بااقتصاد
1400/06/21
21:10
کسری ۲۰۰ میلیون متر مکعبی گاز، چالش سرد پتروشیمی‌ها در نیمه دوم سال ۱۴۰۰

جدیدترین اظهارات و آمار و ارقام منتشر شده از مراجع رسمی و مسئولان بلندپایه کشوری، خبر از کاهش شدید گاز طبیعی در نیمه دوم و فصل سرد سال می‌دهد. با استناد به گفته جواد اوجی، وزیر تازه‌کار نفت، در صورت تداوم روند مصرفی گاز طبیعی، کشور با ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری این سوخت فسیلی و البته خوراک صنایع پتروشیمی، مواجه می‌شود.

به گزارش خبرنگار بورس پایگاه خبری بااقتصاد، جدیدترین اظهارات و آمار و ارقام منتشر شده از مراجع رسمی و مسئولان بلندپایه کشوری، خبر از کاهش شدید گاز طبیعی در نیمه دوم و فصل سرد سال می‌دهد. با استناد به گفته جواد اوجی، وزیر تازه‌کار نفت، در صورت تداوم روند مصرفی گاز طبیعی، کشور با ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری این سوخت فسیلی و البته خوراک صنایع پتروشیمی، مواجه می‌شود.


بر اساس آمار شرکت ملی گاز ایران، میزان مصرف گاز طبیعی در سال ۹۹ با ۸ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸، حدود ۲۳۳ میلیارد متر مکعب بود که ۱۳۲ میلیارد متر مکعب سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده و ۲۴ میلیارد متر مکعب نیز سهم صنایع عمده، ازجمله پتروشیمی‌ها بود. ۶۶ میلیارد متر مکعب هم به نیروگاه‌ها اختصاص یافت.


بنابراین اگر همین میزان مصرف گاز طبیعی برای سال ۱۴۰۰، تداوم یابد و با افزایش مصرف مواجه نشویم، ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری خواهیم داشت. در صورت افزایش میزان مصرف شهری و صنعتی، کسری گاز طبیعی فراتر از این عدد خواهد بود.


با استناد به این آمار و ارقام، در فصل پاییز و زمستان، با سرد شدن هوا و افزایش مصرف خانگی و صنعتی، کسری گاز نمایان می‌شود و در اولین اقدام، دولت سراغ صنایع می‌رود و گاز صنایع را کاهش می‌دهد. اتفاقی که تقریبا هر ساله برای صنایع پتروشیمی اوره‌ساز و متانول‌ساز رخ می‌دهد و در بخش کسری برق نیز به صنایع فولاد و سیمان هم تسری یافته است.


بیش‌ترین میزان مصرف گاز طبیعی در بخش صنایع به مجتمع‌های پتروشیمی با دو نوع، کاربرد خوراک برای اوره و متانول‌سازان و کاربرد سوخت برای تمامی این صنایع و تخصیص می‌یابد که درصورت کسری ۲۰۰ میلیون متر مکعبی گاز در نیمه دوم امسال، دامنه وسیع آن پتروشیمی‌ها را نیز دربرمی‌گیرد.


با توجه به حضور هلدینگ‌ها و مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی کشور در بازار سرمایه، تاثیر منفی کسری گاز طبیعی بر میزان تولید، فروش و سودآوری این شرکت‌ها اثر کاهشی می‌گذارد و با افت قیمت سهام این شرکت‌های بزرگ و البته شاخص‌ساز، شاخص‌های بورس تهران نیز سقوط خواهند کرد.


هرچند، وزیر نفت اذعان می‌کند که دولت سیزدهم، دیپلماسی مناسب گازی را با کشورهای همسایه شمالی به‌ویژه ترکمنستان آغاز کرده است و در دستور کار دارد اما تجربه سال‌های گذشته نشان داد که در صورت بروز برودت بالا و شدت گرفتن سرما در زمستان، ترکمنستان، هر زمان که بخواهد، بدون توجه به معاهدات و قراردادها، شیر لوله‌های گاز وارداتی به ایران را می‌بندد.


اتفاقی که در دهه ۸۰ افتاد و افزون بر قطعی گاز صنایع، گاز خانگی در بسیاری از مناطق شمالی که مقصد واردات گاز ترکمنستان هستند نیز قطع شد!


در همین راستا، اظهارات اخیر نایب‌رییس انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمان‌کاری نفت، گاز و پتروشیمی نیز قابل تامل است. طبق پیش‌بینی فرزاد کرمانی، امسال باید منتظر وحشت‌ناک‌ترین زمستان، به دلیل کمبود گاز طبیعی در کشور باشیم. کمبودی که حتی واردات گاز از ترکمنستان هم آن را جبران نخواهد کرد.


با توجه به این حجم از کسری گاز طبیعی و همچنین کاهش ۲۵ درصدی مخازن سوخت کشور، نه‌تنها صنایع بزرگ پتروشیمی، بلکه تمامی صنایع و بخش‌های تولیدی، مصرفی و عمومی با ابرچالش کسری گاز طبیعی و سوخت در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ مواجه خواهند شد.


انتهای یادداشت


انتهای خبر

0
0