بااقتصاد
1400/10/29
14:39
توجه معامله‌گران بورس تهران به سهام پالایشی‌ها با رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی/ پایان سبز بورس با صعود ۳ هزار واحدی شاخص در دی‌ماه

گزارش بازار/ چهار‌شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ معامله‌گران بورس تهران امروز توجه‌شان را به سمت نمادهای پالایشی سوق دادند و با افزایش تقاضا در این سهم‌ها، روند کلی بازار نیز تغییر جهت داد و در نیمه دوم معاملات، به مدار مثبت بازگشت. شاخص کل بورس تهران امروز ۳۵۴۰ واحد رشد کرد و به رقم یک‌میلیون و ۲۷۹ واحدی رسید، درحالی‌که شاخص کل هم‌وزن و فرابورس در واگرایی منفی با شاخص کل، به مسیر نزولی‌شان ادامه دادند. شاخص کل هم‌وزن با ۱۳۸۶ واحد منفی، روی پله ۳۳۵ هزار و ۶۴۳ واحد توقف کرد و برای شاخص آیفکس نیز با ۱۲ واحد کاهش، جایگاه ۱۷ هزار و ۶۴۲ واحدی رقم خورد.

دو نمیه معاملاتی متفاوت در بورس تهران


به گزارش بااقتصاد، امروز چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه بازارهای سهام تهران با دو نیمه منفی و مثبت آخرین روز معاملاتی دی‌ماه را پشت سر گذشتند. در بورس تهران، فملی با تاثیرگذاری منفی ۱۰۹۷ واحدی بر شاخص کل، به قیمت ۶۷۲ تومان رسید و بازهم کف‌شکنی کرد. فخوز و ذوب، دو نماد منفی‌ساز بزرگ این بازار بودند. درمقابل، نمادهای پالایشی با افزایش تقاضا مواجه شدند و بیش‌ترین تاثیر مثبت را روی شاخص اعمال کردند که در صدر آنها، شبندر، شپنا، شتران قرار داشت. کگل، کچاد و نوری دیگر نمادهای تاثیرگذار و مثبت شاخص بورس تهران بودند.


ارفع در صدر منفی‌سازان شاخص آیفکس


وضعیت معاملات در بازار فرابورس هم تقریبا مشابه بورس بود و نمادهای ارفع، کگهر، زاگرس و بپاس، منفی‌سازان اصلی شاخص آیفکس لقب گرفتند درحالی‌که شاوان، غصینو و شبصیر، مانع از ریزش بیش از ۱۲ واحدی این شاخص شدند.


ارزش ۸۰۰ میلیارد تومانی معاملات ۲۰ شرکت برتر


در بورس و فرابورس، معامله‌گران سهام امروز، ۵۹۹ نماد شرکتی را برای دادوستد انتخاب کردند و ۲۶ نماد شرکتی هم بدون معامله و با ارزش معاملات صفر، به پایان رسید. ارزش معاملات ۲۰ شرکت برتر بازار نیز بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان روی تابلو ثبت شد.


رییس سازمان برنامه و بودجه موافق اجرای مصوبات ۱۰گانه حمایت از بازار سرمایه


به‌رغم ‌این‌که گفته می‌شد، رییس سازمان برنامه و بودجی یکی از مخالفان اصلی اجرای مصوبات ۱۰گانه ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از بازار سرمایه است، مسعود میرکاظمی، امروز اعلام کرد که سازمان برنامه و بودجه بر اجرای مصوبه ۱۰بندی ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از بورس تاکید دارد و دولت علاوه بر برداشتن گام‌های عملی به حل ریشه‌ای مشکلات بازار سرمایه نیز کمک خواهد کرد.


واریز نخستین قسط صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار پس از ۸ماه!


نخستین قسط واریزی از سوی صندوق توسعه ملی پس از ۸ماه وقفه، قرار است به صندوق تثبیت بازار واریز شود. گفته می‌شود، چک واریزی برای صندوق تثبیت آماده وصول است و تا عصر امروز به حساب صندوق تثبیت واریز خواهد شد. این نخستین واریزی صندوق توسعه ملی در چارچوب حمایت از بازار سرمایه از بهار امسال تاکنون است که بلاتکلیف مانده بود.


مشتری دست به نقد منتظر اعلام زمان عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس


معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی، اعلام کرد: عرضه بلوکی هلدینگ خلیج فارس چند مشتری برای خرید سهام در روز عرضه دارد و برخی از مشتریان این هلدینگ، نقدینگی لازم را دارا هستند و با برطرف شدن مشکل واگذاری سهام در بازار سرمایه، می‌توانند به صورت نقد اقدام به خرید سهام این هلدینگ کنند. به گفته غلامی، هلدینگ خلیج فارس با چند طرح توسعه‌ای، نیازمند استفاده از سود انباشته به دست آمده بیش‌تری است و به همین دلیل این شرکت در صورت استفاده از سود انباشته با مشکلات کلان در اجرای طرح‌های روبرو خواهد شد.


وی تصریح کرد: به دلیل بالا بودن رقم تعیین شده برای سهام شرکت، خریدار نیاز به زمان بیش‌تری برای تامین منابع مالی دارد و اقدامات بانکی آن نیز زمان‌بر است و خریدار رقم چندین هزار میلیارد تومانی را نمی‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن تامین کندو البته یکی از مشتریان، پول نقد در اختیار دارد که به نظر می‌رسد با تعیین زمان جدید عرضه بلوکی بتواند سهام تعیین شده هلدینگ را خریداری کند.


کمیسیون تلفیق بالاخره با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو موافقت کرد


به گفته میرتاج‌الدینی، عضو کمیسیون تلفیق، اعضای این کمیسیون در نشست امروز صبح با واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین به کشور در سال آینده موافقت کردند.


نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، چهار شنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰


مجموع ارزش کل معاملات امروز بازار، با حجم بیش از ۶۱۰۰ میلیارد تومان برگ سهم به ۶۴۰۰ میلیارد تومان رسید. از این مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان، در حجم ۴۶۰۰ میلیارد تومان برگ سهم، به ارزش معاملات بورس تهران اختصاص یافت. ارزش معاملات فرابورس هم با حجم حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان برگ سهم، به رقم اندک و ناچیز ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسید و نسبت به معاملات روز گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت.


ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس همچنان در کانال دوهزار میلیارد تومانی قرار داشت و به بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز گذشته حدود ۳۰۰ میلیارد تومان کاهش نشان داد. حقیقی‌ها امروز بیش‌ترین میزان خالص خریدشان را به نمادهای شپنا، شکام و تاپیکو اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز برنامه خریدشان را بیش‌تر روی سهم‌های فملی، توسن و وگردش متمرکز کردند.


بیش‌ترین ارزش و حجم معاملات آخرین روز بازار طی دی‌ماه امسال، به گروه‌های فلزات اساسی، فراورده‌های نفتی و خودرو به ترتیب با ۳۰۶ ، ۲۱۸ و ۱۷۲ میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار متعادل و منفی امروز شناخته شدند.


بازار نقدی بورس:


شاخص کل بورس: ۱.۲۷۹.۵۰۵.۶۹ (۳۵۳۹.۵۳افزایش)


شاخص کل هم‌وزن: ۳۳۵.۶۴۳.۰۵ (۱۳۸۶.۵۴-)


ارزش معاملات: ۳.۰۸۵ میلیارد تومان


حجم معاملات: ۴.۶ هزار میلیارد تومان برگ سهم


سه نماد با بیش‌ترین اثرگذاری منفی: فملی، فخوز و ذوب


سه نماد با بالاترین تاثیر مثبت: شبندر، شپنا و کگل


بازار نقدی فرابورس:


شاخص کل: ۱۷.۶۴۲.۶۷ (۱۲.۷۵-)


ارزش معاملات: ۳.۴۱۱هزار میلیارد تومان


حجم معاملات: ۱.۴ هزارمیلیارد تومان برگ سهم


سه نماد با بالاترین تاثیر منفی: ارفع، کگهر و زاگرس


سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: شاوان، غصینو و شبصیر


گزارش: مولود غلامی

انتهای خبر

0
0