فارس نیوز
1401/01/28
16:49
۳ نشانه رشد بورس در روزهای آینده/ بازار سهام با یک صف فروش بسته شد

بازار سرمایه در حالی سومین روز مثبت با ورود پول حقیقی را پشت سر گذاشته است که فقط صف فروش یک سهم در پایان معاملات باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه برای سومین روز متوالی امروز نیز با رشد همراه بود تا کمی از ریزش روز سه‌شنبه هفته گذشته جبران شود. نکته قابل توجه این سه روز، همزمانی رشد شاخص کل بورس با ورود پول حقیقی‌ها به بورس بود که نکته مثبت بازار سرمایه تلقی می‌شود.


معاملات این روزهای بازار سهام ۳ نشانه مثبت و مهم برای سهامداران داشته است؛ «ورود پول حقیقی به بازار سرمایه»، «جان گرفتن مازاد تقاضا در بازار» و «تداوم رشد همه شاخص‌های عملکردی» سه نشانه مثبت در معاملات این روزهای بورس است. تداوم این سه نشانه می تواند بازار سرمایه را به یک آرامش نسبی برساند.


در صورتی که بازار سرمایه به آرامش و تعادل برسد، می توان امیدوار بود در میان مدت این بازار بازدهی مناسبی برای سرمایه گذاران ایجاد کند.


در دومین روز کاری هفته، اغلب نمادهای پتروشیمی و شیمیایی رشد قیمت داشتند و گروه محصولات شیمیایی سبزترین گروه بازار بود، صنایع خودرو و ساخت قطعات و محصولات شیمیایی به ترتیب بیشترین خروج و بیشترین ورود پول را به خود اختصاص داده اند.


* بازدهی شاخص های چقدر است؟


شاخص کل بورس در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد هفت هزار و ۴۰۸ واحدی روبرو شد و به عدد یک میلیون و ۴۷۴ هزار و ۵۳ واحدی رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۰.۵ درصد بوده است.


شاخص کل هموزن بورس نیز با افزایش سه هزار و ۳۴۱ واحدی خود را به عدد ۳۹۰ هزار و ۹۸۷ واحد رساند. بازدهی ین شاخص نیز مثبت ۰.۸۷ درصد بوده است. شاخص فرابورس نیز با رشد ۱۴۷ واحدی توانست در عدد ۲۰ هزار و ۳۹۰ واحدی بایستد.


* کاهش ورود پول حقیقی به بورس


در جریان معاملات روز یک شنبه ۱۲۰ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار سهام شده است که نسبت به روز گذشت افت ۴۴ درصدی داشته است. این سومین روز پیاپی است که مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شده است.


در معاملات روز یکشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وتوصا (شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران)، نمادهای آریا (شرکت پلیمر آریا ساسول) و شجم (شرکت صنایع پتروشیمی تخت جمشید) اختصاص داشت و نمادهای فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، فملی (ملی صنایع مس ایران) و گنگین (اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.


* رشد ارزش کل معاملات در بازار سهام


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۱ هزار و ۸۹۸ میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز گذشته رشد ۳۷ درصدی را نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۳۱۵ میلیارد تومان بود که ۲۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می دهد.


امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۵ هزار و ۶۱۸ میلیارد تومان رسید که سهم ۴۷ درصدی از معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داده است.


* افزایش مازاد تقاضا در بازار سرمایه


در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۳۳۳ نماد رشد قیمت داشتند و ۱۱۷ نماد نیز در صف خرید قرار گرفتند. به عبارت دیگر، ۷۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.


در جریان معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۶ درصد افت کرد و در رقم ۴۳۷ میلیارد تومان ایستاد.


امروز نمادهای ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا)، ومهان (شرکت توسعه مالی مهر آیندگان) و غزر (شرکت صنعتی زر ماکارون) در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفتند.


در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۱۴۴ نماد کاهش قیمت داشتند و ۱ نماد نیز در صف فروش قرار گرفتند. به عبارت دیگر، ۲۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.


در جریان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۱۷ درصد کاهش یافت و ۵ میلیارد تومان شد.


در پایان معاملات امروز اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها ۱ نماد صف فروش داشتند. سهامداران نماد انرژی۱ (نهادهای مالی بورس انرژی) نتوانستند صف فروش این سهم را جمع آوری کنند.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0