فارس نیوز
1401/02/28
16:17
شاخص بورس تهران کانال ۱.۶ میلیون واحدی را از دست داد

بورس در حالی امروز قرمزپوش بود که بسیاری از کارشناسان مساله روانی ورود بازار سهام به کانال ۱.۶ میلیون واحدی را دلیل فشار فروش در بورس می‌دانند.

به گزارش خبرنگار بورس در حالی روزهای قرمز رنگی را پشت سر می‌گذارد که عوامل مختلف موثر بر بازار سرمایه هریک در حال ارسال علامت‌های مختلف به سهامداران هستند.


معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته رفتند که دیروز شاخص کل بورس تهران برای دومین روز متوالی صعود کرد و وارد کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد شد، اما این شاخص امروز با کاهش روبرو شد و به کانال ۱.۵ میلیون واحدی بازگشت.


شاخص کل هموزن نیز امروز روندی کاهشی داشت. البته شاخص کل هموزن دیروز هم منفی بود. شاخص کل بازار سهام در حالی به بالاترین سطح در ۲۰ ماه اخیر صعود کرد که تحلیل گران تکنیکی سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را سقف مقاومت مهمی قلمداد می‌‌کردند.


رکورد خروج پول از بورس طی روزهای کاری اردیبهشت ماه شکسته شد. این مساله می‌تواند یک علامت منفی برای بازار سرمایه باشد. طی روزهای گذشته و با اصلاح نرخ ارز ترجیحی هم سهم‌های دلاری و هم سهم‌های ریالی رشد را تجربه کردند، اما طی معاملات دو روز گذشته سهم‌های کوچک بازار از دید سهامداران خارج شده و همین مساله باعث افت شاخص کل بورس شد.


* شرط رشد بورس در روزهای آینده


رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند بورس در هفته گذشته گفت: روندهای درونی بازار سهام در روزهای اخیر به شکلی بوده است که درباره توان صعودی شاخص تردیدهایی شکل گرفته است. دیروز هم با وجود رشد شاخص کل، حدود ۶۰ درصد نمادهای بازار قرمزپوش بودند.


وی ادامه داد: امروز هم در بازار شاهد دو جهت‌گیری متفاوت بوده‌ایم. از سویی نمادهای کوچک و متوسط با عرضه و خروج پول حقیقی مواجه شدند و از سوی دیگر نمادهای بزرگ و شاخص ساز تقاضای بیشتری دارند و ورود پول حقیقی دارند. اگر شاخص کل می توانست در کانال جدید باقی بماند می توانستیم امیدوار به روند صعودی بورس در روزهای آینده باشیم، اما با شرایط فعلی شاخص با افت همراه خواهد بود.


* سقوط دسته جمعی شاخص های بورس


در معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با ریزش ۱۱ هزار و ۴۶ واحدی نسبت به روز سه شنبه به رقم یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۹۷۷ واحدی رسید. بازدهی این شاخص منفی ۰.۶۹ درصد بوده است.


شاخص کل هموزن بورس نیز با افت ۵ هزار و ۱۸۶ واحدی به سطح ۴۴۲ هزار و ۶۲۳ واحدی بازگشت. بازدهی این شاخص نیز منفی ۱.۱۶ درصد بوده است که که پائین‌ترین رقم هفته است. شاخص کل فرابورس نیز ۴۵ واحد پائین آمد و در سطح ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد قرار گرفت.


* خروج پول از بورس برای دومین روز پیاپی


امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار بازهم منفی شد و ۳۳۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بیشترین رقم در معاملات اردیبهشت ماه بوده است. خروج سرمایه از بورس نسبت به روز گذشته رشد ۴۴ درصدی داشته است. گروه فلزات اساسی بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشت و گروه سرمایه‌گذاری‌ها نیز بیشترین سهم را در ورود پول به بازار سهام داشته است.


در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، ومعادن (شرکت توسعه معادن و فلزات) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت و نمادهای وآفر (سرمایه گذاری ارزش آفرینان)، مدیریت (سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری)، حگهر (حمل و نقل گهرترابر سیرجان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.


* افت ارزش کل معاملات و معاملات خرد بازار سرمایه


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۷ هزار و ۸۹۱ میلیارد تومان رسید که کاهش ۲۵ درصدی نسبت به روز گذشته را نشان می دهد.


ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۵ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بورس حدود ۷۵ درصد بوده است.


* رشد صف‌های خرید در بازار سهام


در جریان معاملات امروز حدود ۷۲ درصد سهم های بازار سرمایه با کاهش قیمت روبرو شدند و تعداد صف های فروش به ۳۹ سهم رسید. ۲۱ درصد سهم های بورسی نیز با رشد مواجه شدند که ۲۶ سهم نیز در صف خرید باقی ماندند.


در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۷۲ درصد کاهش یافت و ۱۱۱ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۷۸ درصد رشد کرد و در رقم ۲۸۴ میلیارد تومان ایستاد.


امروز نماد ددانا (شرکت داروسازی دانا)، مدیریت (شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری) و شپارس (شرکت بین المللی محصولات پارس) بیشترین صف خرید را داشتند.


بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غدام (شرکت خوراک دام پارس)، کدما (معدنی دماوند) و سکرد (سیمان کردستان) تعلق داشت.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0