بااقتصاد
1400/09/14
16:52
معامله بیش از ۲۰ میلیون تن سیمان در بورس کالا

از ابتدای عرضه مستمر سیمان در بورس کالای ایران در تاریخ ۹ خرداد ماه تا پایان معاملات روز گذشته، ۲۰ میلیون و ۳۰۲ هزار تن سیمان مورد معامله قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از ابتدای عرضه مستمر سیمان در بورس کالای ایران در تاریخ ۹ خرداد ماه تا پایان معاملات روز گذشته در مجموع ۲۵ میلیون و ۱۱ هزار تن سیمان از سوی ۷۱ شرکت در بورس کالا عرضه شد که ۲۰ میلیون و ۳۰۲ هزار تن آن مورد معامله قرار گرفته است؛ ایجاد شفافیت معاملاتی، تعادل بازار و خروج این صنعت از نظام قیمت گذاری دستوری از جمله مزایای عرضه کل سیمان کشور در بورس کالا به شمار می رود.


در شرایطی که برخی افراد که سال ها از غیرشفاف بودن بازار سیمان نفع برده بودند به دنبال سنگ اندازی در مسیر بورسی شدن سیمان بودند، اما عزم جدی مسوولان و سیاست گذاران و همراهی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیمان کشور باعث شد تا عرضه رسمی و مستمر این محصول سرانجام در تاریخ ۹ خرداد ماه سال جاری با ورود ۱۰ شرکت سیمانی به رینگ معاملاتی بورس کالا و عرضه ۸۳ هزار و ۲۰۰ تن سیمان آغاز شود که در نهایت ۲۱ هزار و ۱۰۰ تن محصول در نخستین روز ورود رسمی سیمان به بورس کالا مورد معامله قرار گرفت.


از آن تاریخ به بعد تلاش های گسترده ای برای تسهیل روند پذیرش تولیدکنندگان و خریداران سیمان در بورس کالا به همت بخش های مختلف شکل گرفت تا اینکه با وجود ادامه فشارها علیه بورسی شدن سیمان و همزمانی این موضوع با قطعی برق کارخانه ها، شرایط را برای سیاست گذاران سخت تر کرد. در این میان اما ابلاغیه هشتم شهریور وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا، آب سردی بود بر پیکر واسطه های پر نفوذ بازار سیمان که همه تلاش های خود در جهت بازگشت صنعت سیمان به مسیر قیمت گذاری دستوری و فرآیندهای غیرشفاف گذشته را به کار بسته بودند.


طی این ماه ها نیز با تلاش های فراوان و هم اندیشی با فعالان صنعت سیمان، مسیر ورود شرکت ها به بورس کالا آسان تر از گذشته شد به طوریکه امروز ۷۲ شرکت سیمانی در بورس پذیرش شده و شمار زیادی خریدار هر هفته از تالار معاملات بورس کالا، تامین نیاز می کنند. البته راه اندازی بازار فیزیکی سیمان پایان کار نبود و بورس کالا برای جامعه هدف خریداران خرد نیز طرح هایی را ارائه کرد و توانست با راه اندازی گواهی سپرده سیمان، امکان خرید برای خریداران خرد را به صورت آنلاین و با استفاده از کد سهامداری فراهم کند.


معرفی شرکت های سیمانی حاضر در بورس کالا


شرکت های سیمانی که در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه دارند شامل شرکت بین المللی ساروج بوشهر، توسعه گستر هلال خاورمیانه (سیمان مارگون)، ساروج اصفهان، آباده، آبیک، آذر آبادگان خوی، آرتا اردبیل، اردستان، ارومیه، استهبان، اصفهان، اکباتان، ایلام، باقران، بجنورد، بهبهان، پیوند گلستان، توسعه ماهان کرمان، تهران، جوین، خاش، خزر، خمسه، خوزستان، داراب، دشتستان، دورود می باشند.


علاوه بر این شرکت ها، سیمان زابل، زاوه تربت، زنجان، ساوه، سپاهان، سپهر قیر و کارزین، سفید ارومیه؛ سفید بنوید، سفید شرق، سفید نی ریز، شاهرود، شرق، شمال، صوفیان، عمران انارک، غرب، فارس، فارس نو، فراز فیروزکوه، فیروزکوه، قائن، کارون، کاوان بوکان، کردستان، کرمان، کویر کاشان، کیاسر، لار سبزوار، لارستان، مازندران، ممتازان کرمان، منددشتی، نائین، نیزار قم، هرمزگان، هگمتان، یاسوج، صنایع سیمان سامان غرب، صنایع سیمان شهرکرد، صنایع سیمان گیلان سبز، صنایع سیمان نهاوند، کارخانجات سیمان لامرد، گروه صنعتی و معدنی سیمان تجارت مهریز و مجتمع سیمان غرب آسیا نیز در بورس کالا عرضه داشته و دارند.


گواهی سپرده برای خریداران خرد


همان طور که اشاره شد رونق معاملات سیمان در بازار فیزیکی بورس کالا پایان کار نبود و از ۹ آبان ماه معاملات گواهی سپرده سیمان راه اندازی شد تا امکان خرید برای مشتریان خرد و از طریق کد سهامداری آنان فراهم شود. از ابتدای راه اندازی این ابزار تا پایان هفته گذشته که دقیقا یک ماه می شود پس از پذیرش ۲۱ انبار شرکت های سیمانی درمجموع ۱۷ میلیون و ۹۹۰ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۷ هزار و ۹۹۰ تن سیمان موجود در انبار شرکت های سیمان فارس، تهران، خاش، خوزستان، زنجان، شاهرود، غرب، ارومیه، بجنورد، خزر، دورود، زاوه تربت، ساوه، شرق، صوفیان، غرب آسیا، فارس نو، قاین، کویر کاشان و ماهان کرمان به ارزش ۹۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون ریال مورد دادوستد قرار گرفته است./کالاخبر


انتهای خبر

0
0