حمید کوشکی (تحلیل بنیادی)
1399/08/18
07:04
#بازار۱ مطلب را مطالعه کنید، پیش از قضاوت کلید واژه های آن را در گوگل، کتاب ها و... سرچ کنید و بعد اگر دیدید درست است پس منطقی رفتار کنید نه تهاجم...

#بازار۱مطلب را مطالعه کنید، پیش از قضاوت کلید واژه های آن را در گوگل، کتاب ها و... سرچ کنید و بعد اگر دیدید درست است پس منطقی رفتار کنید نه تهاجمی. بازار مسیر خودش را خواهد رفت و اگر در مقابل دانستن مقاومت کنیم این بازار نیست که آسیب می بیند خود ما هستیم که نابود می شویم.یک شرکت :


سود هر سهم پاییز ۹۸ : ۱۳ تومان


سود هر سهم زمستان ۹۸ : ۱۹ تومان


سود هر سهم بهار ۹۹ : ۱۹ تومان


سود هر سهم تابستان ۹۹ : ۲۹ تومانپیش بینی می شود که در سال ۱۳۹۹ این شرکت با دلار ۲۱ الی ۲۲ تومان حدود ۱۵۰ الی ۱۷۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کند ( معادل رشد ۱۱۲٪ الی ۱۴۳٪). تا اینجای داستان همه چیز خوش هست. حالا به تابلو سهم نگاهی می کنیم. سود هر سهم ttm شرکت (جمع سود چهار فصل گذشته) ۸۰ تومان است و قیمت سهم ۱۲۵۰ تومان. یعنی Pe.ttm این شرکت ۱۵.۶ واحد هست. Pe شرکت براساس کل سود سال جاری ۸.۳ الی ۷.۳ واحد است. وقتی سری به جزییات سودآوری این شرکت می زنیم متوجه یک نکته اساسی می شویم و آن این است که بیش از ۹۰٪ دلیل رشد سودآوری رشد نرخ ارز بوده است ولاغیر.


حال سوال اساسی این است:


« شرکتی که هرچه تا به امروز ساخته را مدیون ارز بوده باید چگونه مورد بررسی قرار داد ؟» پاسخ بسیار ساده است. نرخ ارز چه رفتاری را خواهد داشت ؟ دلیل رشد سود از ۷۰ تومان به ۱۵۰ الی ۱۷۰ تومان رشد نرخ دلار از ۱۱-۱۲ تومان به ۲۱-۲۲ تومان است. پس مدیران این شرکت دقیقا کجای داستان هستند ؟ عوامل درون زای این شرکت کجا است ؟ فعلا هیچ جا !


حالا این شرکت با یکسری هزینه های ریالی روبرو است که سالیانه کمی بیش از تورم و حتی خیلی بیشتر از تورم رشد می کنند و در مقابل، بخش عمده داشته های این شرکت از نرخ دلار بوده است. پس اینکه امسال سود شرکت رشد ۱۱۲٪ الی ۱۴۲٪ دارد یک روی قضیه است و اینکه سال آینده چند درصد رشد سودآوری خواهد داشت روی مهمتر قضیه است.


قیمت سهام متناسب با تغییر در عملکرد آنها تغییر می کند، پس این منطقی است که یک شرکت سود آور اما بدون قابلیت جهش سودآوری مورد عرضه قرار گیرد یا اینکه در یک دامنه خاص مدام بالا و پایین شود.توجه کنید Pe منطقی بازار در شرایط نیمه رکود حدود ۸.۵ الی ۹ واحد است، در شرایط رکود ۶.۵ الی ۷.۵ واحد (که خود این اعداد در شرایط خاص داستان های خاصی دارند) بنابراین عدد ۷.۳ الی ۸.۳ Pe تحلیلی در این شرکت در حالی که Pe.ttm آن ۱۵.۶ واحد است نباید شما را به اشتباه بیاندازد. چون قبل از تصمیم گیری باید از خودتان بپرسید به سمت حذف محرک اصلی بازار (جهش ارزی) حرکت می کنیم یا همچنان جهش ارزی ادامه دارد ؟ اگر پاسخ این باشد که جهش ارزی خاصی نخواهیم داشت پس این شرکت نیز جهش سودآوری خاصی ندارد و جذابیت سرمایه گذاری برای پول های خرد و البته بعضی پول های درشت ایجاد نمی کند.همیشه این طور است که هنگام وجود یک محرک برای رشد سودآوری Pe ها رشد می کنند ( مثلا شرکت های دارای طرح توسعه Pe بالاتری می گیرند) چرا که رشد سودآوری در آینده عامل شکست Pe به سطح منطقی می شود و در صورت نبود این محرک اگر Pe منطقی نباشد به سمت منطقی کاهش می یابد که عمدتا توام با کاهش قیمت است. حالا انتخابات آمریکا و دلخوش کردن به آینده سیاسی کشور و سپس آینده اقتصادی عاملی شده است که در شرایط حاضر ترمز رشد نرخ ارز کشیده شود و این به معنای کشیده شده شدن ترمز رشد سودآوری شرکت هایی است که تا به امروز به مدد این محرک عملکرد مثبت از خودشان به نمایش گذاشته اند.فلسفه خیلی از شرکت های حاضر در بورس همین است و متاسفانه عدم توجه به چنین موضوعاتی که کاملا قابل اثبات است عاملی شده است که قضایای دیگری بدون قابلیت اثبات توسط مدرک محکمه پسند ارایه گردد. دلیل اینکه بازار به دلار ۳۲ هزار تومان واکنش نشان نداد نیز همین بود، چون بازار بسیار باهوش است و منتظر ماند ببینید انتخابات آمریکا چه خواهد شد. حال در آینده اگر بازار در خصوص گشایش سیاسی دچار بیش نمایی و خوش خیالی شده باشد بدان معنی است که قرار نیست شرایط درست شود و در این صورت، درست نشدن شرایط یعنی رشد مجدد نرخ ارز، رشد سودآوری شرکت ها، ایجاد انتظارات رشد سودآوری و جذاب شدن سهام و حرکت صعودی بازار و اگر غیر این باشد سهام ابتدا تا سطح Pe منطقی کاهش خواهند یافت (اول حرکت به سمت Pe نیمه رکودی و سپس حرکت به سمت Pe رکودی) و همانجا در جا خواهند زد.حالا بازار یعنی تمام شده است؟ به هیچ عنوان. در چنین شرایطی فعالین حرفه ای بازار به دنبال گزینه های خاص خواهند رفت. آنها سهامی خاص با خبرهای خاصی که در آینده عملکرد آنها را تحت تاثیر می گذارند را دنبال خواهند کرد. این خبرها می تواند از جنس سرمایه گذاری برای رشد تولید، کاهش هزینه باشد، یا از نوع ادغام و خرید یک شرکت دیگر، یا رشد نرخ جهانی و یا ... . به هرحال هرچه که است در شرایط ثبات ارزی خبرها دیگر از جنس جهش ارزی نیستند و بیشتر تخصصی تر می شوند.

انتهای خبر

0
0