ۱۴ هزار و ۴۹۷ تومان در مدت مشابه سال جاری رسیده است.


براساس این گزارش برنج ایرانی از جمله برنج طارم و برنج هاشمی درجه یک نیز در یک سال گذشته در بازه زمانی مورد بررسی به ترتیب .۴۰.۲ و ۳۹.۷ درصد افزایش قیمت داشته اند؛ بطوریکه قیمت برنج طارم (اعلا) به کیلویی۳۱ هزار و ۹۱۰ تومان رسید و برنج هاشمی درجه یک نیز با قیمت ۳۱ هزار و ۲۸۲ تومان در بازار خرید و فروش شد.


قیمت هر کیلوگرم شکر سفید هم در دوره زمانی مورد بررسی رشد ۶۴.۷ درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به کیلیویی ۸ هزار و ۳۹۰ تومان در آبان امسال رسید. رشد قیمت شکر سفید ۹۰۰ گرمی هم در این دوره برابر با ۵۳.۷ درصدی بوده است که با این شرایط می توان گفت افزایش قیمت به شکر بسته بندی شده نیز رسیده است.


از سوی دیگر قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) نیز در دوره زمانی مورد بررسی رشدی ۲۱.۴ درصدی را ثبت کرد و قیمت هر کیلیو گوشت گوسفندی(مخلوط) نیز به کیلیویی ۱۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان رسید.


قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز با ۸۵.۲ درصد افزایش قیمت از کیلویی ۱۳ هزار و ۷۱ تومان در آبان ۹۸ به کیلیویی ۲۴ هزار و ۲۱۱ تومان در آبان ۹۹ رسید.


انتهای خبر

0
0