دنیای بورس
1402/12/13
16:56
پیش‌بینی بورس فردا ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ / عبور شاخص کل از میانگین‌های بلند مدت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری روز بسیار خوبی را سپری کرد. شاخص کل ۶۰ هزار واحدی رشد را به خود دید و شاخص هم وزن نیز بیش از ۱۵ هزار واحدی رشد کرد.

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات در این روز به رقمی بیش از ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید و شاخص کل رشد ۶۰ هزار واحدی را به خود دید تا صحبت های چند روز گذشته در مورد سنت دیرینه بازار برای پایان سال برای چندمین سال متوالی تکرار شود . شاخص هم وزن نیز با رشد ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحدی توانست خود را بار دیگر بالاتر از ۷۴۰ هزار واحدی ببیند.


فولاد ، فملی ، شپنا نمادهایی بودند که بیشترین تلاش را کردند تا شاخص کل متاثر از آنها این رشد خوب را در یک روز تجربه کند. گروه خودرویی ارزش معاملاتی در حدود ۷۱۲ میلیارد تومان را به خود دید تا کمی به روزهای معمول خود نزدیک‌تر شود همچنین فلزات اساسی با ارزش معاملاتی در حدود ۴۴۰ میلیارد تومان جایگاه دوم برترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.


ارزش بازار بورس تهران نیز که در هفته گذشته رقمی برابر با ۷ هزار و ۹۹ میلیارد تومانی را به خود گرفته بود در پایان جلسه معاملاتی امروز به رقم ۷ هزار و ۴۴۸ میلیارد تومان رسیده است.


چند روزی است که در بازار خبر حراج سکه در حال دست به دست شدن است و این فرایند با احراز هویت صورت می‌گیرد اما از روز گذشته این سامانه با مشکل احراز هویت مواجه شده است و روز جاری نیز از ساعت ۱۲ این سامانه با مشکل مواجه شده تا از ارائه سکه خودداری شود و در بهترین حالت در صورتیکه این مشکل همچون سایر نهادها و سازمان‌های دیگر سیستمی است چرا چرخ را از نو اختراع کرده‌اید، وقتی بورس کالا هست و آزمون‌های خود را نیز پس داده است!


رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز عنوان کرده است که آن‌چه مبنای پیشنهاد و تصمیم دولت برای افزایش حقوق و دستمزد است، تورم انتظاری سال آینده است. امیدواریم در مذاکرات میان تشکل‌های کارگری و دولت به یک نرخ معقول افزایش دستمزد برسیم تا موضوع تورم انتظاری از کنترل خارج نشود. اگر بخواهیم رشد حقوق و دستمزد را نسبت به سایر اقشار متفاوت افزایش دهیم، این مطابق عدالت برای همه اقشار نخواهد بود.


اما مهترین خبری که امروز در بازار بین اهالی بازار سرمایه دست به دست می‌شد صحبت‌های محمدعلی رستگار عضو هیات مدیره تامین سرمایه مسکن بود که اعلام کرده است نهضت مسکنی که از آن صحبت می‌شود ۲ هزار همت منابع نیاز دارد! این در حالی است کل منابع بانکی برای تسهیلات حداکثر ۴۰۰ همت است آن هم به صورت سالانه و سقف تامین مالی از بازار سرمایه برای مسکن ۴۰ همت است!


این موضوع را باید با اقدام وزیر اقتصاد در چند ماه پیش مقایسه کرد که تصمیم داشت جریمه ۲۶ هزار میلیارد تومانی از بانک‌ها بابت عدم ارائه خدمات تسهیلات نهضت مسکن از بانک ها دریافت کند.


بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری با رشد بیش از ۶۰ هزار واحدی همراه شد تا صحبت های چند روز پیش در خصوص سنت دیرینه بازار سرمایه آن هم در روز های پایانی سال باز هم بر سر زبان‌ها قرار گیرد.


البته عوامل دیگری نیز به کمک بازار سرمایه آمد تا از حالت سکون خارج شود و خود را در مسیر صعودی قرار دهد. بازار برای رسیدن


مهمترین چالش بر سر راه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در مسیر صعودی که در روز گذشته نیز در مورد آن صحبت کردیم میانگین‌های بلند مدت ۵۵ روزه و ۲۰۰ روزه شاخص است که به عنوان یک سطح مقاومتی قوی بر سر راه شاخص قرار دارد اما بازار با این ارزش معاملاتی خوبی که برای روز جاری رقم زد به همراه نفوذ در دل مقاومت‌ها توانست نشان دهد که تصمیم دارد از پس این مقاومت‌ها برآید و بازار به سمت اعداد و ارقام بالاتر سوق پیدا کند.


شاخص اندیکاتور Rsi در طول دو روز گذشته از محدوده‌های ۲۵ واحدی خود را به اعداد بالاتر از ۶۶ واحدی رساند تا نهایت هیجان خرید در بازار را مخابره کند.


پیش‌بینی بورس فردا 14 اسفند 1402 / عبور شاخص کل از میانگین‌های بلند مدت3
انتهای خبر

0
0