مهدی رضایتی
1399/08/11
11:45
#سيمان نرخ سيمان ريسك نوسان نرخ هاي جهاني را ندارد و در بخش بهاي تمام شده عملا ريسك هايي نظير افزايش هزينه انرژي به فرصت افزايش نرخ تبديل مي شود. ...

#سیماننرخ سیمان ریسک نوسان نرخ های جهانی را ندارد و در بخش بهای تمام شده عملا ریسک هایی نظیر افزایش هزینه انرژی به فرصت افزایش نرخ تبدیل می شود. همچنین نرخ فروش هنوز با دلار تعدیل نشده و پتانسیل افزایش نرخ وجود ندارد. ریسک رقابت منفی به دلیل مازاد عرضه برای صنعت وجود داشت که در دوسال اخیر طرح سهمیه بندی شرکتها توسط انجمن سیمان موفق عمل کرده است.#سفارس تقریبا از سقف قیمتی ۵۵ درصد اصلاح قیمتی داشته است. قیمت سهم حدود ۱۴۸۰ تومان است و خالص ارزش روز دارایی ها حدود ۲۴۰۰ تومان. یعنی نسبت P به NAV حوالی ۶۰ درصد. به لحاظ سودآوری هم وضعیت مطلوب است. با توجه به رشد سودآوری زیرمجموعه ها انتظار می رود سود عملیاتی سفارس طی سال جاری حدود ۲۰۰-۲۱۰ تومان به ازای هر سهم باشد. عرضه سیمان آبیک حدود ۱۵۰ سود غیر عملیاتی برای سفارس در پی خواهد داشت. یعنی سود به حدود ۳۵۰ تومان می رسد.برای سال ۱۴۰۰ (شمسی) سفارس هم انتظار سود تکرار پذیر ۲۸۰-۳۰۰ تومانی داریم. در مجموع نسبت P بر E سهم حدود ۵ واحد محاسبه می شود.
#سخوز در ۶ ماهه خیلی خوب عمل کرد و ۱۲۵ تومن سود ساخت. انتظار این است سود شرکت امسال به ۲۷۰ تومان برسد. ظاهرا به دلیل محدودیت های کرونایی کلینکر سیمان به العماره نرسیده و امسال هم اثر سود این شرکت را نمی بینیم. سال بعد اما با اضافه شدن العماره سود می تواند تا ۳۷۰ تومان هم بالاتر رود. بنابراین با سود سال ۱۴۰۰ نسبت P بر E حوالی ۵.۵ واحد است.
در سایر سیمانی هایی که سهم صادراتی بالایی دارند #سباقر و #ساروج قابل بررسی هستند. سباقر اخیرا گزارش های ماهانه منتشر کرده که نشان می دهد صادرات بخش اعظم فروش را شامل می شود اما نرخ های فروش به دلیل پیش فروش محصولات در سال گذشته ( با هدف تامین مالی طرح) هنوز در سطح پایینی هستند. مارکت کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت با توجه به ظرفیت بیش از ۱میلیون تنی و فروش صادراتی قابل بررسی است.
سیمان #ساروج هم امسال درگیر اورهال بوده و ۲۰ درصد از حجم تولید کم شده. برای سال جاری می شود سود ۱۵۰ تومانی را تخمین زد اما سود سال ۱۴۰۰ تا ۳۵۰ تومان هم قابلیت افزایش دارد. قیمت سهم از ۲۶۰۰ تا ۱۹۵۰ تومان (۲۵ درصد) اصلاح کرده است.دیگر سیمانی مانند #سهگمت، #ساروم و... هم می تواند پتانسیل هایی در دل خود داشته باشند.

انتهای خبر

0
0